Lexus priváža na Goodwood elektrifikovaný športový koncept

Na Festivale rýchlosti v Goodwoode sa v európskej premiére predstaví koncepčný model Lexus Electrified Sport Concept. Je víziou čisto elektrického vysoko výkonného športového vozidla a súčasne naznačuje možnú budúcnosť elektromobilov s batériovým pohonom. Niektoré prvky tohto vozidla pripomínajú oslavovaný a mimoriadne raritný model Lexus LFA.

15.07.2022 08:30
lexus, pr nepouzivat

Festival rýchlosti v Goodwoode sa koná v Goodwood House v britskom grófstve West Sussex. Lexus Electrified Sport Concept je atraktívnym lákadlom špeciálnej prezentácie Electric Avenue vyhradenej pre bezemisné elektromobily.

lexus, pr nepouzivat

Kým ručne montovaný superautomobil minulej dekády charakterizoval predovšetkým výkonný a akusticky strhujúci atmosférický agregát V10, Lexus Electrified Sport Concept dáva nazrieť do novej éry športových modelov, ktoré plne využívajú dizajnovú voľnosť, výkon a skvelé ovládanie vyplývajúce z čisto elektrického pohonu.

Spoločnosť Lexus očakáva, že sériová verzia konceptu by mala z nuly na 100 km/h akcelerovať len za niečo málo vyše dvoch sekúnd, pričom nová polovodičová batériová technológia, o ktorej nasadení sa uvažuje, by mala zaistiť dojazd vyše 700 km.

lexus, pr nepouzivat

Predstaví sa aj SUV RZ 450e alebo crossover UX 300e

Kým koncepčný model Lexus Electrified Sport Concept ponúka pohľad do budúcnosti, v špeciálnej prezentácii Electric Avenue sa na festivale predstavia aj ďalšie elektromobily Lexus, nové SUV strednej triedy RZ 450e alebo kompaktný crossover UX 300e.

Úplne nový model RZ 450e sa vo svetovej premiére predstavil v apríli a ešte v tomto roku sa začne predávať v Európe. Toto luxusné SUV je prvý elektromobil Lexus, ktorý bol od základu vyvíjaný ako nové vozidlo.

lexus, pr nepouzivat

Využíva novú architektúru elektromobilov Lexus, ktorej súčasťou je vyhradená platforma pre elektromobily, zaisťujúca vysokú tuhosť karosérie a nízke ťažisko – kvality prispievajúce k pohodliu, ovládateľnosti a sebaistote, ktoré sú základom typického jazdného prejavu vozidiel Lexus. Platforma zároveň ponúka dlhý rázvor stojaci za veľkorysou priestrannosťou kabíny. Výkonná lítiovo-iónová batéria je kompletne zabudovaná do podvozka pod podlahou kabíny. Vďaka prepracovanému riadeniu batériového pohonu je zaručené dlhodobé zachovanie jej výkonových parametrov.

UX 300e je čisto elektrická verzia kompaktného SUV z radu Lexus UX. Model uvedený v roku 2020 bol priekopníkom stratégie Lexus Electrified, spájajúcej výkon, nulové emisie, remeselné spracovanie takumi, kvalitu a kultivovanosť, teda vlastnosti, ktoré sú charakteristické pre vozidlá Lexus. Elektrický pohon využíva lítiovo-iónovú batériu pod podlahou vozidla, čo sa pozitívne prejavilo nízko položeným ťažiskom. Elektrický pohon ponúka maximálny výkon 204 k/150 kW a dojazd až 315 km (v kombinovanom cykle podľa WLTP).

lexus, pr nepouzivat
chyba