Hráme radi, ale poznáme hranice, ukázal prieskum

Hazardné hry sú u nás v obľube. Hráme však obozretne, väčšina sa uspokojí s vkladom do 20 eur.

19.09.2022 00:00
Neuropea, pr, nepouzivat

Ukázal to prieskum Inštitútu pre zodpovedné hranie v spolupráci s agentúrou Focus.

Medzi najfrekventova­nejšie u nás patria rôzne číselné lotérie, ktoré si už vyskúšali viac ako tri štvrtiny Slovákov. Obľúbené sú však aj kurzové stávky, teda tipovanie športových zápasov alebo iných udalostí, s ktorými má skúsenosť 61 % opýtaných.

Na druhej strane, hoci Slováci hrajú radi a často, poznajú rozumnú mieru rizika. Približne polovica hráčov (51 %) v prieskume uviedla, že priemerná mesačná výška vsadenej sumy predstavuje menej ako 20 eur. Ďalšia veľká skupina hráčov (25 %) minie medzi 21 až 50 eurami. Iba menší zvyšok je ochotný minúť viac, 13 % v rozpätí od 51 až 100 eur, resp. 101 až 200 eur (7 %). Iba 4 % opýtaných uviedlo priemernú vsadenú mesačnú sumu vo výške 201 eur a viac.

„Tieto čísla nasvedčujú tomu, že Slováci hrajú síce často, no sú zodpovední a väčšinou si vystačia s malými sumami. Čiže hraním sa najmä bavia,“ hovorí Peter Papanek, riaditeľ Inštitútu pre zodpovedné hranie.

Neuropea, graf, pr, nepouzivat

Hráme hlavne pre zábavu a za vlastné

V prieskume väčšina hráčov, až 94 %, uviedla, že vždy hrajú za svoje peniaze a na hry si nikdy nepožičiavajú. Až 89 % zároveň potvrdilo, že hry o peniaze považujú len za zábavu a nie sú zdrojom ich zárobku. Zhruba rovnaké množstvo hráčov (88 %) si zároveň vždy vopred určí maximálnu finančnú čiastku na hru, ktorú potom neprekračuje.

Neuropea, graf, pr, nepouzivat

Z hazardných hier vzbudzujú najväčší rešpekt výherné automaty a iné hry v herniach. Podľa 78 % opýtaných, tieto typy hazardných hier totiž najviac podporujú závislosť.

Neuropea, graf, pr, nepouzivat

Vo vývoji je softvér na detekciu rizikových hráčov

Inštitút pre zodpovedné hranie sa snaží, okrem iného, aj o zvýšenie podpory a pomoci rizikovým hráčom. „Hoci podľa zahraničných prieskumov patria do tejto skupiny asi 3 percentá hráčov, považujeme za dôležité podať im pomocnú ruku. V súčasnosti preto s našimi zakladajúcimi členmi, spoločnosťami Fortuna, Niké a Tipsport, pracujeme na vývoji softvéru, pomocou ktorého bude možné včas detegovať zmenu správania konkrétneho hráča a následne mu ponúknuť odbornú pomoc,“ dodal Peter Papanek.

chyba