Fio bankaFio banka

Nadmerné hranie hazardných hier môže viesť k problémom

Hranie hazardných hier je aj u nás obľúbenou voľnočasovou aktivitou. Kým pre väčšinu je hranie zábavou, pre niektorých môže predstavovať riziko.

06.11.2024 00:00
pravda

Napriek tomu, že licencovaní poskytovatelia hazardných hier u nás vyvíjajú maximálnu snahu o vytvorenie bezpečného herného prostredia, v rizikovej skupine hráčov môžu vznikať problémy s vážnymi negatívnymi dôsledkami.

Dôsledky nadmerného hrania môžu byť vážne

Nekontrolované hranie hazardných hier môže viesť k vážnym finančným aj psychickým problémom. Takíto jednotlivci sa často dostávajú do dlhov, pričom hazardné správanie môže byť sprevádzané úzkosťou, depresiou a inými psychickými ťažkosťami. Strata finančných prostriedkov vedie k stresu a ďalším emočným problémom.

Nadmerné hranie má negatívny vplyv aj na vzťahy s rodinou a blízkymi. Straty v hazardných hrách môžu spôsobiť konflikty a nedorozumenia v rámci rodiny.

Niektorí ľudia, ktorí nedokážu udržať hranice bezpečného hrania, sa môžu stať závislými od hazardných hier, čo má závažné dôsledky na ich celkové zdravie a kvalitu života.

Ľudia závislí od hazardných hier a ocitajúci sa v ťažkej finančnej situácii môžu dokonca podľahnúť kriminálnym aktivitám, aby pokryli svoje dlhy alebo financovali svoje hazardné správanie. Rizikové hranie tak môže mať negatívny vplyv aj na spoločnosť ako celok, vrátane sociálnych problémov, ako sú rozpad rodiny, nezamestnanosť a chudoba. Taktiež môže viesť k zanedbávaniu povinností v iných oblastiach života ako sú práca, vzdelávanie a rodina.

Projekt Zodpovedné hranie prichádza na pomoc

Vyhnúť sa negatívnym dôsledkom nadmerného hrania sa formou osvety a edukácie verejnosti snaží aj projekt Zodpovedné hranie. S podporou spoločností Tipsport, Fortuna a Niké je jeho cieľom prispieť k vytvoreniu bezpečného prostredia pre hranie hazardných hier na Slovensku.

Na webe projektu sú dostupné mnohé užitočné informácie týkajúce sa hazardu, pravidlá bezpečného hrania, kontakty na odbornú pomoc a možnosť otestovať sa online a zhodnotiť vlastné zvládanie hrania hazardných hier.

„Zodpovedné hranie je spoločnou zodpovednosťou nás všetkých – herných spoločností, hráčov aj celej spoločnosti. Len otvorenou diskusiou a spoluprácou môžeme nájsť efektívne riešenia a bojovať proti nelegálnym praktikám,“ hovorí Peter Papanek, zástupca zakladajúcich členov projektu.

„V rámci kampane sme pripravili tematické televízne spoty, rozhovory s odborníkmi, videodokumenty o skutočných príbehoch bývalých rizikových hráčov a články v tlači a online médiách,“ doplnil P. Papanek.

Facebook X.com chyba Newsletter