Opustili stabilné zamestnanie v Prahe, aby pomohli rozvoju chudobného regiónu na východnom Slovensku výrobou zdravej obuvi.

Kráčanie s láskou a kvalitou: Rozhovor so zakladateľmi sociálneho podniku Antal shoes

20.09.2023 00:00
antal, pr nepouzivat
Jana a Radoslav Antal s dcérkou

V malom mestečku Medzilaborce na severovýchodnom Slovensku, tam, kde líšky dávajú dobrú noc, nachádzame rodinnú firmu Antal shoes. Jana a Radoslav Antalovci nie sú obyčajnými podnikateľmi. Sú vášnivými vyznávačmi barefoot obuvi, a za ich príbehom je veľká odvaha, pracovitosť a odhodlanie.

Čo vás priviedlo k svetu barefoot topánok?

Jana: Naša cesta k barefoot topánkam začala jednoducho, prostredníctvom našej dcérky. Hľadali sme pre ňu to najlepšie, a to nás priviedlo k pátraniu po topánkach, ktoré by boli nielen kvalitné, ale aj pohodlné. Ale časom sme zistili, že dlhodobé nosenie konfekčných topánok neprospieva zdraviu nôh, ale aj celého tela.

Radoslav: A áno, potom sme objavili barefoot topánky a ich úžasný pocit slobody a komfortu všetky zdravotné benefity, ktoré ponúkajú. Uvedomili sme si, že toto je cesta, ktorou chceme my osobne kráčať. Chceli sme vytvoriť niečo špeciálne, vysoko kvalitný a zároveň štýlový a elegantný produkt, ktorý by priniesol pohodlie, komfort a všetky benefity aj ďalším ľuďom.

Antal topánky vážia v priemere 250 gramov
antal, pr nepouzivat Antal topánky vážia v priemere 250 gramov

Môžete nám priblížiť, čím sú barefoot topánky Antal výnimočné? Ako prispievajú k zdraviu chodidiel?

Radoslav: Naše chodidlo má od narodenia prirodzený tvar. Nosením bežnej obuvi postupne prirodzený tvar stráca, čo má za následok aj rôzne vedľajšie prejavy, ktoré časom začnete na vašom zdravotnom stave pozorovať. Nosením barefoot obuvi majú vaše prsty aj chodidlo úplnú voľnosť. Anatomický tvar topánky pomáha predchádzať haluxom, otlakom ako aj problémom s chrbticou. Nosenie barefoot topánok zlepšuje držanie tela, rovnováhu a zároveň posilňuje až o 60% svaly nôh a pri chôdzi sa zapájajú aj svaly, ktoré človek pri nosení klasických topánok nepoužíva.

Anatomicky tvarovaná špička vám zaručí komfort...
antal, pr nepouzivat Anatomicky tvarovaná špička vám zaručí komfort pre prsty

Prečo ste sa rozhodli pre vlastnú výrobu? Pre vás ako vyštudovaných ekonómov, to muselo byť ťažké rozhodnutie.

Jana: Rozhodnutie pre vlastnú výrobu bolo pre nás srdcovou záležitosťou. Cítili sme, že môžeme priniesť niečo pozitívne nielen v oblasti zdravej chôdze a obúvania, ale aj pre chudobný región na Slovensku. Vytvorenie vlastnej výroby v Medzilaborciach bolo naším spôsobom, ako prispieť k rozvoju miesta, kde je nezamestnanosť alarmujúca.

Radoslav: Opustili sme naše stabilné zamestnania, aby sme sa venovali niečomu, čo nás naozaj napĺňa. Prípravy, plánovanie a rozbeh vlastnej výroby boli veľmi náročné a trvali viac ako 2 roky, ale stálo to za to. Začínať na „zelenej lúke“ je vždy tá najťažšia cesta, vyriešite jeden problém a 20 ďalších sa vám postaví do cesty. Človek musí mať dostatočnú motiváciu a vytrvalosť.

Flexibilta topánok umožňuje imitovať chôdzu naboso
antal, pr nepouzivat Flexibilta topánok umožňuje imitovať chôdzu naboso

Ako sa vlastne vyrábajú Vaše topánky? Môžete v skratke popísať postup?

Jana: Vývoj a výroba topánok je veľmi komplexný a komplikovaný proces. Na začiatku topánky je obuvnícke kopyto, ktoré máme v Antal shoes navrhnuté presne podľa reálnych proporcií ľudskej nohy. Pri vývoji sme využili najmodernejšie technológie v podobe 3D skeneru. Samostatná kapitola bol vývoj našej originálnej podošvy Antal, na ktorej sme pracovali a testovali ju 2 roky, aby bola flexibilná, tenká a odolná, pretože chceme ponúkať prvotriedny produkt, za ktorý ručíme. Obuvníctvo je vo všeobecnosti precízna ručná práca. Napríklad na jednom páre našich topánok Amada v procese výroby pripravíme a spracujeme do hotového výrobku okolo 80 rôznych dielcov a komponentov, ktoré prejdú vyše 130-timi rôznymi operáciami.

Prečo ste si vybrali práve mesto Medzilaborce?

Radoslav: Medzilaborce nie je len miesto, odkiaľ pochádzam, ale je to aj miesto, kde žijú moji rodičia. Je to nádherná oblasť s nevyužitým potenciálom, šikovnými ľuďmi a zároveň miestom, kde je nezamestnanosť stále pálčivým problémom. Vytvorením Antal shoes sme sa rozhodli byť súčasťou riešenia, nie len svedkami problému. Každý nákup našich produktov prispieva k rozvoju tohto malebného regiónu a je podporou skutočného slovenského produktu.

Popíšte nám, aké topánky vyrábate?

Jana: Vyrábame štyri modely topánok. Najnovším prírastkom je zimný model Calida, ktorý budeme v horizonte mesiaca uvádzať na trh. Ostatné tri modely sú tenisky. Zatiaľ vyrábame topánky vo veľkostiach 36–42, začiatkom budúceho roku budeme ďalšie veľkosti pridávať. Na výrobu našich topánok používame kvalitné európske materiály a snažíme sa vyhľadávať a podporovať aj lokálnych subdodávateľov. Napríklad vložky do topánok, šnúrky, nite, krabice a baliace papiere máme od slovenských výrobcov.

Podošva Antal – originálny dizajn, funkčnosť,...
antal, pr nepouzivat Podošva Antal – originálny dizajn, funkčnosť, flexibilita a odolnosť

Ako sa líšia vaše materiály od iných?

Radoslav: Naše materiály nie sú vyberané náhodne. Sú starostlivo vyberané od overených dodávateľov v EÚ. Spoluprácou s lokálnymi dodávateľmi sa snažíme minimalizovať našu uhlíkovú stopu. Detaily sú pre nás veľmi dôležité. Naša koža spĺňa prísne európske normy. Vieme, kde sa presne vyrába a aké majú zamestnanci dodávateľa pracovníci podmienky. Dokonca aj nite, šnúrky a krabice sú vyrobené z recyklovaných materiálov.

Aký je váš cieľ do budúcna?

Jana: Chceme budovať silnú slovenskú značku založenú na kvalite a udržateľnosti. Chceme, aby ľudia videli, že topánky môžu byť nielen pohodlné a štýlové, ale aj ohľaduplné voči prírode a spoločnosti.

Radoslav: Naša vízia je jasná – aktívne prispieť k rozvoju regiónu. Chceme, aby každý nákup našich produktov bol nielen nákupom topánky, ale aj nákupom zmeny k lepšiemu pre Slovensko.

Antal shoes nie je len o topánkach, je o láske k regiónu, kvalite, poctivej ručnej práci a prírode. Vášeň pre barefoot topánky sa stala hnacou silou našej vízie, ktorá pomaly, ale isto mení svoje okolie k lepšiemu.

www.antalshoes.sk

Štýlové topánky pre každú priležitosť
antal, pr nepouzivat Štýlové topánky pre každú priležitosť
chyba