O tom, či špekulácia so stravným zastaví rast mzdy, môže rozhodnúť aj zamestnancov región

V parlamente sa rokuje o podobe stravného na Slovensku. Navrhovaný finančný príspevok na stravu môže znamenať v niektorých prípadoch stopku rastu mzdy v regiónoch. Obavy má aj Ministerstvo financií SR.

22.01.2021 00:00
reputation, nepouzivat

Pripravované zmeny v Zákonníku práce so sebou prinesú možnosť vyplácania finančného príspevku na stravu. Na prvý pohľad možno lákavá možnosť však so sebou nesie hneď niekoľko rizík. Už počas pripomienkovania návrhu zmien v zákone si možný problém všimlo aj ministerstvo financií, ktoré upozornilo na scenár, v ktorom sa časť mzdy bude zamestnancom vyplácať cez stravné.

Čo mi hrozí, ak by som mal stravné vo mzde?

Zamestnávateľ vám ponúkne, že časť vašej mzdy bude vyplácať cez stravné. Lákadlom by pre vás malo byť, že ušetríte na daniach a odvodoch, od ktorých je stravné oslobodené. Podobne to už teraz funguje napríklad u niektorých vodičov kamiónovej dopravy, ktorí papierovo dostávajú len minimálnu mzdu, ale väčšinu reálnej mzdy dostanú vyplatenú cez náhrady zahraničnej cesty (známe aj ako diéty). Takýto postup však nie je bez rizík.

Podľa výšky vašej hrubej mzdy (bez stravného či diét) totiž štát vypočítava sociálne príspevky ako príspevok v práceneschop­nosti, na ošetrovanie člena rodiny, ale aj dôchodok či materskú. Pár ušetrených eur na daniach a odvodoch vás potom môže vyjsť poriadne draho v situáciách, keď váš rodinný rozpočet bude potrebovať každé euro.

Chceli by ste vyššiu mzdu? Veď už ju máte!

Jednou z obáv, ktoré sa často spájajú s finančným príspevkom na stravu, je, že pre zamestnávateľov bude znamenať ľahkú výhovorku, prečo nezvýšiť mzdu. Ak si zvolíte finančnú formu stravného, zamestnávateľ vám bude skutočne posielať na účet viac peňazí. Nebude sa však jednať o zvýšenie mzdy, na stravné totiž máte nárok zo zákona. Podľa reprezentatívneho prieskumu agentúry 2muse medzi zamestnancami z februára 2020 (ešte pred ekonomickou krízou spôsobenou koronavírusom) je práve vyplácanie finančného príspevku na stravu ten hlavný argument, ktorý by zamestnávatelia použili na nezvýšenie mzdy.

reputation, nepouzivat

Situácia v regiónoch je ešte horšia. Zatiaľ čo v Bratislavskom kraji si skoro 3 zo 4 opýtaných mysleli, že plat by im nezvýšili práve kvôli vyplácaniu finančného príspevku, tak napríklad v Trenčianskom kraji to bolo až 83,7 % opýtaných.

O podobe stravného na Slovensku sa momentálne rozhoduje v parlamente. Veľké sociálne riziká, ktoré finančný príspevok na stravu prinesie, ostávajú naďalej ignorované. Okrem zániku stravného vo mzde, spomínaných nižších sociálnych dávok či problémom s rastom mzdy totiž zmeny v Zákonníku práce budú diskriminovať aj viac ako polovicu zamestnancov na Slovensku. Tí si nebudú môcť vybrať formu vyplácania stravného, na čo upozorňovala napríklad aj Generálna prokuratúra SR už v septembri 2020.

chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy