Kedy sa oplatí refinancovať

07.02.2017 08:00
Tatra banka
Autor:

Priaznivé podmienky na úverovom trhu spustili vlnu refinancovania. Viete však, kedy je ten správny čas na zmenu úveru?

Refinancovať môžete v podstate každý druh úveru, či už ide o spotrebiteľský, hypotekárny úver, lízing alebo kreditnú kartu. Aktuálny trend refinancovania sa však najčastejšie spája s hypotékou. Pozreli sme sa na to, kedy je najlepšie uvažovať o výmene nevýhodného úveru za výhodnejší.

Kedy uvažovať o refinancovaní

Refinancovanie nie je len o získaní výhodnejšej úrokovej sadzby. Refinancovaním môže­te

– spojiť viac úverov do jedného,
- pri spotrebiteľských úveroch využiť predĺženie splatnosti úveru,
- zmeniť zabezpečenie,
- zmeniť spoludlžníkov,
- znížiť celkové mesačné splátky.

Ak sa rozhodnete pre skrátenie doby splatnosti, môžete refinancovať starý úver a požiadať o nový s kratšou splatnosťou. V takom prípade bude celkové preplatenie úveru nižšie.

Ako ušetriť

Najvhodnejším obdobím pre refinancovanie je čas, kedy vám končí fixácia úrokovej sadzby. Vtedy je možné úver vyplatiť bez pokuty. Ak budete refinancovať v čase mimo fixácie, banka vám zaúčtuje poplatok za predčasné splatenie vo výške reálnych nákladov na splatenie, maximálne však 1 % zo zostatku úveru, ktorý vyplýva z novej legislatívy. Ďalej je potrebné počítať s ďalšími nákladmi, ako napríklad znalecký posudok, kataster, poplatok za úver. Niektoré banky, ako napríklad Tatra banka, však akceptujú aj starší znalecký posudok a poplatok za úver majú za 0 EUR.

Samotný proces refinancovania je rýchlejší a jednoduchší než bolo vybavovanie novej hypotéky. Takisto banky klientom v tomto smere poskytujú komplexnú pomoc a poradenstvo.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk