Myslite mliEKOLOGICKY

Z obnoviteľných zdrojov už sa dá vyrobiť nielen papier, ale aj plast. RAJO zvyšuje ich podiel vo svojich obaloch a znižuje tak uhlíkovú stopu.

31.01.2022 00:00
Rajo, PR, nepouzivat

Výskumy ukázali, že z cukrovej trstiny sa dajú z hľadiska fyzikálnych aj chemických vlastností získať také polyméry na výrobu plastu ako z ropy. Preto ich výrobcovia obalov zapracovali do svojich obalových materiálov a je potom už len na rozhodnutí výrobcov potravín, či si takýto obal vyberú aj pre svoj výrobok.

Nižšia váha, nižšia uhlíková stopa, rovnaká ochrana

RAJO sa rozhodlo pre zmenu obalu litrového trvanlivého mlieka z viacerých dôvodov. Je z obnoviteľných zdrojov, má nižšiu váhu, vytvára teda nižšiu produkciu CO2, súčasne však naďalej zaručuje vysokú ochranu mlieka počas celej jeho trvanlivosti. A kde inde zmenu realizovať, ak nie pri obľúbenom produkte pod značkou RAJO – trvanlivom mlieku.

Ako jedna z najväčších mliekarní na Slovensku však RAJO postupne podniká viaceré kroky, aby znížilo svoju záťaž na životné prostredie. Odstránením plastových lyžičiek, redukciou plastov, požívaním recyklovaných materiálov, ako aj prechodom na ekologickejšie obaly napreduje v svojom úsilí. Preto od nového roku dostalo aj trvanlivé mlieko RAJO s objemom 1l ekologické obaly, ktoré majú vrchnák a vrchné plastové časti obalu vyrobené zo spomínanej cukrovej trstiny. Vďaka tomu sa spoločnosti podarilo znížiť uhlíkovú stopu obalu na tento produkt o 21 % v porovnaní s pôvodným obalom.

Nový mliEKOLOGICKÝ obal separujte

Vrchnák a plasty vyrobené z cukrovej trstiny je možné separovať a recyklovať rovnakým spôsobom ako iné obaly. Po vypití trvanlivého mlieka obal spolu s vrchnákom vhoďte do žltého kontajnera na plasty alebo oranžového kontajnera na nápojové kartóny. Vyzbierané obaly potom putujú k recyklátorovi, ktorý oddelí papier, plasty a hliník, a všetkým materiálom dá šancu na druhý život. Z recyklovaného papiera sa vyrábajú papierové vreckovky, utierky alebo dokonca toaletný papier, plasty s hliníkom zase poslúžia na energetické zhodnotenie. Práve kvôli plastom, ktoré sa v obaloch na trvanlivé mlieka nachádzajú, nepatria prázdne obaly do modrého kontajnera, hoci vyzerajú ako papierové. A pozor, aj keď obaly obsahujú aj plasty z cukrovej trstiny, nie sú biodegradovateľné, takže do kompostu určite nepatria.

V novom obale nájdete postupne od januára 2022 všetky druhy trvanlivého mlieka RAJO v litrovom balení – plnotučné, polotučné aj nízkotučné. Od pôvodného obalu sa líšia už na prvý pohľad. Obal je prírodnej farby, lebo je vyrobený okrem iného z nebielenej lepenky, ktorá dodáva produktu prírodný vzhľad, a má aj nižšiu váhu, čiže ďalšia úspora CO2 pri doprave. Ekologický je aj prepravný obal, v ktorom sa nachádza 12 balení mlieka RAJO. Je vyrobený zo 100 % recyklovaného papiera a dá sa opätovne recyklovať. Stačí, ak ho hodíte do modrého kontajnera na papier.

Chráňme spolu planétu. Myslime mliEKOLOGICKY!

chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy