Veľké porovnanie: Slováci, sem sa oplatí investovať!

Efektívne zhodnotenie investícií vyžaduje dostatočný prehľad o výkonnosti dostupných investičných nástrojov. Prudko sa zvyšujúca inflácia po prekonaní 8,4 % núti stále viac Slovákov, aby prehodnotili, ako so svojimi úsporami naložia. Ak ste doposiaľ váhali, pomôcť vám môže toto porovnanie výkonnosti najväčších fondov a investičných platforiem. Prvé miesto si v ňom drží Portu, česká jednotka na poli jednoduchého investovania, ktorá je teraz dostupná aj na Slovensku.

02.03.2022 10:02
peniaze Foto:
Prudko sa zvyšujúca inflácia núti stále viac Slovákov, aby prehodnotili, ako so svojimi úsporami naložia.

Zhodnocovanie úspor už roky nie je len doménou bánk. Na slovenský trh nedávno vstúpila aj investičná platforma Portu, ktorej portfóliá dlhodobo prekonávajú výkonnosť v súčasnosti dostupných fondov. Slovenským investorom sa tak otvárajú nové možnosti pasívneho investovania s portfóliami šitými na mieru a bez zbytočných poplatkov.

Lepšie zhodnotenie vďaka nižším poplatkom

Výška poplatkov vo výraznej miere ovplyvňuje skutočné zhodnotenie investícií. „V prípade fondov sa investori musia často už na začiatku investovania zmieriť so vstupným poplatkom a vysokým poplatkom za správu investície, ktorý v priemere dosahuje až 1,6 %, pričom výnimkou nie sú ani hodnoty nad 2 %. Portu chce dvere k investovaniu otvoriť naozaj každému. Práve preto nemá žiadne vstupné ani výstupné poplatky, žiadne výkonnostné poplatky ani poplatky za nízke vklady. Investovať na tejto online platforme je pritom možné už od 20 eur a zvládne to aj úplný začiatočník,“ približuje Radim Krejčí, zakladateľ online investičnej platformy Portu.

Radim Krejčí, zakladateľ investičnej platformy...
portu, pr nepouzivat Radim Krejčí, zakladateľ investičnej platformy PORTU

Aj pri štandardnom poplatku za správu investície na úrovni 1 % ročne vrátane DPH bolo Portu výrazne výhodnejšie ako priemerný podielový fond alebo iné platformy pre pasívne investovanie. Aktuálne však ponúka až 40% zľavu zo správcovského poplatku, ktorú pri prenesení investície od iných správcov získajú noví užívatelia na 2 roky bez akýchkoľvek obmedzení. Jediným poplatkom na úrovni len 0,6 % ročne vrátane DPH je tak v prípade Portu poplatok za správu portfólia. Táto úroveň poplatkov je naviac dostupná komukoľvek, kto na platforme plánuje investovať dlhodobo. Investovanie s Portu tak môže byť o viac než polovicu lacnejšie ako u priemerného fondu.

V praxi sa to napríklad na jednorazovej investícii vo výške 3000 eur na 5 rokov a predpokladanom ročnom zhodnotení o 7 % odrazí tak, že jej koncová hodnota bude pri poplatku 0,6 % oproti 1,6 % vyššia o 201 eur. Na poplatkoch tak investor namiesto 276 eur zaplatí len 106 eur.

Najúspešnejšia platforma v Česku

Viac než 117 000 užívateľov a 310 miliónov eur pod správou. Portu umožňuje efektívne a bezstarostné investovanie do burzovo obchodovateľných fondov (ETF). Online, bez zdĺhavých návštev kamenných pobočiek. Veľký dôraz kladie na skvelú užívateľskú podporu a na online chate investorom odpovedá v priemere do 15 sekúnd. Kedykoľvek je dostupné aj po telefóne.

Vďaka tomu sa Portu v oblasti pasívneho investovania rýchlo stalo jednotkou na českom trhu. Vedľa portfólií na mieru dáva investorom možnosť aj k zostaveniu vlastného investičného portfólia z širokej ponuky ETF nástrojov. Vedľa vlastných stratégií si dokonca investori môžu vybrať aj z tematických stratégií zameraných na čistú energiu, inovatívne zdravotníctvo a ďalšie rastové segmenty. Každý tak má možnosť investovať do oblastí, v ktorých sám vidí budúcnosť. Investovať na

Portu môžu dokonca aj firmy.

„Veľkú pozornosť Portu venuje aj detským investičným účtom, ktoré s poplatkom iba 0,25 % ročne ponúkajú skvelú možnosť k dlhodobému investovaniu na budúcnosť tých najmenších,“ dodáva Krejčí.

Vyšší výkon než aktívne spravované fondy

Fakt, že aktívne spravované portfóliá majú z dlhodobého hľadiska nižší výkon ako veľké indexy, ktoré sa snažia prekonať, potvrdzujú aj dáta organizácie S&P Global publikované v reporte SPIVA. Vďaka širokej diverzifikácii danej nástrojmi ETF tak dokáže Portu svojim užívateľom priniesť lepší čistý výnos ako konkurencia. Dokazuje to aj veľké porovnanie investičných platforiem, kde Portu portfólio 10 za 5 rokov s prehľadom prekonalo najväčšie slovenské podielové fondy.

Výkonnosť je vypočítaná s plným (1%) poplatkom...
portu, pr nepouzivat Výkonnosť je vypočítaná s plným (1%) poplatkom za správu portfólia, pričom skutočný zisk je pri uplatnení aktuálne ponúkanej zľavy, samozrejme, ešte vyšší.

Za Portu stojí najväčšia stredoeurópska investičná skupina WOOD & Company, ktorá na trhu úspešne pôsobí už 30 rokov. Vďaka tomu môže Portu čerpať z odborného know-how investičných profesionálov a zároveň má priami prístup na svetové burzy. Výhodné podmienky pre investovanie môže ponúkať aj vďaka vysokej miere automatizácie, ktorá zabezpečuje obchodovanie s ETF fondmi a rebalansovanie portfólií. Investorom sú prístupné aj pokročilé funkcie, akou je napr. Inteligentné znižovanie rizika, ktoré automaticky upravuje zloženie a rizikovosť portfólia tak, aby sa v čase plánovaného výberu prostriedkov minimalizovali výkyvy hodnoty portfólia.

Najvyšší čas na zmenu

Mnohí Slováci si zrejme ani neuvedomujú, aký obrovský vplyv na ich financie má dnes vysoká inflácia. Z dát ďalej jasne vyplýva, že tradičné investičné produkty, ako napríklad podielové fondy, sa svojou výkonnosťou už len ťažko dokážu vyrovnať novým, nízko nákladovým metódam pasívneho investovania. Investovanie na Portu pritom zvládne každý aj bez predchádzajúcich skúseností a pri uplatnení ročného časového testu sú výnosy z cenných papierov oslobodené od dane.

PORTU online investičná platforma Foto: Freepik
portu, pr nepouzivat PORTU online investičná platforma

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme
chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy