Veľkonočné sviatky bez tráviacich problémov

Sviatky Veľkej noci prinášajú okrem duchovných hodnôt, návštevy rodín aj bohato prestreté stoly. Mnohí si doprajú viac jedla a v rôznych kombináciách než zvyčajne. To môže mať za následok tráviace a črevné ťažkosti, ktoré nám vedia poriadne znepríjemniť život.

20.03.2018 16:06
512168784

Črevný diskomfort – častý problém

Črevný diskomfort má rôzne prejavy, môžu to byť kŕče, nadúvanie, vylučovanie riedkej stolice, alebo naopak zápcha. Príčin môže byť viacero, zlá kombinácia potravín, konzumácia pokazených, alebo kontaminovaných potravín a vody, hlavne sa to stáva počas dovoleniek. Problémy však môžu vzniknúť aj na základe stresu, určitej predispozície jedinca, ako je intolerancia (zlé trávenie) či alergia na niektoré potraviny. Naše trávenie ovplyvňuje aj užívanie niektorých liekov, napr. antibiotík, ktoré môžu narušiť prirodzenú črevnú mikroflóru a spôsobiť hnačku.

Pomôcť si môžeme aj sami

V lekárni si môžeme vybrať z mnohých prípravkov v závislosti od príčin a prejavov problémov. Ide o antiperistaltiká (upokojujú pohyb čriev), adsorbenciá (vychytávajú na svojom povrchu vírusy, baktérie a ich toxíny), dezinficienciá (usmrcujú patogénne mikroorganizmy) a probiotiká, ktoré obnovujú črevnú flóru, zlepšujú trávenie a vytesňujú neželané mikroorganizmy.

Aj príroda ponúka riešenie

Pri hnačkovitých problémoch nám môžu pomôcť aj čaje z bylín, alebo vybrané plody rastlín. Mnohé rastliny obsahujú účinné látky, tzv. triesloviny, ktoré tvoria ochranný film na zapálenej sliznici čriev, a tým spomaľujú vstrebávanie toxických látok z potravín, alebo z mikroorganizmov. Triesloviny tiež zastavujú nadmernú sekréciu v črevách, čím pôsobia proti hnačke. Navyše, pôsobia aj antibakteriálne. Osvedčeným a tradične používaným prírodným prostriedkom proti hnačke je aj použitie extraktu zo sušených plodov čučoriedky, ktorého obsahové látky v dostatočných množstvách pôsobia dezinfekčne (proti vírusom, baktériám a parazitom). Okrem toho zamedzuje tiež krvácaniu na úrovni tráviacej sliznice.

foto2-sita-inpharm

Skúsenosti z pediatrickej praxe

Opýtali sme sa detskej a dorastovej lekárky MUDr. Alice Kubinskej, čo sa jej v praxi osvedčilo pri črevnom diskomforte. „Vo svojej praxi používam celý rad prípravkov, ale v poslednom čase sa mi osvedčil komplexný prípravok Enterina, ktorý obsahuje probiotiká, čučoriedky a vitamíny B a K. Tento prípravok vďaka pestrému zloženiu vykazuje širokospektrálny účinok voči mikrobiálnej nákaze, zároveň dopĺňa prirodzenú črevnú mikroflóru. Tým podporuje fyziologické trávenie, upravuje stolicu, znižuje mieru únavy, zlepšuje chuť do jedla a znižuje prípadné krvácanie. Osvedčil sa mi aj pri akútnych infekčných i neinfekčných hnačkách, napr. pri nevhodnej kombinácii potravín a dokonca aj pri nešpecifických dlhšie trvajúcich bolestiach brucha.

Môžem uviesť dva zaujímavé prípady zo svojej praxe: V prvom prípade išlo o štvorročného chlapčeka, ktorý dostal akútny zápal žalúdka a čriev s úporným vracaním, hnačkou a teplotou, čo si vyžadovalo hospitalizáciu. Z laboratórnych výsledkov sa zistila rotavírusová infekcia. Dostal infúzie soľných roztokov, antiemetiká (lieky proti vracaniu), paralen, probiotiká a diétu. O dva mesiace mal opäť gastroenteritídu s hospitalizáciou bez potvrdenej nákazy a o ďalšie 3 mesiace bol opäť hospitalizovaný pre hnačky. Gastroenterologické vyšetrenie nepotvrdilo infekčný agens, ani celiakiu a ani inú malabsopciu či intoleranciu potravín. 3 dni po príchode z nemocnice mal opäť riedke stolice 8-krát, ale matka už odmietla hospitalizáciu. Ordinovala som chlapčekovi rehydratáciu, diétu a spomínaný komplexný prípravok Enterinu. Stav sa rýchlo zlepšoval a po 8 dňoch bol bez diéty a bez ťažkostí.

foto3-sita-inpharm

V druhom prípade išlo o 19-ročné dievča, ktorej diagnostikovali juvenilnú artritídu, na základe čoho bola aj hospitalizovaná a dlhodobo užívala kortikoidy, antibiotiká a antiflogistiká. Výrazne zle to znášala, mala viaceré žalúdočné a črevné ťažkosti (striedavé hnačkovité stolice, nafukovanie, pocit zlého trávenia) čo viedlo k podváhe 46,5 kg na 169 cm výšky. Vylúčila potraviny, ktoré očividne zle tolerovala. Ja som jej naordinovala kúru s komplexným prípravkom Enterina (jedno balenie na 8 dní) počas jedného mesiaca. To opakovala počas 3 mesiacov a jej stav sa postupne upravil a pribrala 4 kg.

Na záver by som chcela podotknúť, že príčin črevných problémov je veľmi veľa, zvyčajne sa upravia do 3 dní pomocou dostupných prípravkov. Ak sa tak nestane, treba ísť k lekárovi, aby sa určil pôvodca problémov a nasadila sa cielená liečba“.

chyba