Nesústreďte sa len na nastavenie teploty. Veľkú úlohu hrá aj miesto, kam ju nainštalujete

Medzi najčastejšie mýty, ktoré sa o klimatizáciách šíria, patria tie o ich nepriaznivých účinkoch na zdravie. Prechladnutie, bolesti hlavy, seknutý krk, suché oči či kašeľ. To všetko vraj hrozí, ak si domov zaobstaráme klimatizáciu. Navyše nás čaká aj zvýšenie účtov za elektrinu a náročná starostlivosť o celé zariadenie.

22.12.2023 00:00
klimatizacia , zse, pr Foto:

Aj vy ešte veríte týmto prázdnym frázam? Tieto problémy však nespôsobuje klimatizácia. Zlyháva skôr ľudský faktor. Efektívne a správne používanie klimatizácie nespočíva len v jej zapnutí a vypnutí, ako si mnohí myslia. Treba zohľadniť aj iné faktory a začať už pri výbere konkrétneho modelu. Vedeli ste napríklad, že umiestnenie klímy vo vašej domácnosti hrá dôležitú úlohu v tom, koľko elektriny spotrebuje?

Odborníci sa zhodujú, že ak sa naučíte klimatizáciu správne nastaviť, ovládať a používať, žiadne nepriaznivé účinky z jej používania vám nehrozia. Práve naopak. Dnešné moderné klimatizácie majú funkcie, ktoré používateľom život spríjemňujú a uľahčujú, bez pocitu akýchkoľvek nevýhod.

Aby ste pri používaní klimatizácie dosiahli želaný komfort a neohrozili svoje zdravie, prečítajte si niekoľko užitočných tipov, ako správne nastaviť a používať vašu klimatizačnú jednotku.

Miesto, kam umiestnite klimatizáciu hrá veľkú úlohu

Ak ste si už vybrali konkrétny model, je veľmi dôležité vhodne ho vo vašej domácnosti umiestniť. Tým začína efektívne používanie klimatizácie. Správne umiestnenie je základným predpokladom toho, aby klíma fungovala optimálne. Vždy si preto nechajte poradiť od odbornej certifikovanej firmy a klimatizáciu neinštalujte sami.

Spoľahlivá montážna firma vám zároveň poradí, kam je vhodné klimatizáciu umiestniť s ohľadom na dispozičné riešenia vášho bytu a technické parametre klimatizácie. Ak si klimatizáciu zakúpite v ZSE, jej montáž a všetky odborné rady týkajúce sa správneho nastavenia a používania máte v cene.

Na tieto miesta klimatizáciu nikdy neinštalujte:

  • Steny, ktoré sú väčšiu časť dňa vystavené slnečnému žiareniu.
  • V blízkosti veľkých okenných plôch.
  • V blízkosti akéhokoľvek zdroja tepla a nad elektrické spotrebiče.

„Je potrebné dodržiavať vzdialenosť od žiaroviek, svietidiel a domácich spotrebičov. Klimatizácia totiž obsahuje vnútorný termostat, ktorý reaguje na teplotu okolia. Klimatizácia sa tak bude prehrievať. Zvýši chladiaci výkon, čo zapríčiní vyššiu spotrebu elektrickej energie,“ vysvetľuje odborník zo ZSE.

Ešte pred niekoľkými rokmi sa neodporúčalo umiestňovať klimatizáciu nad posteľ, sedačku alebo pracovný stôl. Všade tam, kde by vám prúdenie studeného vzduchu mohlo spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. Dnešné moderné klimatizácie však majú pokročilé inteligentné funkcie, vďaka ktorým vám žiadne zdravotné riziká nehrozia.

Napríklad klimatizácie Samsung od ZSE majú technológiu Wind-Free™, ktorá dokáže zabezpečiť príjemnú osviežujúcu atmosféru bez pocitu chladného prievanu v miestnosti. Chladný vzduch neprechádza priamo lamelami, ale sa jemne a rovnomerne šíri cez tisíce mikrootvorov v prednom paneli klimatizácie. Zariadenie automaticky reguluje teplotu a rýchlosť ventilátora, takže vám nebude príliš horúco ani zima.

Rozumný teplotný rozdiel je 6 stupňov

Klimatizácia už má vo vašej domácnosti svoje miesto a teraz je dôležité nastaviť teplotu tak, aby ste sa doma cítili príjemne a zároveň neohrozili svoje zdravie. Toto je veľmi individuálne. Existujú však všeobecné odporúčania, ktoré je vhodné dodržiavať, ak sa chcete vyhnúť teplotnému šoku a prípadným zdravotným komplikáciám.

Pri nastavovaní klimatizácie platí pravidlo, že teplotný rozdiel medzi vonkajšou teplotou v tieni a vnútorným prostredím by nemal presiahnuť šesť stupňov. Ak sa teda teplota vonku pohybuje okolo tridsiatky, klíma by mala byť nastavená na 24 až 25 stupňov.

„Nastavenie klimatizácie na primeranú teplotu je odporúčanie. Ak však prídete z vonku, kde je 30 stupňov do bytu, ktorý je vychladený na príliš nízku teplotu je to pre organizmus dosť náročné. Môže dokonca nastať teplotný šok. Ešte nepríjemnejšie je, keď z veľmi vychladeného bytu, na ktorý si vaše telo medzitým privyklo, vyjdete von na rozpálenú ulicu. Vtedy dostáva vaše telo omnoho viac zabrať, ako keby ste udržiavali doma nižšiu mieru vychladenia, nie extrémnu,“ hovorí odborník zo ZSE.

Dnešné moderné klimatizačné jednotky sa dajú ovládať aj na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie. Túto funkciu môžete využiť v prípade, že potrebujete vychladiť vašu domácnosť predtým, ako sa vrátite domov z práce či dovolenky. Najoptimálnejšie je prepojiť váš smartfón s klimatizáciou prostredníctvom funkcie Samsung SmartThings alebo DAIKIN Onecta.

Ak beží klíma, okná ostávajú zatvorené

Ďalším pravidlom efektívneho používania klimatizácie je pravidelné vetranie. Avšak nie hocijako. Má to svoje pravidlá.

„Počas chladenia miestnosti klimatizáciou sa neodporúča vetrať, pretože by do miestnosti vchádzal teplý vzduch. Vetrať je vhodné neskoro večer, ešte lepšie nadránom, ideálne pred východom slnka, kedy je vonkajšia teplota najnižšia,“ vysvetľuje odborník zo ZSE.

Platí, že ak je klimatizácia v prevádzke, všetky okná v miestnosti by mali byť zatvorené. Teplý vzduch prúdiaci do priestoru totiž zvyšuje výkon klimatizačnej jednotky a tým aj spotrebu elektrickej energie, pretože klimatizácia sa ho snaží neustále ochladzovať.

Pred vyvetraním miestnosti vypnite vašu klimatizáciu a na niekoľko minút otvorte okná i dvere dokorán. Následne môžete uviesť klimatizáciu znovu do prevádzky. Na svoj chod nebude spočiatku potrebovať toľko elektrickej energie, pretože miestnosť je ochladená vonkajším vzduchom.

Ak nie ste doma, klimatizáciu nenechávajte pustenú

Ak trávite väčšinu času v domácnosti, je dobré ochladzovať priestor miernejšie a nepretržite. Je to lepšie nielen pre vaše zdravie, ale aj pre vašu peňaženku. Tým, že napríklad každú hodinu prerušíte chod klimatizácie a po chvíli ju znovu uvediete do prevádzky, neušetríte. Práve naopak. Klimatizácia bude musieť na chladenie miestnosti použiť vyšší výkon a tým zvýši svoje prevádzkové náklady. Neustále zapínanie a vypínanie jednotky môže navyše viesť k jej poškodeniu.

Na druhej strane však odborníci odporúčajú klímu vypnúť vždy keď sa nenachádzate doma. Nemusíte sa vôbec obávať, že po návrate domov budete musieť dlho čakať, kým sa váš byt alebo dom príjemné vychladí. Chladenie si môžete jednoducho zapnúť pomocou aplikácie vo vašom smartfóne. Tá umožňuje ovládanie klimatizácie odkiaľkoľvek, kde je dostupné internetové pripojenie.

Vašu domácnosť rýchlo vychladíte aj pomocou funkcie Fast Cool, ktorú majú klimatizácie Samsung. Klimatizácia na splátky môže byť teraz v ZSE vaša so zľavou až 200 eur. Okrem toho máte v cene aj pravidelnú ročnú servisnú prehliadku a záruku, ktorá trvá počas celého obdobia platnosti zmluvy.

Nezabúdajte na pravidelnú údržbu

Dôležitou súčasťou správneho používania klimatizácie je jej pravidelné čistenie. „Odporúčané obdobie pre vykonanie profesionálnej údržby je spravidla raz ročne. Predovšetkým v dvoch obdobiach – pred začiatkom letnej sezóny alebo po jej ukončení. Je už len na vás, ktoré obdobie si vyberiete,“ hovorí odborník zo ZSE.

Základné čistenie zvládnete podľa priloženého návodu raz mesačne aj sami. Spočíva vo vyčistení filtra a povrchu vnútornej klimatizačnej jednotky. Pri čistení musí byť klimatizácia odpojená z elektrickej siete. Znečistený vzduchový filter môžete, presne podľa priloženého návodu, povysávať alebo umyť vlažnou vodou a nechať voľne vyschnúť. Povrch jednotky poutierajte vlhkou handričkou. Vonkajšie zariadenie jednoducho očistite od hrubých nečistôt, napríklad lístia a poutierajte navlhčenou handričkou.

Ak sa budete o klimatizáciu pravidelne starať a servisovať ju u odborníkov, predídete riziku akýchkoľvek zdravotných problémov, zvýšite výkon klimatizácie, znížite jej spotrebu a predĺžite životnosť. Pravidelná údržba klimatizácie je prevencia, ktorá sa vyplatí.

chyba