Nájomné bývanie na Slovensku: ľudia v nájme plánujú zostať viac ako päť rokov

25.10.2023 00:00
aconn, pr nepouzivat

Drahé hypotéky so sprísnenými podmienkami, nestabilita na trhu, inflácia a vysoké ceny energií čoraz viac bránia Slovákom bývať vo vlastnom a siahajú po bývaní v prenájme. Podľa septembrového prieskumu BÝVANIE SLOVÁKOV 2023 investičnej realitnej platformy Invest in Slovakia* býva v prenájme 15 % opýtaných. Z nich najviac, takmer polovica (48 %) plánuje zostať v nájme päť alebo viac rokov. Z bytov na dlhodobý prenájom sa tak stane aj na Slovensku zaujímavá príležitosť pre investorov aj developerov.

„Silná túžba Slovákov bývať vo vlastnom už druhý rok po sebe naráža na tvrdú realitu najmä na trhu hypoték. Analytici však nepredpokladajú návrat cien hypoték na úroveň okolo 1 % do roku 2025. Čoraz viac Slovákov tak bude musieť namiesto hypotéky na kúpu vlastného bývania siahnuť po bývaní v prenajatom dome či byte. Trend potvrdzuje aj rastúci záujem developerov aj investorov o nájomné reality na Slovensku. Pre rastúci záujem o nájomné projekty pripravujeme pre našich klientov novinku – investovanie do nehnuteľností na dlhodobý prenájom už od 100 eur mesačne,“ hovorí Ján Hollý, finančný riaditeľ realitnej crowdfundingovej platformy Invest in Slovakia.

Bývanie v prenájme je v západných krajinách Európy dlhodobo štandardom. Podľa dát Eurostatu z roku 2022 v nájme býva priemerne v EÚ 27 viac ako tretina ľudí, v Nemecku je to každý druhý človek, v susednom Rakúsku 45 %.

aconn, pr nepouzivat

Podľa prieskumu BÝVANIE NA SLOVENSKU 2023 býva vo vlastnom vyše 60 % opýtaných, v prenájme 15 %. Ako dôvod bývania v prenájme viac ako 46 % opýtaných uviedlo nedostatok financií na vlastné bývanie. Ďalšími dôvodmi bola napríklad túžba po osamostatnení sa či zmena životnej situácie. Pohodlnosť bývania v nájme oproti vlastnej nehnuteľnosti ako dôvod uviedlo len 6 % ľudí. Tri štvrtiny opýtaných platia za prenájom mesačne bez služieb a energií od 100 do 500 eur. Najviac ľudí v prenajatej nehnuteľnosti žije v Nitrianskom kraji, najmenej v Trnavskom kraji.

„Trh s nájomným bývaním je na Slovensku ešte len na štarte a je to ideálny čas využiť jedinečnú príležitosť investovať do nájomných nehnuteľností priamo alebo prostredníctvom mikro investície cez realitný crowdfunding,“ dodáva Ondrej Cirbus, zakladateľ platformy Invest in Slovakia.

Investičná crowdfundingová platforma Invest in Slovakia, ktorá umožňuje každému investovať do nehnuteľností na Slovensku už od 100 eur mesačne, plánuje vytvoriť aj projekt investovania do rezidenčných nehnuteľností určených na dlhodobé prenajímanie. „Mikro realitný investor tak bude môcť získavať pravidelné výplaty z prenájmov nehnuteľností v diverzifikovanom portfóliu nehnuteľností v rámci celého Slovenska. Nehnuteľností budú na investičnej platforme už tento rok,“ prezrádza Ondrej Cirbus.

Podľa prieskumu by malo o investovanie do nehnuteľností na dlhodobé nájomné bývanie vo výške od 100 do 200 eur záujem až 73 % opýtaných.

Slováci podľa Ondreja Cirbusa postupne objavujú aj ďalšie formy investícií, ako sú akcie, dlhopisy či investičný crowdfunding, stále sú však opatrní. Potvrdzuje aj vyše štvrtinový medziročný nárast klientov investičnej realitnej crowfundingovej platformy Invest in Slovakia. Množstvo klientov kvôli inflácii a vysokým cenám hypoték aktuálne radšej zvolí investíciu do finančne dostupného realitného crowdfundingu, ktorá sa začína od 100 eur, než investíciu do nehnuteľnosti. Zároveň je to aj možnosť, ako si záujemcovia o investovanie môžu vyskúšať nové formy finančného investovania do oblasti realít, ktorým po bankách dôverujú najviac.

*Pozn.: V prieskume BÝVANIE SLOVÁKOV 2023 bol zber dát realizovaný prostredníctvom aplikácie Instant Research agentúry Ipsos na vzorke 1 251 respondentov v septembri 2023.


O platforme Invest in Slovakia Invest in Slovakia je najväčšia investičná crowdfundingová platforma na Slovensku, ktorá sa špecializuje na nehnuteľnosti. Slovenská platforma so sídlom v Poprade predstavuje formu tzv. hromadného investovania – spája investorov aj developerov rezidenčných projektov na Slovensku. Fyzické aj právnické osoby môžu investovať do konkrétnych projektov podľa výberu už od 100 eur, pričom výnosy sa pohybujú v priemere okolo 12,5 % p. a. v závislosti od konkrétneho projektu. Od vzniku platformy v roku 2019 sa cez Invest in Slovakia preinvestovalo vyše desať miliónov eur, investori získali výnosy v objeme viac ako dva milióny eur. Viac na investinslova­kia.eu.

chyba