Vedeli ste, že denné svetlo pozitívne ovplyvňuje náladu 6 z 10 Slovákov?

Náš život vo veľkej miere ovláda stres, príliš mnoho aktivít a málo oddychu. Práve oddych je mimoriadne dôležitý pre dobitie energie a mentálne zdravie. K jeho zlepšeniu môže dopomôcť dostatok denného svetla – aj to je jedno z kľúčových zistení prieskumu, ktorý vytvorila slovenská agentúra 2muse.

04.05.2023 00:00
VELUX, pr, nepouzivat Foto:

Prieskum tiež ukazuje, že Slováci si uvedomujú pozitívny vplyv dostatočného množstva prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu na ich duševnú pohodu.

Za dobrú náladu môže hormón šťastia

Duševné zdravie človeka ako také, je komplexný systém, na ktorý vplývajú okrem našich myšlienok aj okolité vplyvy a vnemy. Našu náladu, mimo iné, ovplyvňujú aj hormóny.

„Serotonín je známy ako hormón šťastia. Pre fungovanie nášho tela a mysle nesmierne dôležitý. Jeho rola v našom tele je skutočne komplexná, ale zjednodušene môžeme povedať, že reguluje našu náladu, spánkový cyklus, termoreguláciu a apetít. Vedci ešte doteraz skúmajú rolu serotonínu v rámci ľudského zdravia a psychiky, ale čo vieme je, že jeho dysfunkcia môže byť spojená s úzkosťou, depresívnou náladou, ťažkosťami so sústredením a poruchami spánku,“ vysvetľuje psychologička Denisa Debrecká.

Ak má človek zabezpečené pravidelné vystavovanie sa dennému svetlu, môže dôjsť k zlepšeniu jeho nálady, zmierneniu úzkostí a ku kvalitnejšiemu spánku.

Foto: VELUX
VELUX, pr, nepouzivat

Denné svetlo ako dôležitý pomocník

Európania trávia až 90 % času v interiéri, čo sa prejavuje vysokým percentom prípadov depresií – viac ako 7,2 % obyvateľov Európskej únie trpí depresiou. Niektoré štúdie navyše dokazujú, že úzkosť je prepojená s množstvom vitamínu D v tele – jeho dostatok napomáha k zníženiu jej symptómov1.

„Vitamín D je veľmi dôležitý a pomáha nám pri regulácii našej nálady, energie a spánku. Nedostatok vitamínu D je spojený s výkyvmi nálad, pocitmi úzkosti, a taktiež so zábudlivosťou. Dostatočný pobyt na prirodzenom svetle je teda dôležitý pre naše fyzické i psychické zdravie, a taktiež napríklad pre optimálne fungovanie v práci či počas štúdia,“ uzatvára Denisa Debrecká.

A ako vnímajú dôležitosť denného svetla mladí Slováci?

Podľa prieskumu takmer 3/4 respondentov vo veku od 18 do 29 rokov pociťujú zmenu v duševnej pohode pri pobyte v tmavej a nevetranej miestnosti – oproti pobytu v presvetlenom priestore plnom čerstvého vzduchu.

Foto: VELUX
VELUX, pr, nepouzivat

Naprojektujte si dostatok denného svetla

Pokiaľ plánujete stavbu domu alebo jeho rekonštrukciu, je potrebné myslieť na dostatok denného svetla už v štádiu projektu. Spôsobov, ako ho dostať napríklad pod strechu, je niekoľko – a všetky z nich prináša aj spoločnosť VELUX. Dánska firma sa dôležitosti denného svetla a čerstvého vzduchu venuje už viac ako 80 rokov.

V prípade plochej strechy si môžete vybrať rôzne formy svetlíkov, ktoré sú jednoduchým spôsobom, ako do interiéru priviesť dostatok denného svetla zhora. Navyše sú praktickým pomocníkom v otázke efektívneho vetrania. Strešné okná prinášajú denné svetlo pod šikmú strechu. „Prostredníctvom našich produktov sa snažíme do budov dostať do najviac denného svetla, ktoré významne vplýva aj na náladu ich používateľov,“ dopĺňa Zdeněk Okáč, Sales & Marketing support manager VELUX Česká republika a Slovensko.

www.velux.sk

1 Source: Jaddou, H. Y., Batieha, A. M., Khader, Y. S., Kanaan, S. H., El-Khateeb, M. S., & Ajlouni, K. M. (2012). Depression and anxiety symptoms in people with epilepsy: A community-based study. Epilepsy & Behavior, 23(3), 291–297.

chyba