Hlavné príčiny porúch pamäti
Kognitívne funkcie sú výrazne ovplyvňované faktormi, ako je chronický stres, nedostatok spánku, nevhodná strava a opakujúca sa rutina. Tieto prvky môžu viesť k zníženiu schopnosti sústredenia, zapamätania si nových informácií aj vybavovania spomienok. Vedecké štúdie napríklad ukazujú, že dlhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu, čo negatívne ovplyvňuje hipokampus – oblasť mozgu zodpovednú za dlhodobú pamäť.
Ako efektívne podporiť pamäť
- Optimalizácia stravy
Nadmerný príjem kaloricky bohatých, ťažkých jedál zaťažuje nielen tráviaci trakt, ale aj mozog. Vyvážená strava, bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a antioxidanty, prispieva k lepšej neuroplasticite a kognitívnym schopnostiam. Zaujímavosťou je, že napríklad stredomorská diéta je dlhodobo spájaná s nižším rizikom rozvoja demencie.
- Kvalitný spánok
Regenerácia mozgových buniek prebieha najintenzívnejšie počas hlbokých fáz spánku, kedy dochádza k tzv. konsolidácii pamäti – procesu, počas ktorého sa krátkodobé spomienky ukladajú do dlhodobej pamäti. Podľa odborných odporúčaní je optimálna dĺžka spánku u dospelých 7–9 hodín. Výskumy potvrdzujú, že nielen dĺžka, ale aj kvalita spánku (absencia rušivých elementov, vhodný matrac, dobre vetraná a chladnejšia miestnosť) zohráva kľúčovú úlohu.
- Vyhýbajte sa stereotypu
Monotónne činnosti obmedzujú rozvoj nových nervových spojení. Neurovedci odporúčajú pravidelne zaraďovať nové podnety – zmenu dennej rutiny, skúšanie nových aktivít a osvojovanie si nových zručností. Napríklad jednoduchá zmena trasy do práce, ochutnanie nových jedál alebo učenie sa nového jazyka pozitívne stimuluje mozog.
- Mentálny tréning
Aktívne zapájanie mozgu prostredníctvom riešenia krížoviek, čítania, logických hier či učením sa nových informácií významne posilňuje kognitívnu rezervu. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí celoživotne rozvíjajú svoje mentálne schopnosti, majú nižšie riziko úbytku kognitívnych funkcií v starobe.
Podpora pamäti prírodnou cestou
V posledných rokoch rastie záujem o prírodné nootropiká – látky podporujúce mozgové funkcie. Jedným z najviac preskúmaných je extrakt z Ginko biloby, ktorého účinky na podporu pamäti a prekrvenie mozgu potvrdilo niekoľko klinických štúdií. Ginko biloba pomáha zlepšovať mikrocirkuláciu v cievach mozgu, a tým podporuje kognitívny výkon, najmä u starších osôb. Ďalším užitočným prvkom je lecitín, fosfolipid nevyhnutný pre výstavbu bunkových membrán a tvorbu neurotransmiteru acetylcholínu, ktorý sprostredkúva prenos nervových signálov. Pravidelný príjem lecitínu je preto označovaný ako „potrava pre mozog“.
Lekáreň – miesto, kde vám poradia!
Ak na sebe dlhodobo pozorujete problémy s pamäťou, vyskúšajte vyhľadávaného pomocníka – GinkgoMax+Bacopa+Lecitín. Tento výživový doplnok je unikátny svojím zložením s obsahom extraktu Ginko biloby, ktorý prekrvuje a vyživuje mozgové tkanivá a posilňuje pamäť. Vďaka obsahu lecitínu podporuje regeneráciu nervových buniek a pomáha zlepšovať sústredenie. Bacopa zas pomáha stimulovať myslenie. Tieto látky pôsobia synergicky a oveľa účinnejšie, než keby pôsobili oddelene, čím sa zvyšuje účinnosť tohto výživového doplnku.
Doprajte svojej mysli tú najlepšiu možnú starostlivosť!