Nádielka letných zážitkov na strednom Slovensku

Slnečné dni a pekné počasie lákajú každoročne do okolia Banskej Bystrice, Zvolen či Kremnice veľké množstvo návštevníkov. Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko spoločne s partermi ani tento rok nezaháľala a pre návštevníkov pripravila rôznorodé aktivity, ktoré môžu počas leta zažiť.

08.07.2021 00:00
stredne slovensko, pr clanok, reklama, nepouzivat

Tradičnou súčasťou leta v regióne sú Nočné prehliadky, ktoré sú obľúbeným spestrením letných večerov. Netradičným, interaktívnym a zábavným spôsobom sa predstavia už dobre známi šermiari Vir Fortis, ktorí vás pomocou nových príbehov prenesú do minulosti. Tento rok sa Nočné prehliadky budú konať v Banskej Bystrici, Kremnici, na Zvolenskom zámku a v Kláštore Bzovík. Veselých šermiarov môžete stretnúť aj na historickom podujatí Hronsekanie, ktoré sa uskutoční 17.-18. júla v areáli Soosovsko-Géczyovského kaštieľa v Hronseku.

stredne slovensko, pr clanok, reklama, nepouzivat

S nadviazaním na minuloročnú letnú sezónu pokračujú aj tematické prehliadky s témou Slovenského národného povstania Začnite s vysťahovaním! Príjemným spestrením je ich rozšírenie aj mimo Banskú Bystricu. Návštevníci sa môžu tešiť aj na nové prehliadky v Kremnici a na Kališti. Milovníci vojnovej tematiky a histórie si tak určite prídu na svoje. Prehliadky sú čiastočne zinscenované, doplnené o odborné informácie z obdobia Slovenského národného povstania. O divadelnú časť prehliadok sa postarajú kluby vojenskej histórie – KVH Golian, KVH Ostrô, KVH Západ „На Врага“ a KVH Stred Zvolen a o odborný výklad historici z Múzea SNP.

Lákadlom nielen pre rodiny s deťmi je Pohronská hradná cesta. V rámci nej majú návštevníci možnosť spoznať hrady v regióne a dozvedieť sa o ich pôvode a využití v minulosti. Komentované prehliadky s kvalifikovaným sprievodcom sa budú konať počas celého leta na Pustom hrade, Zvolenskom zámku a zaniknutom hrade Peťuša.

Veľkému úspechu sa posledné roky tešia aj zážitkové vlaky Banícky expres a Expres 34 tunelov, ktoré svojich pasažierov odvezú aj tento rok. Ale pozor! Lístky sa rýchlo vypredávajú, preto nečakajte dlho a zarezervujte si na portáli www.zahoramizadolami.sk aj ten svoj. Banícky expres vznikol v spolupráci s KOCR Banskobystrický kraj Turizmus a OOCR Banská Štiavnica. Vlak bude premávať na trase Kremnica – Banská Štiavnica a zoberie tak ľudí do významných banských miest s bohatou minulosťou. Návštevníkov čaká pestrý program nie len počas cesty, ale aj v samotných cieľových staniciach. Expres 34 tunelov zahŕňa okružnú trasu Banská Bystrica – Kremnica – Zvolen – Banská Bystrica. Trať vedie cez historické tunely, pričom každý je špecifický a jedinečný. K samotnej trase a tunelom sa viaže množstvo faktov či udalostí, o ktorých cestujúcim porozprávajú na slovo vzatí odborníci.

stredne slovensko, pr clanok, reklama, nepouzivat

Pre všetkých, ktorí radi trávia svoj voľný čas aktívne je už od mája spustený Cyklobus a Turbus. Autobusy premávajú počas víkendov a sviatkov až do 26.9.2021 (Cyklobus) a 30.10.2021 (Turbus). Cyklobus rovnako ako minulú sezónu vozí záujemcov do obľúbených destinácií v okolí Banskej Bystrice: na Donovaly, Šachtičky, sedlo Malý Šturec a Hrochoť-Kyslinky. Novinkou tohto roku je lokalita Ľubietová – Strelníky, ktorú si vybrali priaznivci v ankete na sociálnych sieťach. Turistickou linkou tzv. Turbusom sa zas môžu návštevníci vyviezť za peknými výhľadmi z Banskej Bystrice na Kráľovu Studňu (NP Veľká Fatra).

Veľkým lákadlom bude na konci augusta Kráľovská svadba na Pustom hrade. Podujatie je rekonštrukciou kráľovskej svadby princeznej Konštancie, dcéry uhorského kráľa Bela IV. Veľkolepá oslava je zárukou bohatého programu rytierov, remeselníckych dielní, sokoliarov, kaukliarov, kráľovských hostí, zóny pre deti a iných sprievodných aktivít. Zabavia sa dospelí aj detskí návštevníci. Vyvrcholením bude rytiersky súboj na koňoch. Vo Zvolene sa uskutoční na konci septembra aj ďalšie podujatie, tentokrát na Zvolenskom zámku. Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku patria medzi tradičné podujatie s narastajúcou návštevnosťou. Stánky plné remeselníkov, rytierske dráhy, školy tanca, programy pre deti a stredoveké kapely sa v príjemnom dobovom prostredí zámku postarajú o víkendový program pre celú rodinu.

Do štyroch múzeí a jednej galérie v Banskej Bystrici a okolí sa počas tejto sezóny dostanú návštevníci za zvýhodnenú cenu a prostredníctvom jedinej vstupenky. Atraktívny MÚZPAS pripravila OOCR Stredné Slovensko v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK), Mestom Banská Bystrica a kultúrnymi inštitúciami. Za zvýhodnenú cenu 10 eur vám MÚZPAS otvára dvere do Stredoslovenského múzea, Stredoslovenskej galérie, Múzea Slovenského národného povstania, Poštového múzea a do Slovenského múzea máp v Kynceľovej. Slúžiť môže aj ako zaujímavý suvenír, do ktorého jeho držitelia získajú pečiatky za navštívenie expozícií.

stredne slovensko, pr clanok, reklama, nepouzivat

Čarovné chvíle pod hviezdnou oblohou v spojení s ochutnávkou regionálnych produktov môžete zažiť počas predajného zážitku Víno a syry pod hviezdami na Farme Hiadlovských v Slovenskej Ľupči. Súčasťou večera je ochutnávka lahodných syrov a špecialít z farmy, doplnená o výklad astronóma. V cene zážitku je aj doprava z Banskej Bystrice do Slovenskej Ľupče a späť. O gastronomický zážitok sa postarajú aj prehliadky v Kremnici. Počas prehliadky Nevšedné putovanie históriou Kremnice budú môcť účastníci ochutnať vína Ringbürger, nahliadnuť do bežne neprístupných gotických pivníc a tiež cestovať v čase v Atkaryho cukrárni. Práve tam sa naskytne príležitosť ochutnať aj jedinečnú cukrovinku známu ako Kremnický krumpeľ.

Viac informácií o uvedených podujatiach a zážitkov nájdu návštevníci počas leta na webe www.centralslovakia.eu. Predpredaj vstupeniek na vybrané podujatia a prehliadky je možný na webe www.zahoramizadolami.sk. Aktuálne informácie uverejňuje OOCR Stredné Slovensko aj na sociálne siete Facebook a Instagram.

Stredné Slovensko

Nádielka letných zážitkov na strednom Slovensku

Fotogaléria
+9

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

logo Slovakia travel SK
zväčšiť
stredne slovensko, pr clanok, reklama, nepouzivat
chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy