Kde sa dá priblížiť ku hviezdám?

V Národnom parku Poloniny nájdete Park tmavej oblohy, najtmavšie miesto na Slovensku.

14.09.2021 00:00
Slovak travel, PR, nepoužívať Foto:
Park tmavej oblohy v Poloninách

Tento skvelý tip je pre všetkých milovníkov prírody a nevšedných zážitkov. V Národnom parku Poloniny neďaleko Sniny, na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou, máme výnimočne zachované nočné prostredie, vďaka ktorému sa tu dá voľným okom a bez ďalekohľadu sledovať okolo 2 000 hviezd! Len na porovnanie – v mestách ich je vidieť okolo 200 a vo veľkomestách iba 20. Dokonca výborne viditeľný je žiariaci jemný pás Mliečnej dráhy. Táto lokalita sa vyznačuje malou hustotou osídlenia a preto nočnú oblohu neohrozuje svetelný smog.

Tma je ohrozený druh

Park tmavej oblohy Poloniny vznikol 3. decembra 2010 pri príležitosti Medzinárodného roku biodiverzity ako prvá oblasť tmavej oblohy na Slovensku. Stal sa 20. parkom tmavej oblohy vo svete a jeho "patrónom“ je prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. Bol založený s cieľom informovať verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území, ale aj vzdelávať v problematike ochrany nočného životného prostredia a svetelného znečistenia. Dnes je totiž tma „ohrozený druh“ a svetelné znečistenie je vážny environmentálny problém modernej civilizácie.

Kam za astroturistikou?

V Parku tmavej oblohy si môžete naplánovať aj návštevu Astronomického observatória v Kolonickom sedle. Ešte aj v septembri v prípade priaznivého počasia tu organizujú "Večer pod hviezdami“ a návštevníci majú k dispozícii niekoľko ďalekohľadov. Hlavným prístrojom observatória je Vihorlatský národný teleskop s priemerom zrkadla jeden meter – druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku. Oblasť tmavej oblohy ešte nájdete na Horných Kysuciach, vo Veľkej Fatre, či na Čermákovej lúke v Malých Karpatoch. Viac cestovateľských inšpirácií ponúka www.slovakia.travel.

slovakia travel, PR, nepoužívať
chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy