Len približne každý štvrtý pár otehotnie hneď po prvom mesiaci snahy. Plodnosť vieme podporiť rôznymi vitamínmi a výživovými doplnkami, cvičením, ale najmä celkovo zdravším životným štýlom. Fajčenie, pitie alkoholu, nadváha či zlá strava, to všetko vie veľmi negatívne ovplyvniť našu schopnosť otehotnieť.
Do jedného roka otehotnie 85 % mladých párov
Ak ste neotehotneli ani po roku pravidelného pohlavného styku, môže to naznačovať prítomnosť problému, pri ktorom žiadne cvičenie ani zázračná rastlina nepomôže – práve naopak. Dlhodobé užívanie „pomocníkov z prírody“ ako je Maca (Žerucha) peruánska, Vitex jahňací alebo koreň Ženšenu môže vaše vyhliadky k vytúženému tehotenstvu dokonca znížiť. Preto je po roku neúspešnej snahy vhodnejšie zájsť radšej za odborníkom na reprodukčné zdravie a o ďalšom postupe sa s ním poradiť.
Po roku už totiž hovoríme o diagnóze neplodnosti, ktorej riešenie si vyžaduje nájdenie jej príčiny. U žien, ktoré majú viac ako 35 rokov, však neodporúčame čakať viac ako pol roka. Pre komplexné riešenie je najlepšie navštíviť centrum asistovanej reprodukcie, akým je aj GYNCARE. Dostanete sa tu k širokej škále diagnostických vyšetrení a liečebných postupov. Veľa ľudí má mylnú predstavu, že návšteva takéhoto miesta sa rovná podstúpeniu IVF liečby. In vitro fertilizácia je pritom len jednou z možností, ako neplodným párom pomôcť otehotnieť. Ak je však dôvod na takúto liečbu, nie je vhodné ju odkladať. Niekedy stačí málo a namiesto rokov neúspešnej snahy sa pár môže tešiť z vytúženého bábätka.
„Čas zohráva pri snahe otehotnieť kľúčovú úlohu a práve odkladanie riešenia zvyšuje pravdepodobnosť potreby komplexnejších metód a zvyšuje riziko zlyhania aj liečby IVF.“