Máte sedavé zamestnanie? TOP cviky na boľavý chrbát

31.10.2022 00:00
MilgamaN, pr, nepouzivat

Sedavé zamestnanie dnes živí čoraz viac ľudí, a to aj Slovákov. Niekoľkohodinové sedenie na jednom mieste však so sebou prináša veľké množstvo zdravotných rizík, medzi ktoré patrí aj bolesť krčnej chrbtice a chrbta. Tieto bolesti zväčša nie sú jednorazové, no zvyknú sa počas života pomerne často opakovať. Prečítajte si, ako im predchádzať, alebo ich aspoň zmierniť. Keď si najbližšie sadnete pred váš monitor v práci, spomeňte si na naše tipy.

Ponaťahujte sa!

Neseďte pri stole ako prikovaní po celý deň. Občas je dobré sa postaviť a prejsť sa, jednoducho zmeniť polohu. A taktiež sa ponaťahovať. Nebojte sa, žiadne zložité úkony v práci predvádzať nemusíte, stačí robiť niekoľko základných cvikov na pravidelnej báze. Skúste sa inšpirovať nasledujúcimi tip­mi:

1. Dynamický sed na fitlopte

Posaďte sa do stredu fitlopty, majte rovný chrbát, ramená tlačte smerom od hlavy dole a ľahko dozadu, kolená dajte na šírku bokov. Ruky nechajte voľne položené na stehnách a začnite sa na lopte hýbať smerom nahor a nadol. Celý čas pritom myslite na to, aby ste mali správnu polohu končatín a trupu.

MilgamaN, pr, nepouzivat

2. Uvoľnenie šijových svalov

Sadnite si na stoličku a jednu ruku si prisadnite dlaňou nadol. Druhou rukou si objímte protiľahlú stranu hlavy a pomaly ju ukláňajte smerom k ruke. Jemne zatlačte do ruky, nadýchnite sa, napočítajte do päť, vydýchnite a jemne uvoľnite pohyb do opačnej strany. Po celý čas si dávajte pozor na to, aby ste si rukou na hlavu netlačili a aby bol chrbát stále v jednej rovine. Cvičenie opakujte 2 – 3×, vymeňte ruky a opakujte na druhej strane.

MilgamaN, pr, nepouzivat

3. Uvoľnenie bočných svalov trupu

Postavte sa rovno a prekrížte dolné končatiny. Ruky spojte nad hlavou a pomaly sa ukláňajte na jednu stranu. Snažte sa trocha naťahovať v smere úklonu. Pri pohybe sa nepredkláňajte ani nezakláňajte. Opakujte rovnaký postup aj na druhú stranu.

MilgamaN, pr, nepouzivat

4. Uvoľnenie svalov dolných končatín

Jednu dolnú končatinu položte na stabilnú stoličku a postupne na nej prenášajte váhu trupu. Nakláňajte sa jemne dopredu a celú dobu myslite na to, aby ste mali rovný chrbát. Keď cvik robíte správne, ucítite natiahnutie svalu vo zdvihnutej dolnej končatine. Celý pohyb opakujte 2 – 3× a potom končatiny vymeňte.

MilgamaN, pr, nepouzivat

Liečba bolesti chrbta

Dôvody vzniku bolesti chrbta sú rôzne, väčšinou však ide o dráždenie nervových štruktúr, a to tlakom alebo zápalom. Ideálnou prevenciou je zdravý životný štýl, no keď už vás chrbát bolí, musíte svojmu telu poskytnúť úľavu a tiež zvýšiť prah jeho bolesti.

Ako prvú pomoc pri bolestiach chrbta často siahame po analgetikách. Pri akútnej bolesti je jej tlmenie liekmi proti bolesti určite potrebné. Úľava od bolesti po ich požití síce príde, no môže byť len krátkodobá. Ak svoje nesprávne pohybové návyky nezmeníme, bolesť sa po určitom čase znova vráti. Je preto veľmi dôležité zamerať sa aj na riešenie samotnej príčiny bolesti chrbta.

Liek Milgamma® N kapsuly obsahuje vysoké dávky vitamínov skupiny B, a to benfotiamín (B1), B6 a B12. Tieto vďaka dlhodobému užívaniu (nie viac ako 6 mesiacov) vyživujú a regenerujú poškodené nervy chrbta, a tým pomáhajú liečiť samotnú príčinu bolestí chrbta.

Liek Milgamma® N kapsuly je voľnopredajný liek, kúpite ho aj bez lekárskeho predpisu.

Benfotiamín je špeciálnou, v tukoch rozpustnou formou vitamínu B1.

Viac informácií o bolesti chrbta, jej liečbe a prevencii hľadajte na www.milgamma.sk

Milgamma® N kapsuly je voľnopredajný liek s obsahom vitamínov: benfotiamín, vitamín B6 a vitamín B12, určený na vnútorné použitie. Pred použitím lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte, prosím, písomnú informáciu pre používateľov.

milgamma, pr, nepouzivat
chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy