Fio bankaFio banka

Zázračný detox? Vaše telo zvládne očistu aj bez neho.

S príchodom jari mnohí zvažujú detoxikáciu organizmu. Veľa produktov sľubuje prečistenie tela. To, či sú naozaj potrebné, vysvetľuje MUDr. Milan Kulkovský, lekár jednej z 24 špecializovaných ambulancií Polikliniky Váš Lekár v Eurovei 2 v Bratislave.

18.03.2025 00:00
MUDr. Kulkovsky   Milan Foto:
MUDr. Milan Kulkovský

Detoxikáciu zabezpečuje samotné telo

Podľa doktora Kulkovského telo nepotrebuje žiadne detoxikačné kúry. Pečeň, obličky, pľúca, tráviaci systém a koža pracujú nepretržite na odstraňovaní odpadových látok. „Jarná únava nie je dôsledkom nahromadených toxínov, ale skôr následkom zimného obdobia s nižším príjmom vitamínu D, menšej fyzickej aktivity a horšej životosprávy,“ vysvetľuje.

Namiesto drastických diét a doplnkov výživy odporúča postupný návrat k zdravším návykom: dostatok čerstvých potravín, dostatočný pitný režim, pravidelný pohyb a kvalitný spánok. Extrémy, ako drastické pôsty alebo jednostranné stravovanie, môžu telu skôr ublížiť než pomôcť.

Foto: Poliklinika Váš Lekár s.r.o.
Poliklinika Vas Lekar

Mýtus o odkysľovaní

Jednou z často opakovaných teórií je potreba „odkysľovania“ tela na jar. Podľa MUDr. Kulkovského z bratislavskej Polikliniky Váš Lekár však telo dokáže udržiavať acidobázickú rovnováhu aj samo. „Obličky a pľúca neustále regulujú pH krvi v rozmedzí 7,35 – 7,45. Konzumácia takzvaných zásaditých potravín nespôsobuje zmenu pH krvi, ale má iné benefity – napríklad vysoký obsah vlákniny, vitamínov a antioxidantov,“ dopĺňa.

Riziká detoxikačných diét

Módne detoxikačné kúry a pôsty môžu mať nepriaznivé účinky na organizmus. Medzi najčastejšie riziká patrí hypoglykémia, dehydratácia, strata svalovej hmoty, ale aj spomalenie metabolizmu a hormonálna nerovnováha u žien. “Zo psychologického hľadiska môžu tieto metódy podporovať nadmernú kontrolu stravy a zvýšiť riziko porúch príjmu potravy, ako sú ortorexia, anorexia alebo bulímia,” varuje odborník.

Ako podporiť prirodzenú detoxikáciu?

Základom zdravého tela je vyvážená strava bohatá na zeleninu, celozrnné obilniny a kvalitné bielkoviny. Pečeň podporia antioxidanty zo špenátu, brokolice, cesnaku či cibule. Obličkám prospeje dostatok tekutín a obmedzenie soli. Pravidelná fyzická aktivita pomáha nielen tráveniu, ale aj celkovej vitalite. Spánok je zas nevyhnutný pre regeneráciu.

Foto: SHUTTERSTOCK
ovocie a zelenina

Mentálny detox: dôležitejší než kedykoľvek predtým

Digitálny pôst v podobe obmedzenia sociálnych sietí a mobilných aplikácií, journaling, alebo pravidelné prechádzky v prírode pomáhajú zlepšiť koncentráciu aj emočnú pohodu. „Mentálny detox je rovnako dôležitý ako fyzická očista, najmä na jar, keď telo prechádza regeneráciou. Pomáha zbaviť sa stresu, mentálnej únavy a zlepšiť sústredenie aj emocionálnu rovnováhu,“ upozorňuje špecialista bratislavskej Polikliniky Váš Lekár sídliacej v Eurovei 2.

Ak sa teda chcete po zime cítiť lepšie, nesiahajte po drastických detoxoch, ale radšej sa zamerajte na dlhodobé zdravé návyky. Vaše telo vám poďakuje za dostatok čerstvých potravín, pravidelný pohyb a kvalitný spánok oveľa viac než za akúkoľvek detoxikačnú kúru.

Foto: SHUTTERSTOCK
turistika

Bratislavská Poliklinika Váš Lekár, kde MUDr. Kulkovský pôsobí, poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť až 24 špecializácií. Vďaka rýchlym termínom bez čakania a skvelej lokalite v Eurovea 2 prináša nový štandard zdravotnej starostlivosti, ktorý spája odbornú medicínu s ľudským prístupom.

Chcete vedieť, ako je na tom vaše zdravie po zime? Rezervujte si termín Rozšírenej preventívnej prehliadky. Tá je presne navrhnutá podľa pohlavia a veku, aby poskytla komplexný pohľad na váš aktuálny zdravotný stav a pomohla vám predchádzať možným zdravotným rizikám v budúcnosti. V priebehu 3 hodín tak na jednom mieste získate komplexný prehľad o svojom zdraví z pohľadu viacerých špecialistov.

Prečítajte si, čo všetko obsahuje rozšírená preventívna prehliadka

Facebook X.com chyba Newsletter