Ako vznikli ikonické symboly Vianoc? Odhaľte tajomstvo Santa Clausa aj vianočného kamiónu

Červený osvetlený kamión a usmievavý Santa Claus sa vybavia pri slove Vianoce takmer každému. Ešte aby nie, tieto dva významné symboly Vianoc nás sprevádzajú už desiatky rokov. Kedy Santa Claus získal svoju dnešnú podobu? A po koľký krát privezie Coca-Cola kamión kúzelnú atmosféru na Slovensko?

07.12.2022 00:00
Coca-Cola, pr, nepouzivat

Viete, že veselý mužík v červenom obleku s bielou bradou a širokým úsmevom, ktorého poznáme pod menom Santa Claus, sa predtým zobrazoval ako strašidelný elf či vysoký chudý muž v biskupskom rúchu? Svoju dnešnú podobu, ktorá jednoducho navodí vianočnú atmosféru, získal Santa Claus až v 20. rokoch 20. storočia. Na jeho vzhľade sa podieľal ilustrátor Haddon Sundblom, ktorého si najala značka Coca-Cola. Značka chcela pre svoje vianočné kampane priateľského, vrelého a ľudského Santa Clausa, čo bolo aj zadanie pre ilustrátora. Ten ho splnil nad očakávania všetkých a ľudia si na podobu Santa Clausa zvykli veľmi rýchlo. Zamilovali si ho natoľko, že akonáhle bol na Santa Clausovi zmenený jediný detail, deti aj dospelí sa ihneď ozvali a dožadovali pôvodného vzhľadu. V priebehu rokov sa súčasťou Vianoc začali stávať aj iní Santovi priatelia, napríklad elfovia či zvieratá.

Coca-Cola, pr, nepouzivat

Ikonické červené vianočné kamióny

Kto by nepoznal svetoznámu reklamu Coca-Cola, v ktorej zasneženou krajinou prechádzajú desiatky červených osvetlených kamiónov? Pred viac ako 25 rokmi značka Coca-Cola tieto kamióny uviedla do života a vyslala ich na svetovú roadshow. Pri tej príležitosti priviezli kamióny do jednotlivých miest všade po svete tú pravú vianočnú atmosféru. V roku 2000 po prvýkrát dorazila roadshow aj do Česka a na Slovensko. Odvtedy absolvoval kamión v našich končinách už viac ako 690 zastávok a tento rok ho čaká ďalších vyše 50 zastávok v Česku a na Slovensku. Vďaka jedinečnému vzhľadu, dĺžke 25 metrov a čarovnému vianočnému osvetleniu je tento kamión naozaj nezabudnuteľný.

Coca-Cola, pr, nepouzivat

Vianočný kamión po štvorročnej pauze bude opäť prechádzať po Slovensku

Čarovnú vianočnú atmosféru môžete pri červenom kamióne zažiť počas decembra na 20 miestach na Slovensku. Medzi zastávkami nebudú chýbať mestá ako Bratislava, Košice, Žilina, B. Bystrica, ale kamión tiež zavíta do Piešťan, Bardejova, Prievidze, R. Soboty. Kompletný zoznam zastávok vianočného kamiónu nájdete tu. Svoju návštevu môžete spojiť aj s dobrým skutkom. Pokiaľ sa totiž na mieste občerstvíte, prispejete Slovenskému Červenému krížu. Nechajte na seba pôsobiť magické kúzlo Vianoc, urobte dobrý skutok a v neposlednom rade si užite aj svoj obľúbený nápoj, ktorý nás sprevádza nielen v priebehu adventu.

chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy