Unikátnou liečbou kĺbov a chrbtice dokážeme odstrániť nielen bolesť, ale aj jej príčinu

Slovensko už 5 rokov patrí medzi špičku Európy.

30.01.2019 06:00, aktualizované: 30.05.2019 00:00
sun medical, PR článok, reklama, nepoužívať Foto:

Dlhotrvajúca bolesť často ovládne celý náš život. Bolesť nás obmedzuje nielen pri bežných každodenných činnostiach, ale môže ukončiť naše športové aktivity a dokonca aj pohyb ako taký. Najviac sa však obávame toho, že bolesť obmedzí našu pracovnú aktivitu, resp. nás prinúti odísť z práce úplne.

Ako sa dá život v bolesti vrátiť k normálnemu životu?

Spýtali sme sa na to odborníčky MUDr. Soni Paule z Centra liečby ochorení pohybového aparátu, kde je už takmer 5 rokov poskytovaná MBST terapia:

Je pravdou, že až 90 % ľudí trpí v rôznom období svojho života bolesťami kĺbov a chrbtice?

Áno, je to tak. Najčastejšími príčinami bolesti sú artrotické zmeny na kĺboch a zmeny na medzistavcových platničkách, pričom príčiny ich vzniku sú rôznorodé.

Zdravý kĺb funguje ako dobre naolejované ložisko – bez trenia. Chrupavka pôsobí ako tlmič nárazov, a teda kĺb so zdravou chrupavkou je schopný plnej funkcie. Vážnosť ochorenia narastá s vekom. Už pri malej nerovnosti či nesprávnom zaťažení sa styčné plôšky o seba otierajú, chrupavka sa stáva drsnejšia, objavujú sa trhliny a deštrukcie chrupavky. Kĺbová štrbina sa pritom zúži, a tým sa zhorší aj pohyblivosť kĺbu.

Ako sa prejavuje artróza? Čo máme robiť, keď kĺb už bolí?

Prvým príznakom rozvinutej artrózy je ranná – štartovacia bolesť kĺbu spojená s pocitom stuhnutia svalov i úponov. Neskôr sa bolesti objavujú po dlhšej chôdzi či väčšej záťaži. Pokročilá artróza sa prejavuje výraznými bolesťami už aj počas relatívneho pokoja a najmä v noci. Z chrupavky ostávajú len malé ostrovčeky, ktoré stratili pružnosť. Poškodený kĺb reaguje zápalom, opuchom, zvýšenou bolesťou, ochabnutím svalstva i obmedzeným pohybom v kĺbe. Keď už nepostačujú bežné liečebné metódy, prichádza na rad operačné riešenie, príp. umelá náhrada kĺbu.

V mnohých prípadoch však rekonvalescencia prebieha dlhé týždne až mesiace a pacient je vyradený z bežných aktivít. Rehabilitácia je zdĺhavá a aj návrat do práce býva problematický.

Existuje aj prijateľnejšie riešenie?

Našťastie už áno. Až doteraz u nás neexistovala žiadna terapia, ktorá by riešila aj príčinu ochorenia – úbytok chrupavky či kostnej hmoty. Klasická liečba tak bola zameraná skôr na premazanie kĺbu, dočasné potlačenie bolesti a oddialenie operačného riešenia. Pokrok v medicíne sa však výrazne prejavil aj v tejto oblasti a lekári v spolupráci s poprednými vedeckými ústavmi v Nemecku vyvinuli novú terapiu, ktorou je magneticko – rezonančná metóda rastu bunkových jadier (MBST terapia).

MBST terapia je revolučná inovatívna procedúra, ktorá pôsobí práve v tých častiach tela, kde vznikajú signály stimulujúce regeneráciu. Oprávnene ju lekári nazvali medicínou budúcnosti, pretože bez invazívneho zásahu dokáže naštartovať telu vlastné regeneračné procesy v poškodených bunkách kĺbov a kostí.

Ako prebieha liečba?

Liečba prebieha v modernej liečebnej jednotke, ktorá pracuje na tom istom princípe ako MRI diagnostická metóda a ktorá cielene podľa konkrétnej diagnózy pacienta pôsobí na špecifické tkanivové bunky a spúšťa proces regenerácie chrupavky a kostí.

Výsledným efektom je zreteľný rast objemu a hrúbky kĺbovej chrupavky (liečba artrózy) a zvýšenie hustoty kostí (liečba osteoporózy).

MBST terapia je celosvetovo najúčinnejšia neinvazívna terapia na ošetrenie kĺbových a kostných ochorení a ošetrenie ochorení látkovej výmeny v oblasti kostí, pretože sa nezameriava iba na symptómy, ale aj na základné príčiny ochorenia. Napr. vo Švajčiarsku a Nemecku sa metóda úspešne využíva na špičkových klinikách už viac ako 20 rokov s 80 % – nou úspešnosťou. Je vhodná pre všetky vekové kategórie a o jej vhodnosti pre pacienta rozhodne lekár, ktorý následne terapiu nastaví podľa konkrétnej diagnózy. Terapia je účinná až do 3. stupňa artrózy, keď predpokladáme, že v kĺbe je zachovaná nejaká chrupavková vrstva, ktorú dokážeme regenerovať.

Aké sú výhody tejto terapie?

Liečba je bezbolestná a nemá žiadne vedľajšie nežiadúce účinky. Nehrozí tu žiadne riziko infekcie, krvácania či zrastov. Výhodou je, že pacient nemusí prerušiť pracovný proces či svoje pohybové aktivity. Ustúpenie bolesti a zlepšenie pohyblivosti kĺbu často nastupuje už počas terapie.

Princíp, na ktorom MBST terapia pracuje, bol ocenený Nobelovou cenou za rok 2017 v oblasti medicíny a fyziológie.

Prekvapivé výsledky MBST terapie v liečbe kĺbov a najnovšie i v liečbe porúch medzistavcových platničiek chrbtice, sú pravidelne publikované renomovanými klinikami na celom svete a záujem o túto úspešnú neinvazívnu formu liečby neustále stúpa. Nedávno sa napr. otvárali nové MBST kliniky v Londýne a Paríži.

Na Slovensku je MBST terapia poskytovaná v Sun Medical centre v Leviciach, kde s ňou máme už takmer 5 – ročné skúsenosti, pomocou ktorých dokážeme terapiu nastaviť podľa individuálnych potrieb pacienta a dosiahnuť jej maximálnu účinnosť. Našim pacientom vychádzame v ústrety poskytovaním terapie aj vo večerných hodinách a taktiež počas víkendových dní.

Sun Medical centrum, A. Kmeťa 39, Levice, www.medtec.sk, tel. 0949 67 77 99

chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy