IPEC dosiahol v Senici pri stavbe 13 tisíc metrovej haly pre Mahle najvyšší bod. Po dokončení bude v areáli pracovať 1000 ľudí.

25.08.2023 10:23
sita, pr nepouzivat

Developerská skupina IPEC Group, investor výstavby výskumno-vývojového centra a výrobných hál v senickom priemyselnom parku developuje miestny priemyselný park s rozlohou budov viac ako 30 tisíc m² bez podpory z verejných rozpočtov už viac ako 20 rokov.

K existujúcim halám a centru pribudne ďalšia výrobná hala s rozlohou až 13 300 m², ktorá zodpovedá najmodernejším štandardom pre ekologické stavby a progresívny manažment energií (energetická trieda A0). Tento týždeň stavba dosiahla glajchu, svoj najvyšší bod.

Symbolický stromček na streche umiestnil najväčší mobilný stavebný žeriav v strednej Európe. Žeriav Liebherr MK 140 PLUS môže narásť do takmer 100 metrov a dočiahnuť až na 58,5 metra. Jeho nosnosť sa odvíja od pracovnej polohy a výšky. Pri plne vysunutom pojazdnom vozíku až po koniec výložníka je nosnosť 1 900 kilogramov. Stroj však na 12 metrov dosahuje celkovú maximálnu nosnosť až 8 000 kilogramov. Na stavbe v Senici umiestňuje veľmi ťažké jednotky vzduchotechniky, ktoré by bežné mobilné žeriavy neuniesli. Statické stroje zas už s ohľadom na pokročilú stavbu nie sú na túto prácu vhodné.

V novej hale si nájde prácu už túto jeseň 360 ľudí.

Súčasťou areálu je aj rozsiahle výskumno-vývojové centrum pre klimatizačných jednotky – vrátane tých, ktoré budú využívané v elektromobiloch.

„Sme radi, že okrem zvýšenia zamestnanosti v Senici sa priaznivé vplyvy prejavujú aj na neustálom zvyšovaní jeho príjmov,“ hovorí Ivan Čarnogurský, generálny riaditeľ IPEC Group a dodáva: „IPEC Group tu vybudoval areál pre výrobu a výskum s exportom viac ako 250 miliónov eur, z ktorého len ročné odvody do poisťovní a daní dosahujú približne 12 miliónov eur. Výšku investície investora obdrží štát a poisťovne cez dane a odvody do dvoch rokov.“

Primátor Senice Martin Džačovský skonštatoval: „Pre mesto sú investície, ktoré udržiavajú našich rodákov v meste a ešte k tomu ešte prinášajú pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotu, kľúčové. Bonusom tu je aktívna spolupráca investora s mestom pri zakomponovaní stavby do prostredia.“

"Táto investícia má viaceré benefity, ktoré vieme v kraji využiť. Súvisia predovšetkým s výskumno-vývojovým centrom, vytvorením relevantného počtu nových pracovných miest, a v neposlednom rade, projekt svojimi možnosťami zamestnania a praxe zvyšuje atraktivitu nášho duálneho vzdelávania,“ povedal dnes trnavský župan Jozef Viskupič.

Nová budova, ktorá bude dokončená a odovzdaná do užívania na jeseň tohto roka, poskytne obyvateľom a návštevníkom Senice okrem zvýšenia povodňovej ochrany aj verejne prístupnú zelenú zónu a upravený park s možnosťou využitia na relaxačné a športové aktivity.


IPEC Group pôsobí na developerskom trhu viac ako 25 rokov a počas svojej existencie sa podieľal na projektoch s celkovou úžitkovou plochou viac ako 2 000 000 m². Úspešne zdevelopoval 10 veľkých logistických či priemyselných areálov. Medzi jeho najvýznamnejšie realizované projekty patria Firemné centrum služieb Tuhovské, Bratislava; Logistický areál Senec a tiež ďalších tridsať výrobných areálov na Ukrajine, v Rumunsku, Čechách a na Slovensku. V oblasti bytovej výstavby skupina realizovala 12 bytových komplexov. Okrem ďalšej senickej výrobnej haly pre Mahle dnes IPEC Group stavia v dvoch etapách v Senci logistickú halu D1 Gama s rozlohou 6 463 m2. Prvá časť (3570 m² ) bude dokončená ešte v tomto roku. V srdci logistického areálu Senec IPEC vlastní a prevádzkuje budovu D1 Center (10.400 m²) , v ktorej ponúka priestory pre malé a stredné podniky.

Prehľad prác IPEC Group v senickom priemyselnom parku:

  • 2001 – 1. fáza – 12.000 m²
  • 2003 – rozšírenie na 15 000 m² – (480 zamestnancov)
  • 2021 – R&D centrum PLUS 3.000 m² (110 zamestnancov)
  • 2023 – nová výrobná hala 13.300 m² sa teraz stavia (360 zamestnancov)
chyba