Rasizmus, stále aktuálna téma

"Rasizmus nemá ani šesťsto rokov. Je to rakovina, ktorú sme zachytili neskoro. Ide však o jednu z najrýchlejšie sa šíriacich a najviac smrteľných rakovín, aké kedy ľudstvo zažilo.“ - Ibram X. Kendi

26.11.2021 00:00
Motyl, PR, nepouzivat

Oceňovaný americký autor Ibram X. Kendi, autor knižnej novinky Ako byť antirasista predstavuje novú cestu, ako porozumieť rasizmu a nerovnosti v našej spoločnosti a ako ich vykoreniť raz a navždy.

Z knihy, ktorá práve vyšla v slovenskom jazyku s názvom Ako byť antirasista, sa vo svete predalo už viac ako jeden milión výtlačkov a preložila sa do viac ako 10 jazykov. The New York Time označujú túto knihu ako: „Doteraz najodvážnejšia kniha o problémoch rasy v západnom myslení.“

Autor v tejto knihe sprevádza čitateľov širokým okruhom antirasistických myšlienok od tých najzákladnejších konceptov až po vizionárske alternatívy. Pomáha nám jasne rozoznať rasizmus vo všetkých jeho formách, pochopiť jeho škodlivé dôsledky a ukazuje, ako sa možno voči nim brániť na úrovni systému, ale aj v našom vnútri. Kendi spája etiku, históriu, právo a vedu so svojím vlastným príbehom prebudenia z rasizmu.

Motyl, PR, nepouzivat

V jednotlivých kapitolách vysvetľuje, čo je charakteristické pre rasistu a čo pre antirasistu z hľadiska vnímania biológie, etnicity, kultúry, farby pleti či správania skupín alebo jednotlivcov. A prečo pre antirasistu a nie pre nerasistu? Autor nám to vysvetľuje nasledovne: „Opak „rasistu“ nie je „nerasista“. Je to „antirasista“. Aký je v tom rozdiel? Rasista podporuje myšlienku rasovej hierarchie a antirasista myšlienku rasovej rovnosti. Rasista je presvedčený, že problém je zakorenený v skupinách ľudí, a antirasista ho vidí v autoritách a politikách. Rasista umožňuje, aby pretrvávali rasové neprávosti, a antirasista voči nim bojuje. Žiadne bezpečné miestečko pre „nerasistov“ medzi nimi neexistuje. Ak niekto vyhlasuje „nerasistickú“ neutralitu, iba tým maskuje svoj rasizmus. Možno sa to zdá tvrdé, ale je dôležité hneď na začiatku uplatniť jeden z hlavných princípov antirasizmu, ktorým je nutnosť vrátiť slovu „rasistický“ jeho správny význam.“

Ako z uvedeného vyplýva: „Táto kniha je v konečnom dôsledku o základnom boji, ktorý sa týka nás všetkých. Je o boji za to, aby sme boli plnohodnotnými ľudskými bytosťami a vnímali tak aj všetkých ostatných.“

Ibram X. Kendi je jedným z popredných historikov, je profesorom, autorom niekoľkých kníh, držiteľom národnej knižnej ceny a riaditeľom Centra pre antirasistický výskum na Bostonskej univerzite. V roku 2020 ho časopis Time označil za jedného zo 100 najvplyvnejších ľudí na svete a o rok neskôr získal štipendium známe ako Genius Grant. Doteraz získal množstvo ocenení, napríklad aj GoodReads Choice Award. Ako vyhľadávaný verejný rečník Dr. Kendi predniesol v priebehu rokov tisíce príhovorov na vysokých školách a univerzitách, v kníhkupectvách, na festivaloch, konferenciách, kostoloch, múzeách a iných inštitúciách v Spojených štátoch a po celom svete.

Ibram nie je len tvrdým antirasistom, ale aj prísnym vegánom, ktorého baví humor, provokatívne knihy a diskusie s ľuďmi s otvoreným myslením. V roku 2013 si zmenil svoje druhé meno z Henryho na Xolani, čo znamená „mier“ v jazyku Zulu a priezvisko Rogers na Kendy, čo znamená „milovaný“.

Táto kniha je povinné čítanie pre každého, komu nestačia len základné informácie o rasizme, ale chce ísť o krok ďalej a prispieť k vytvoreniu spravodlivej a slušnej spoločnosti.

Nájdete už dnes v každom kníhkupectve alebo na našom webe: www.vydavatelstvomotyl.sk

chyba