Skokanský mostík sa otriasal v základoch. Poznáme tohtoročných víťazov Red Bull 400

14.09.2022 00:00
Red bull, pr nepouzivat Foto:

Veľký skokanský mostík bol cez víkend 10. septembra 2022 pokorený už po piaty krát. Legendárne preteky Red Bull 400 opäť prilákali stovky nadšených bežcov, ktorých sily a odhodlanie preveril stále rovnako strmý, skokanský mostík na Štrbskom plese. Okrem rozpálených lýtok, ktoré neuhasili ani bežci – hasiči, sa museli účastníci popasovať aj s počasím. Ani to však neubralo súťažiacim na odhodlaní a chuti prekonať samých seba.

Víťazmi pretekov sa stali Jozef Hlavčo a Eszter Hortobágyiová. Za mužskú štafetu si odniesol prvenstvo tím Čim Fit a za zmiešanú STG Prievidza.

Kto však Red Bull 400 dnes zažil na vlastnej koži, vie, že dnes sú víťazmi všetci.

Viac informácií o Red Bull 400 a celý report z pretekov nájdete TU.

Foto: Matúš Zeťák, Red Bull
Red bull, pr nepouzivat

SKOKANSKÝM MOSTÍKOM NEOTRIASALI LEN BEŽECKÉ TENISKY, ALE AJ EMÓCIE

Strmá trať preverila každého jedného muža, ženu, hasičov, všetky štafetové tímy, skúsených bežeckých „štamgastov“, ale aj nováčikov na štarte, ktorí si odhodlane prišli po svoj zážitok na celý život.

Najrýchlejším na najdrsnejšej tatranskej trati sa v mužskej kategórii s rovnakým časom ako minulý rok, 03:23 minút, Jozef Hlavčo. Pretekov sa zúčastnil už po tretí krát, a tri krát si aj odniesol titul víťaza.

„Red Bull 400 opäť ukázal svoj vysoký štandard. Základom mojej taktiky bolo nepozerať sa na druhých a sústrediť sa na svoj vlastný výkon. Celý čas som sa snažil zachovať pokoj a nepanikáriť, no prekvapilo ma, koľko energie som mal v poslednej etape. Môžem povedať, že som vyhral s prehľadom,“ tešil sa Jozef Hlavčo.

Medzi ženami dnes dominovala Eszter Hortobágyiová, ktorá tento rok finále zabehla za 04:24 minút, a s prehľadom tak pokorila aj väčšinové mužské osadenstvo. Za mužskú štafetu si odniesol prvenstvo tím Čim Fit s časom 2:19 min a za zmiešanú STG Prievidza s časom 2:51.

PRETEKY TRADIČNE PRILÁKALI AJ ZNÁME TVÁRE

Pravdupovediac som si myslel že štafeta bude jednoduchšia než celá trať, no mýlil som sa a bolo to mega náročné. Klobúk dole pred všetkými, čo to dnes dali. Dnes to pre mňa nebolo o výkone, ale o tom, aby som sa najmä zabavil s kamarátmi“ okomentoval svoj výkon vodný slalomár Jakub Grigar, ktorý získal striebornú medailu na OH.

„Bol to brutálny masaker, no hodnotím to pozitívne. Každý vie, že milujem šport, no toto čo ma dnes čakalo na štafete, som ešte nikdy nezažil! Tak mi stuhli nohy, že som ani nedokázal ohnúť kolená. Keby som sa dnes dal na celú trať, asi by som do konca dňa rozdýchaval hore na mostíku. Klobúk dole pred všetkými dnešnými súťažiacimi“ nadšene okomentoval svoju účasť v štafete Maroš Molnár.

„Neexistuje ale, aby som na budúci rok skončil šiesty, ďalší ročník idem vyhrať,“ dodal odhodlane.

S podobným nadšením a odhodlaním okomentoval svoj výkon aj Boris Oravec, niekoľkonásobný majster sveta v hokejbale.

Red Bull 400 hodnotím ako brutálne peklo, no zároveň krásnu eufóriu na záver. Preteky neboli len o kondičke, ale aj o odhodlaní. Bola to moja prvá 400-ka a splnil som svoj cieľ zabehnúť za menej ako 5 minút. Budúci rok sa chcem však určite prekonať a začnem s prípravou skôr“, okomentoval Boris, ktorý do finále dobehol v čase 4:35 minúť.

Vysoké Tatry aj bežecké preteky Red Bull 400 boli 10. septembra 2022 opäť naozaj epické, vďaka počusaniu vskutku nepredvídateľné a dobrodružné. Live blog, galérie, videá, rozhovory – toto všetko vás čaká na webe redbull.sk/400.

Foto: Matúš Zeťák, Red Bull
Red bull, pr nepouzivat

HISTÓRIA RED BULL 400 NA SLOVENSKU

Red Bull 400 je svetová séria najťažších behov na strmých skokanských mostíkoch. Lokality, v ktorých sa preteky organizujú, podliehajú jedinému pravidlu – „štyristovka“ sa môže uskutočniť iba na kopcoch určených k zoskokom na lyžiach, alebo na samotných výškových skokanských mostíkoch. V roku 2018 sa premiérovo podarilo preteky priniesť aj do Vysokých Tatier a tento rok sa akcia vrátila na rovnaké miesto už po piaty krát. Na Štrbské Pleso, na veľký mostík (s označením HS 136), ktorý bol pred príchodom pretekov Red Bull 400 naposledy využitý počas lyžiarskej freestyle súťaže v roku 2003. Podujatie organizačne opäť zastrešila agentúra BE COOL.

Myšlienka využitia letných opustených skokanských mostíkov napadla v roku 2011 Rakúšanovi Andreasovi Bergerovi. Výzva bola jasná, behom čo najrýchlejšie prekonať klasickú atletickú 400-metrovú vzdialenosť na netradičnej trati skokanského mostíka. Od konca dopadu až po rozjazdovú lávku, s maximálnym uhlom sklonu 37 stupňov (75% prevýšenie). Red Bull 400 sa tak stal najkratším a najextrémnejším globálnym 400-metrovým behom.

Pre čo najčerstvejšie informácie nie len o Red Bull 400 sledujte @redbullsk na Instagrame a TikToku.

chyba