Pred pandémiou zvykli niektorí ľudia nahliadať na tieto profesie akoby „cez prsty“. Otázka „Načo je nám toľko sociálnych pracovníkov alebo sestier?“ bola posledných desať rokov súčasťou takmer každej verejnej diskusie o našich univerzitách. Až celosvetová kríza nám dala na tieto pochybnosti jednoznačnú odpoveď. Neukázala nakoniec nič nové, len naplno obnažila personálnu poddimenzovanosť zdravotníckeho a sociálneho systému na Slovensku. Po dvoch rokoch pandémie nikto z nás nepochybuje o akútnej potrebe tisícov chýbajúcich sestier, pôrodných asistentiek, zubných technikov, verejných zdravotníkov či záchranárov v našom zdravotníctve podobne ako profesionálnych sociálnych pracovníkov a psychológov v ambulanciách, zariadeniach sociálnych služieb, na úradoch, v školách alebo v podnikaní. Všetky tieto študijné odbory Vysoká škola sv. Alžbety aktuálne ponúka a záujem o ne neustále rastie. Posledné výsledky výskumu „Akademická štvrťhodinka“ Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo uvádzajú, že až 89 % študentov Vysokej školy sv. Alžbety by odporučilo štúdium na tejto univerzite svojim priateľom a známym.
Dobré uplatnenie v praxi
Otázky, ktoré si prirodzene každý uchádzač o štúdium na Vysokej škole sv. Alžbety kladie, najčastejšie znejú: „Uplatním sa na pracovnom trhu? Budú mať o mňa s takýmto vzdelaním zamestnávatelia záujem?“ Vývoj trhu práce a výskum jeho vývoja odpovedajú na obe otázky „áno“. Výskum Európskej únie zameraný na budúci rast zamestnanosti na Slovensku (EU research Future employment growth in % Slovakia by 2025 – across sectors) hovorí o najväčšom náraste záujmu o zdravotnícke a sociálne povolania v najbližších rokoch, kedy má dokonca mierne predbiehať záujem zamestnávateľov o pracovníkov vo finančnom sektore. Najväčšia slovenská personálna agentúra na trhu práce profesia.sk radí v uplynulých rokoch záujem o zdravotnícke a sociálne povolania do prvej päťky najžiadanejších profesií. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR realizovalo v uplynulých rokoch vlastný výskum uplatniteľnosti absolventov Vysokej školy sv. Alžbety na trhu práce na vzorke 1987 bývalých študentov, v ktorom zistili, že len 3 % absolventov je nezamestnaných. Nájsť si zamestnanie na trvalý pracovný pomer trvalo po doštudovaní tejto univerzity v priemere len 6 dní.

Kvalita, misia a vízia
Vysoká škola sv. Alžbety funguje už dvadsať rokov ako nezisková organizácia s jasným vzdelávacím a humanitárnym poslaním. Celý zisk zo školného (univerzita nedostáva žiadnu dotáciu od štátu) je po odpočítaní prevádzkových nákladov použitý na pomoc chorým a chudobným ľuďom na Slovensku v rôznych útulkoch a ošetrovniach – alebo v zahraničí, kde škola prevádzkuje viac ako sto humanitárnych projektov na troch kontinentoch. Vysoká škola sv. Alžbety je slovenským lídrom vo vzdelávaní ošetrovateľov a sociálnych pracovníkov, pričom sa jej filantropické projekty radia medzi najvýraznejšie slovenské humanitárne aktivity v Afrike a Ázii. Stačí si to vygoogliť. Aj v prístupe k uchádzačom o štúdium a študentom je ústretová. Školné za semester ktoréhokoľvek študijného odboru je ekonomicky najdostupnejšie na Slovensku aj v Čechách – v priemere za semester do 400 Euro. Vysoká škola nechce byť centralizovaná len do hlavného mesta, preto sa študentom približuje aj v regiónoch, aby zabránila úniku mozgov a podporila stabilizáciu miestnej kvalifikovanej pracovnej sily. Viacero odborov môžete preto študovať nielen v Bratislave, ale aj v Skalici, Michalovciach, Žiline alebo v Banskej Bystrici. Vzdelanie chápe ako službu. Vďaka kvalitnej výučbe, vedecko-výskumným a projektovým výstupom jej pedagógov, je vysoká škola členom European University Association (EUA), čím sa stala súčasťou vyššieho vzdelávania v Európe a signatárom Magna Charta Universitarum in Bologna. Vysoká škola sv. Alžbety je tou najlepšou univerzitou pre záujemcov o moderné a dostupné vysokoškolské vzdelanie v oblasti zdravotníctva, sociálnej pomoci a psychológie. Reaguje pružne na rýchlo sa meniace potreby súčasného sveta, ponúka riešenia a pozýva záujemcov podieľať sa na projekte, ktorý nás všetkých presahuje.
(mo)
Pozrite si podmienky štúdia na našej univerzite a využite možnosť zľavy z poplatku školného za skoršie podanie prihlášky. Všetky potrebné informácie a podmienky štúdia rovnaké pre slovenských a českých uchádzačov o štúdium nájdete tu: