A je to tu!

Pomaly nadišiel čas prezúvania z letných pneumatík na zimné

06.10.2021 00:00
elt management, PR, nepouzivat

Teplota vonku pomaly, ale isto klesá. Pre motoristov to znamená myslieť na prezutie letných pneumatík za zimné. Zákon túto povinnosť stanovuje na dátum od 15. novembra do 31. marca, kedy je vozovka dlhodobo pokrytá súvislou vrstvou ľadu, snehu alebo námrazy. V hre je tiež teplota. Ak tri dni po sebe nevystúpi nad 7°C, je čas zájsť po zimné pneumatiky.

Prezúvame do zimného – a čo s ojazdenými pneumatikami?

Pre motoristov to však predstavuje aj úlohu nájsť miesto pre ojazdené letné pneumatiky, ak už doslúžili. Vedeli ste, že môžete mať o starosť menej? Na Slovensku už dlhšie platí Zákon o odpadoch, ktorý rieši spätný zber pneumatík. Ten všetkým pneuservisom i predajcom pneumatík ukladá povinnosť zadarmo prevziať od motoristov ojazdené pneumatiky. Bez ohľadu na ich značku. Aj niektoré obecné zberné dvory ponúkajú túto možnosť.

elt management, PR, nepouzivat

Kam s pneumatikami po zimnom prezutí?

Ojazdené pneumatiky môžete nechať v najbližšom pneuservise, predajni pneumatík, na zbernom mieste určenom obcami. Každé takéto miesto spätného zberu je pritom povinné prijať pneumatiky bez ohľadu na ich značku, miesto nákupu a úplne zadarmo.

„Vodiči najmä v období prezúvania pneumatík riešia, kam s tými starými. Najjednoduchšie je nechať ich v pneuservise. Zo zákona je totiž každý jeden povinný ich od vás prebrať, a to úplne zadarmo. V prípade, že by pneuservis peniaze za spätný zber vyžadoval, ide o vážne porušenie zákona. Toto porušenie môže motorista nahlásiť na okresnom úrade alebo Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Kupujete nové pneumatiky? Pýtajte sa ako Váš dodávateľ rieši spätný zber. Aj jemu máte mať možnosť vrátiť pneumatiky, ktoré doslúžia., “ vysvetľuje Radim Filák konateľa neziskovej spoločnosti ELT Management Company Slovakia (ELTMA).

Likvidácia pneumatiky je totiž už započítaná v cene pneumatiky, keď ju kupujete. Nemusíte sa báť ani toho, ak už nemáte doklad o kúpe pneumatík – nepotrebujete ho. "Záleží na meste či obci, ako stanovuje zber odpadových pneumatík vo VZN (všeobecne záväzné nariadenia). Po vyzbieraní určitého objemu zabezpečí distribútor so zmluvou s výrobcom, dovozcom, prípadne s OZV ich odber a spracovanie. Nezisková spoločnosť ELTMA, ktorá sa zaoberá plnením povinností výrobcov a dovozcov pneumatík a tím pádom spätným zberom ojazdených pneumatík, sa rozhodla zvýšiť informovanosť o tomto zákone a hlavne o právach spotrebiteľov.

Spätný zber nie je iba praktickým riešením. Ide aj o cestu, akou dostávajú ojazdené pneumatiky druhú šancu na život. Po spracovaní v závodoch, ktoré takéto pneumatiky recyklujú, sa z nich stáva druhotná surovina. Z opotrebovanej pneumatiky je rovnako možné ďalej spracovať aj vyselektované textilné vlákno a oceľový kord. www.eltma.sk, kamspneumatikou­.sk

chyba