Kedy sa oplatí refinancovať

Priaznivé podmienky na úverovom trhu spustili vlnu refinancovania. Viete však, kedy je ten správny čas na zmenu úveru?

Tatra banka
Autor:

Refinancovať môžete v podstate každý druh úveru, či už ide o spotrebiteľský, hypotekárny úver, lízing alebo kreditnú kartu. Aktuálny trend refinancovania sa však najčastejšie spája s hypotékou. Pozreli sme sa na to, kedy je najlepšie uvažovať o výmene nevýhodného úveru za výhodnejší.

Kedy uvažovať o refinancovaní

Refinancovanie nie je len o získaní výhodnejšej úrokovej sadzby. Refinancovaním môže­te

– spojiť viac úverov do jedného,
- pri spotrebiteľských úveroch využiť predĺženie splatnosti úveru,
- zmeniť zabezpečenie,
- zmeniť spoludlžníkov,
- znížiť celkové mesačné splátky.

Ak sa rozhodnete pre skrátenie doby splatnosti, môžete refinancovať starý úver a požiadať o nový s kratšou splatnosťou. V takom prípade bude celkové preplatenie úveru nižšie.

Ako ušetriť

Najvhodnejším obdobím pre refinancovanie je čas, kedy vám končí fixácia úrokovej sadzby. Vtedy je možné úver vyplatiť bez pokuty. Ak budete refinancovať v čase mimo fixácie, banka vám zaúčtuje poplatok za predčasné splatenie vo výške reálnych nákladov na splatenie, maximálne však 1 % zo zostatku úveru, ktorý vyplýva z novej legislatívy. Ďalej je potrebné počítať s ďalšími nákladmi, ako napríklad znalecký posudok, kataster, poplatok za úver. Niektoré banky, ako napríklad Tatra banka, však akceptujú aj starší znalecký posudok a poplatok za úver majú za 0 EUR.

Samotný proces refinancovania je rýchlejší a jednoduchší než bolo vybavovanie novej hypotéky. Takisto banky klientom v tomto smere poskytujú komplexnú pomoc a poradenstvo.

ČSOB

Získajte bankový účet s tabletom

10.02.2017 08:00

Prvotriedny účet, moderná banková aplikácia a k tomu elegantný tablet s internetom – unikátna kombinácia všetkého, čo potrebujete pre správu vašich financií. Chcete to všetko?

309013624tatra banka inzercia

Hotovosť bude čoskoro out

25.01.2017 08:00

Ešte pred tridsiatimi rokmi sme inú formu platenia než hotovosť pomaly ani nepoznali. Dnes hotovosť ide do úzadia a nahrádzajú ju pohodlnejšie - bezhotovostné formy platenia. Ktoré to sú?

raiffeisen inzercia aktual

6 spôsobov, ako sa dá z mesta lacno urobiť zelenšie a zábavnejšie miesto

23.01.2017 08:00

Na skrášlenie mesta a života v ňom nemusia byť potrebné žiadne megainvestície. Niekedy stačí naozaj len trocha peňazí v kombinácii s dobrým nápadom.

KOALÍCIA: Robert Fico

Slovensko pre dvojakú kvalitu potravín iniciovalo summit V4

23.02.2017 18:29

Slovensko pre problematiku dvojakej kvality potravín v rámci členských štátov Európskej únie iniciovalo summit premiérov Višegrádskej štvorky.

Andrej Kiska

Kiska: Záväzok Slovenska voči NATO je potrebné naplniť

23.02.2017 17:50

Záväzok Slovenska voči NATO je podľa prezidenta SR Andreja Kisku potrebné naplniť.

paríž, rukojemnícka dráma, polícia,

Parížski tínedžeri zablokovali školy horiacimi kontajnerami

23.02.2017 16:50

Parížski tínedžeri vo štvrtok zablokovali 16 mestských stredných škôl horiacimi kontajnermi a provizórnymi barikádami na protest proti údajnému znásilneniu mladého černocha.

Geert Wilders

Wilders pre únik informácií zrušil verejné aktivity svojej strany

23.02.2017 16:32

Holandský krajne pravicový politik Geert Wilders vo štvrtok až do odvolania zrušil všetky verejné podujatia svoje Strany pre slobodu (PVV).