Zemetrasenie: Vďaka dobrej poistke si môžete obnoviť bývanie

Mesiac po zemetrasení na východe SR eviduje UNIQA 1 181 poistných udalostí vo výške 3,4 milióna Eur. Väčšinu škôd už vyplatila.

24.11.2023 00:00
UNI i Stock-1216400438, pr, nepouzivat Foto:

Živlom boli najviac postihnuté okresy Humenné, Vranov nad Topľou, Stropkov, Medzilaborce, Bardejov a Prešov. Väčšinu škôd už UNIQA vybavila a klientom bolo poskytnuté poistné plnenie.

„Väčšina škôd po zemetrasení sa týkala poškodenia privátneho majetku, vážne boli poškodené rodinné domy. Išlo nielen o popraskané múry, steny, či posunuté priečky, ale aj spadnuté komíny, strechy či terasy. Jeden rodinný dom bol dokonca natoľko poškodený, že statik rozhodol o jeho zbúraní. Túto poistnú udalosť sme už vybavili a klient už dostal poistné plnenie,“ hovorí manažér likvidácie udalostí z majetku a zodpovednosti UNIQA Karel Douda a dodáva: „Veľa poistných udalostí tiež evidujeme zo zariadenia domácnosti, keď došlo k totálnemu zničeniu nábytku či drahej elektroniky.“

UNI Fotografia do textu 1 budova 1200 x 800px, pr, nepouzivat

Z celkového počtu 1181 nahlásených škôd už UNIQA vybavila 916 a klientom vyplatila už viac ako 1,2 milióna Eur. „K vybaveniu poistných udalostí pristupujeme čo najrýchlejšie a snažíme sa vyjsť klientom maximálne v ústrety. Sme si vedomí, že ľudia si potrebujú čo najskôr obnoviť svoje bývanie,“ zdôraznil K. Douda.

Pozor na správne nastavené poistné sumy

Zemetrasenie je živelné riziko, ktoré má UNIQA kryté v rámci základného balíka poistenia nehnuteľnosti aj domácnosti a netreba ho teda nijak pripoisťovať. Znamená to, že každý klient, ktorý si uzavrel ktorýkoľvek balík poistenia domova v UNIQA, má kryté živelné riziká, medzi ktoré patrí aj zemetrasenie. A škody sú v súlade s poistnými podmienkami hradené z tohto poistenia.

Skúsenosti zo živelných udalostí, akou je aj zemetrasenie ukazujú, že je veľmi dôležité, aby bol domov poistený komplexne teda nielen nehnuteľnosť, ale aj domácnosť. Rovnako je dôležité mať nastavenú správnu poistnú sumu tak, aby nedošlo k podpoisteniu. „Najlepším príkladom je udalosť, kde došlo k rozhodnutiu o zbúraní poškodeného rodinného domu. Klient mal správne nastavenú poistku s adekvátnou poistnou sumou, za ktorú si môže kompletne obnoviť svoje bývanie,“ vysvetľuje Karel Douda z UNIQA.

Foto: iStock
UNI i Stock-1071748546, pr, nepouzivat

Bezplatná psychologická pomoc po živelných pohromách

Bezprostredne po zemetrasení potrebovali niektorí ľudia zasiahnutí touto živelnou pohromou psychologickú pomoc. Podľa odborníkov utrpeli mnohí z nich posttraumatický šok. Vybudovanie domovov pre nich predstavovalo celoživotnú prácu a najväčšiu investíciu v živote, o ktorú mnohí prišli. Ľudia majú problémy so spánkom, boja sa zostávať vo svojich domoch a niektorí bojujú s strachom, že dom na nich spadne.

„Po takýchto vážnych živelných pohromách je dôležité, aby ľudia dostali prvú psychologickú pomoc a podporu. Práve preto sme pre našich klientov už po ničivom tornáde na Morave zriadili bezplatnú psychologickú linku v prípade živelných katastrof, kde môžu zavolať. Vyškolení odborníci im pomôžu zvládnuť prežitú udalosť a upokojiť ich, v prípade, že duševná nepohoda pretrváva, vedia ich nasmerovať k vyhľadaniu odbornej lekárskej pomoc,“ hovorí Karel Douda z UNIQA.

Linky na pomoc tu: https://www.diagnose.me/…ivel/coaches

chyba