Kedy sa oplatí refinancovať

Priaznivé podmienky na úverovom trhu spustili vlnu refinancovania. Viete však, kedy je ten správny čas na zmenu úveru?

Tatra banka
Autor:

Refinancovať môžete v podstate každý druh úveru, či už ide o spotrebiteľský, hypotekárny úver, lízing alebo kreditnú kartu. Aktuálny trend refinancovania sa však najčastejšie spája s hypotékou. Pozreli sme sa na to, kedy je najlepšie uvažovať o výmene nevýhodného úveru za výhodnejší.

Kedy uvažovať o refinancovaní

Refinancovanie nie je len o získaní výhodnejšej úrokovej sadzby. Refinancovaním môže­te

– spojiť viac úverov do jedného,
- pri spotrebiteľských úveroch využiť predĺženie splatnosti úveru,
- zmeniť zabezpečenie,
- zmeniť spoludlžníkov,
- znížiť celkové mesačné splátky.

Ak sa rozhodnete pre skrátenie doby splatnosti, môžete refinancovať starý úver a požiadať o nový s kratšou splatnosťou. V takom prípade bude celkové preplatenie úveru nižšie.

Ako ušetriť

Najvhodnejším obdobím pre refinancovanie je čas, kedy vám končí fixácia úrokovej sadzby. Vtedy je možné úver vyplatiť bez pokuty. Ak budete refinancovať v čase mimo fixácie, banka vám zaúčtuje poplatok za predčasné splatenie vo výške reálnych nákladov na splatenie, maximálne však 1 % zo zostatku úveru, ktorý vyplýva z novej legislatívy. Ďalej je potrebné počítať s ďalšími nákladmi, ako napríklad znalecký posudok, kataster, poplatok za úver. Niektoré banky, ako napríklad Tatra banka, však akceptujú aj starší znalecký posudok a poplatok za úver majú za 0 EUR.

Samotný proces refinancovania je rýchlejší a jednoduchší než bolo vybavovanie novej hypotéky. Takisto banky klientom v tomto smere poskytujú komplexnú pomoc a poradenstvo.

Tatra banka

Žiaci aj učitelia sú z Malej finančnej akadémie nadšení

21.03.2017 08:00

Až 6 505 žiakov z celého Slovenska má za sebou týždeň v Malej finančnej akadémii. V nej sa učia, ako zodpovedne narábať s peniazmi.

FIO banka

Začína Škola investovania pre každého

20.03.2017 08:00

Pokiaľ by ste radi zhodnotili svoje financie, ale úrokové sadzby na sporiacich účtoch vám to neumožňujú, môžete skúsiť investovať do cenných papierov. Ak ste začiatočník, môžete sa základy obchodovania na svetových burzách jednoducho naučiť.

ČSOB

Získajte bankový účet s tabletom

10.02.2017 08:00

Prvotriedny účet, moderná banková aplikácia a k tomu elegantný tablet s internetom – unikátna kombinácia všetkého, čo potrebujete pre správu vašich financií. Chcete to všetko?

automobilka, volkswagen, výroba,

Automobilky žiadajú päť opatrení, ktoré udržia Slovensko na špici

28.03.2017 17:14

Udržanie konkurencieschopnosti automobilového priemyslu na Slovensku si vyžaduje plnenie piatich bodov, vyplýva z konferencie.

Prešov, doprava

Lepší Prešov chce v piatok zastaviť dopravu aj v Bratislave

28.03.2017 16:51

Združenie Lepší Prešov chystá na piatok blokádu premávky pri bratislavskej autobusovej stanici. Chcú tak tlačiť na stavbu obchvatu Prešova.

Ivo Nesrovnal

Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, tvrdí Asociácia hier

28.03.2017 16:44

Asociácie zábavy a hier tvrdí, že Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, Primátor odkázal, že im ide iba o peniaze. Poslanci budú o hazarde rozhodovať v stredu.

Hamburg, policajné auto, vrak, zhorený

Pri proteste proti summitu G20 podpálili v Hamburgu policajné vozidlá

28.03.2017 16:31

Ľavicoví demonštranti sa prihlásili k zodpovednosti za podpálenie šiestich policajných vozidiel v Hamburgu.