V ospalej atmosfére miestnych skanzenov, múzeí a rázovitých dediniek čas akoby plynul pomalšie. Oddýchnite si od ruchu mesta a vyrazte za unikátnymi turistickými pamiatkami regiónu Liptov. Máme pre vás tipy na miesta, kde načerpáte sily, spoznáte kus našej histórie a spôsob života našich predkov.
Mlyny Oblazy v Kvačianskej doline
V Kvačianskej doliny, jednej z najkrajších slovenských dolín, sa nachádzajú dva vodné mlyny z prvej polovice 19. storočia. Dnes už na Slovensku nie je veľa miest, kde by sa podobné stavby zachovali, navyše začlenené do pôvodného prírodného prostredia, sfunkčnené a sprístupnené verejnosti. Kto toto miesto navštívi, určite neodíde sklamaný.
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
Chceli by ste vedieť, ako vyzerala liptovská dedina v stredoveku? Skanzen v Pribyline vás razom prenesie do dávnej minulosti. Hneď po vstupe sa ocitnete medzi čarovnými drevenicami, ktorým dominuje goticko-renesančný kaštieľ a ranogotický kostol Panny Márie zo zatopených obcí Parížovce a Liptovská Mara. Súčasťou areálu je aj expozícia historickej Považskej lesnej železnice, ktorá kedysi vozila nielen vyťažené drevo, ale aj ľudí za prácou.
Archeoskanzen Havránok
V blízkosti Liptovskej Mary sa nachádza múzeum v prírode a jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku. Bolo tu objavené opevnené sídlo Keltov vrátane významnej druidskej svätyne z 1. storočia pred Kristom. V stredoveku tu vyrástla aj slovanská osada so zemepánskym hrádkom, ktorého základy nájdete na vrchole Havránku. Magické miesto, ktoré učarovalo našim dávnym predkom, určite uchváti aj vás.
Hrad Likava
Hrad Likava je najväčším hradom Liptova. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza zo 14. storočia. Voľakedy bol významným strážnym hradom a zaujímavosťou je, že bol prvým hradom v Hornom Uhorsku, ktorý mal sklenené okná. Hrad postupne pustol a dnes je z neho ruina, no napriek tomu je stále impozantný a po rekonštrukcii je sprístupnená aj veža s expozíciou jeho dejín.
Vlkolínec
V podhorskej dedinke Vlkolínec akoby čas zastal úplne. Ako jediná obec na Slovensku nie je narušená novou výstavbou a nachádza sa na pôvodnom mieste. Rázovitá vieska nie je typickým skanzenom, stále v nej žije niekoľko desiatok stálych obyvateľov a mnohé drevenice slúžia ako chalupy. Lokalita je od roku 1993 zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Tento klenot ľudovej architektúry rozhodne stojí za návštevu.
Tip na záver: Tradičné chalupy v modernom šate
V rezorte Gothal v Liptovskej Osade si môžete vyskúšať, aké by to bolo, žiť v malebných liptovských chalupách v prírode. Narozdiel od tradičných dreveníc však tieto domčeky ponúkajú návštevníkom maximálny komfort. V areáli rezortu sa nachádza aj reštaurácia, vodný svet s wellness a 25-metrovým bazénom, či športové centrum. Ľudová architektúra ako vystrihnutá zo starých malieb slovenských maliarov navodí romantickú atmosféru minulosti a plne vybavená kuchyňa či pripojenie na internet sa postarajú o to, aby ste sa pri svojom pobyte cítili ako doma.