Aj vy ešte potláčate bolesť kĺbov tabletkami?

Stovky slovenských pacientov hovoria o prekvapivých výsledkoch. Dlhoročné problémy s artrózou či osteoporózou sú preč. Ako je to možné? O novej liečebnej metóde na Slovensku hovorí primár z Centra liečby ochorení pohybového aparátu MUDr. Vladimír Hudec

21.12.2022 07:08
Sun medical, PR článok, reklama, nepoužívať

Je pravda, že takmer všetci sa stretneme počas svojho života s bolesťou kĺbov?

Boľavé kĺby sú problém. Čím je človek starší, tým sú opotrebovanie a potom ubúdanie kĺbovej chrupavky, teda artróza, častejšie. Vo veku nad 50 rokov trápi okolo 80% ľudí. A po sedemdesiatke ich má artrózu 90%. Pri artróze rozlišujeme dva typy – primárny, ktorý vznikne bez jasnej príčiny a sekundárny. Ten je na základe úrazov, poranení či preťaženia. Prichádza vekom, nesprávnym životným štýlom a často s nadváhou. Často je spojený s náročným zamestnaním, ale aj s nesprávnym spôsobom športovania. Pokročilá artróza sa prejavuje bolesťou aj počas relatívneho pokoja. Poškodený kĺb reaguje zápalom, opuchom, zvýšenou bolesťou i obmedzeným pohybom v kĺbe.

Aké sú možnosti pri riešení tohto problému?

Ortopédi majú veľa možností, ako konzervatívne zmierniť artrotické ťažkosti. Trh je taktiež zaplavený rôznymi výživovými doplnkami, ktoré do určitej miery odolnosť a trvanlivosť chrupavky môžu podporovať. Veľa preparátov však obsahuje minimum účinných látok, pritom adekvátna denná dávka je pre účinok úplne zásadná.

Keď už nepostačujú konzervatívne liečebné metódy, prichádza na rad operačné riešenie, príp. umelá náhrada kĺbu. To si však vyžaduje dlhé týždne až mesiace rekonvalescencie, po ktorej je návrat do práce často problematický. Ešte väčší problém je teraz kvôli pandemickej situácii, keď sú ortopedické operácie často odkladané či zrušené.

Ako sa dá vyhnúť operácii či umelej náhrade kĺbu?

Až donedávna u nás neexistovala žiadna terapia, ktorá by riešila úbytok chrupavky či kostnej hmoty, teda samotnú príčinu ochorenia. Klasická liečba je zameraná na dočasné potlačenie bolesti a oddialenie operačného riešenia. Pokrok v medicíne sa však výrazne prejavil aj v tejto oblasti a nemeckí lekári vyvinuli kauzálnu (príčinnú) terapiu, ktorou je molekulárna biologicko – stimulačná metóda (MBST terapia). Jej výsledkom je nárast objemu chrupavky v kĺboch pri liečbe artrózy a zvýšenie hustoty kostí pri liečbe osteoporózy.

MUDr. Vladimír Hudec, primár z Centra liečby...
Sun medical, pr, nepouzivat MUDr. Vladimír Hudec, primár z Centra liečby ochorení pohybového aparátu

Ako prebieha liečba ?

Liečba prebieha v modernej liečebnej jednotke, ktorá pracuje na tom istom princípe ako MRI diagnostická metóda a ktorá cielene podľa konkrétnej diagnózy pacienta spúšťa proces regenerácie chrupaviek a kostí.

Výsledným efektom je zreteľný nárast objemu kĺbovej chrupavky (liečba artrózy) a zvýšenie hustoty kostnej hmoty (liečba osteoporózy).

MBST terapia je celosvetovo najúčinnejšia neinvazívna terapia na ošetrenie kĺbových a kostných ochorení, pretože sa nezameriava iba na symptómy, ale aj na základné príčiny ochorenia. Napr. vo Švajčiarsku a Nemecku sa metóda úspešne využíva a neustále zdokonaľuje na špičkových klinikách už viac ako 23 rokov. Je vhodná pre všetky vekové kategórie a o jej vhodnosti pre pacienta rozhodne po vyšetrení lekár, ktorý následne terapiu nastaví podľa konkrétnej diagnózy. Terapia je účinná až do 3.stupňa artrózy (vrátane), keď je ešte v kĺbe zachovaná aspoň nejaká chrupavková vrstva, ktorú dokážeme regenerovať.

Takže je táto liečba naozaj bezpečná a účinná?

Ako odborník s viac ako 40 ročnou praxou môžem povedať, že áno. Chodia k nám pacienti, ktorí už absolvovali všetky dostupné neinvazívne možnosti liečby kĺbov. Avšak nikdy som u pacientov nevidel tak evidentné zlepšenie klinického stavu, ako po absolvovaní MBST terapie. Liečba je bezbolestná a nemá žiadne vedľajšie nežiadúce účinky. Nehrozí žiadne riziko infekcie, krvácania či zrastov. Výhodou je, že pacient nemusí prerušiť svoje pracovné či pohybové aktivity. Ustúpenie bolesti a zlepšenie pohyblivosti kĺbu často nastupuje už počas terapie. Od roku 2000 bolo spracovaných niekoľko desiatok lekárskych štúdií k účinnosti MBST metódy, kde sa potvrdila jej až 80% – ná úspešnosť v liečbe ochorení pohybového aparátu. Preto je to celosvetovo najúčinnejšia neinvazívna terapia na ošetrenie kĺbových a kostných ochorení – zdôrazňuje MUDr. Hudec.

Kde na Slovensku dokážu pomôcť touto metódou?

Na Slovensku je MBST terapia poskytovaná na certifikovanom pracovisku v Sun Medical centre v Leviciach.

Keďže každý pacient so svojou diagnózou a problémami je odlišný, tak na základe našich 8 -ročných skúseností terapiu dokážeme nastaviť presne podľa individuálnych potrieb pacienta a dosiahnuť jej maximálnu účinnosť. Našim pacientom vychádzame v ústrety poskytovaním terapie aj vo večerných hodinách a taktiež počas víkendových dní. Je to naozaj dôležité z toho hľadiska, že terapia musí byť poskytnutá intenzívnou formou každý deň po sebe bez prestávky – inak stráca účinnosť.

Aký je postup, ak sa chceme zbaviť bolestí kĺbov a kostí?

Je potrebné zavolať na číslo 0949 67 77 99 a dohodnúť si termín vstupnej lekárskej konzultácie, kde odborníci posúdia Váš zdravotný stav a odporučia vhodnú terapiu.

chyba