Rozhovor: Sírovodík smrdí peklom, ale pri kožných ochoreniach nebesky pomáha

Za tých 30 rokov, čo robí túto prácu, videla už vedúca sestra v Kúpeľoch Smrdáky veľa pacientov, ktorých zákerne zrádzal obal ich vlastného tela. Videla psoriatikov, ktorí sa nemohli zohnúť, aby niečo zodvihli, lebo ubolená koža im praskala do krvi. Ťažký pohľad je aj na deti s mokvajúcimi ranami pri atopickom ekzéme. Zázrak, ktorý v smrdáckych kúpeľoch pomáha, sa volá sírovodík.

12.09.2024 06:00
Kúpele Smrdáky Foto:
Vedúca sestra Kúpeľov Smrdáky Mgr. Iveta Fojtlínová v balneoterapii kúpeľov.

A hoci síra niekomu páchne peklom, pri kožných ochoreniach má priam nebeský účinok. Pacientov dostáva do mnohomesačnej remisie, keď nemajú príznaky ochorenia a účinok smrdáckej minerálnej vody je porovnateľný s účinkom vody z Mŕtveho mora. Zhovárame sa s vedúcou sestrou Kúpeľov Smrdáky Mgr. Ivetou Fojtlínovou.

Videla som, ako pacientka vošla do vaňového minerálneho kúpeľa so žltkastou vodou. Keď z neho vyšla, voda zmenila farbu na zelenkastú. Prečo je to tak?

Závisí to od pH pokožky pacienta, ale aj od lokálnych terapií, ktoré mu v kúpeľoch aplikujeme na kožu. Niekedy ostane voda po pacientovi matnejšia, až mliečna. Občas sa stáva, že už keď vodu napúšťame do vaňového minerálneho kúpeľa, tak je v niektoré dni čierna. Závisí to od poveternostných podmienok, pretože smrdácka minerálna voda putuje priamo z prameňa do zásobníkov a následne sa presúva do balneoterapie. Iná farba vody nie je nijaká „závada“, ide o prírodný zdroj.

Smrdácke bahno je iné ako piešťanské a zohrieva... Foto: Kúpele Smrdáky
Kúpele Smrdáky Smrdácke bahno je iné ako piešťanské a zohrieva sa na teplotu 45 stupňov Celzia.

Keď už hovoríme o vaňovom minerálnom kúpeli a smrdáckej vode, prečo sa voda musí riediť normálnou, navyše nahriatou vodou?

Pretože smrdácka minerálna voda má najvyšší obsah sírovodíka v Európe, je to až do 680 mg sírovodíka na liter vody. Aby ste si to vedeli porovnať, ostatné sírovodíkové pramene na Slovensku majú koncentráciu od 7 do 17 mg/l. Napríklad piešťanská minerálka, ktorú môžete, na rozdiel od našej, aj popíjať, je horúca a obsahuje cca 7 mg sírovodíka. Smrdácke pramene sú studené, naša minerálna voda má len 12–13 stupňov Celzia. Ale práve vďaka tomu si zachováva také ohromné množstvo sírovodíka! Je to plyn, z horúcej vody by rýchlo unikal. My preto nezohrievame samotnú minerálnu vodu, iba ju riedime bežnou teplou vodou na kúpeľ približne teploty tela. Vodu je nevyhnutné riediť v rôznych pomeroch a koncentrácia sírovodíka i trvanie kúpeľa závisia od diagnózy.

Už piešťanskej minerálke mnohí hovoria „vajcovka“, ale táto smrdácka je vlastne „európsky ekrazit“. Je jasné, prečo obec pri prameňoch má názov Smrdáky. V akom pomere vodu riedite?

Áno, smrdácka voda má naozaj veľkú silu. Dávame pacientom maximálne 100 mg sírovodíka na liter vody v celotelových a 300 mg na liter v čiastočných kúpeľoch. Aby ste si to vedeli predstaviť, každý jeden kúpeľ riedime, dospelý pacient začne na jednej dvadsatine, neskôr mu dávame desatinu smrdáckej minerálnej vody a zvyšok doplníme normálnou vodou nahriatou na teplotu 36–38 stupňov Celzia. Deťom miešame minerálnu vodu do kúpeľa v pomere jedna ku štyridsať alebo jedna ku dvadsať – v závislosti od veku a diagnózy. Okrem toho sa celkové minerálne kúpele dopĺňajú čiastkovými, kde si pacient namočí len ruky alebo len nohy, prípadne oplachuje tvár a vlasovú časť hlavy. Podľa toho, kde má prejavy ochorenia. V čiastkových kúpeľoch si môžeme dovoliť ísť ešte na vyššiu koncentráciu minerálnej vody, ktorá by v celkovom kúpeli bola prisilná. Počas kúpeľa sa sírovodík veľmi dobre vstrebáva. Keď potom ruky alebo nohy pacient vyberie z kúpeľa, je evidentne vidieť hranicu ponoru. Pokožka, ktorá bola vo vode, je prekrvená a červená. Je to dobré, pretože krvným obehom absorbovaná síra sa tak dostáva aj do tých častí tela, ktoré neboli ponorené a lieči tak celé telo. Sírovodík ovplyvňuje prekrvenie a výživu všetkých zložiek kože. Zároveň kúpele v sírovodíkovej vode zmenšujú pocit svrbenia a znižujú citlivosť na bolesť akéhokoľvek druhu. (až o 50 %). Síra sa dostáva aj do vlasov a do tej časti tela, ktorá nie je ponorená do kúpeľa, dá sa v nich dokázať aj po niekoľkých týždňoch od pobytu v kúpeľoch.

Čo by sa stalo, keby sa niekto takejto neriedenej smrdáckej minerálky napil?

To nech nikomu ani nenapadne! V Smrdákoch pitné kúry minerálnou vodou neexistujú. Občas dávame pacientom ku koncentrovanej minerálke pričuchnúť, ak sú napríklad astmatici a chceme mať istotu, že im minerálny kúpeľ nespôsobí dýchacie problémy. A áno, pitný režim normálnou vodou je dôležitý – treba vypiť pohár tekutiny predtým, ako idete do vane a takisto, keď vyjdete z vane. Síra totiž z buniek trochu odoberá vodu, čiže mierne dehydruje.

Dĺžka suchého zábalu je individuálna. Foto: Kúpele Smrdáky
Kúpele Smrdáky Dĺžka suchého zábalu je individuálna.

Prečo odporúčate v kúpeli sa čo najmenej hýbať?

Pretože minerály víria vo vode a keď ste v pokoji, usádzajú sa na koži a krvným obehom sa dostávajú do celého tela. Ako sme už povedali, liečia sa aj časti tela, ktoré človek nemá ponorené vo vode.

A potom nasleduje cca 20-minútový zábal v plachte a deke. Je dôležitý po absolvovaní minerálnej vane. Prečo?

Dĺžka suchého zábalu je individuálna, konkrétne dieťa potom putuje na oddelenie, kde mu ešte pokožku ošetrí sestrička. Ten zábal je dôležitý preto, lebo minerály, ktoré organizmus vstrebal, účinkujú a je potrebný pokoj, aby sa všade takpovediac „zapracovali“ prostredníctvom krvného obehu. V deke si telo totiž uchová teplo a rozšírené cievy. Navyše po tepelnej procedúre, akou 36–38 stupňový vaňový kúpeľ určite je, potrebuje pacient relax. Napríklad by sa mu mohla zatočiť hlava…

Viem, že si dávate pozor na prívlastky vaňový kúpeľ a vaňový minerálny kúpeľ.

Celotelový vaňový kúpeľ je základná procedúra, ktorú pacient absolvuje 6-krát do týždňa. Nie vždy je to však minerálny kúpeľ. U detí to môže byť aj prísadový kúpeľ, napr. s hypermangánom alebo ovsenými vločkami. Vždy to závisí od ordinácie lekárom. Hypermangánom začíname napríklad najmä v prípade rozškriabaného ekzému u atopikov.

Donedávna som netušila, že aj Kúpele Smrdáky majú bahno, poznala som iba to piešťanské. Kto všetko absolvuje bahenné procedúry?

Smrdácke bahno je iné ako piešťanské, lebo je presýtené našou koncentrovanou minerálnou vodou. Jeden rok ešte zreje navrstvené v bazéne dohromady s minerálkou a neskôr sa ešte dosycuje v miešacom stroji smrdáckou minerálnou vodou a zohrieva sa na teplotu 45 stupňov Celzia. Vonku v bazéne má totiž prírodnú teplotu. Je určené iba pre dospelých pacientov vo forme celotelových alebo čiastkových zábalov. Smrdácke bahno je unikát najmä v liečbe pohybového aparátu. Aplikujeme ho na 20 minút na lokality, ktoré určí lekár. Chladne štyrikrát pomalšie ako voda, vyživuje chrupavky a spojivové tkanivá, zmierňuje opuchy v okolí kĺbov, zlepšuje ich hybnosť a zmierňuje rannú stuhnutosť.

Kúpele Smrdáky

Tieto procedúry môžete absolvovať a takto to vyzerá v najznámejších kúpeľoch na liečbu kožných ochorení.

Fotogaléria
Príchod detského pacienta na izbu.
Ošetrovanie vlasovej pokožky.
+31Rehabilitácia.

Prečo bahno vlastne nie je určené pre deti? Takáto terapia by pre ne mohla byť zábavná… aj keď je veľmi ťažké ho z tela umyť.

Bahno je totiž určené najmä pre časť pacientov s kožnými prejavmi psoriázy, ktorí majú aj zápalové ochorenie kĺbov, psoriatickú artritídu. Teplota bahna a zábalu z neho je v porovnaní s kúpeľom pomerne vysoká. Celotelový zábal neznamená, že celého pacienta ponoríme do bahna, ale že bahno sa aplikuje na viac ako štyri lokality. Napr. obe ramená, oba lakte, bedrá, kolená atď. Áno, bahno je mazľavé, priľne na pokožku, čo má liečivý efekt, ale je ťažké ho umyť.

Neupcháva vám odtoky v sprchách?

Sú tomu prispôsobené, ale občas sa to stáva. V kúpeľoch, ako sú Smrdáky, však v porovnaní s inými výrazne viac trpia aj steny, posteľná bielizeň a podobne. Stačí, aby sa pacient oprel olejom ošetrenou hlavou pri čakaní o maľovku a sírovodíkové výpary tiež urobia svoje. Máme omnoho vyššie finančné náklady na opravy, platby poisťovní to však nezohľadňujú.

Môžete mať v balneoterapii napríklad striebornú retiazku, keď sa nekúpete, ale iba pracujete s pacientmi?

Striebornú nie, striebro by tu hneď zoxidovalo. Zlatú retiazku či náušnice ako personál môžeme mať. Zlato tie sírovodíkové výpary zvládne.

Iveta Fojtlínová ukazuje pacientovi, ako si má... Foto: Kúpele Smrdáky
Kúpele Smrdáky Iveta Fojtlínová ukazuje pacientovi, ako si má vložiť ruky do tzv. čiastkového kúpeľa.

Pracujete tu už dlhý čas. Pamätáte si pacientov, ktorí sem chodia od útleho detstva?

V Smrdákoch sa môžu liečiť deti od troch rokov, od šiestich rokov tu môžu byť bez rodičov. Momentálne však rodičia deti veľmi neposielajú samy, aj desaťročné dieťa tu má sprievod a my sa tomu nebránime. S tínedžermi je to už inak. Od 15 rokov majú dokonca povolené vychádzky. Áno, za tie roky sa tu liečili mnohé deti, ktoré sem dnes prichádzajú ako dospelí. Jeden z našich pacientov, ktorý sa tu liečil už ako dieťa, tu dokonca pracoval ako masér. Mnohí tínedžeri sa tu už pravidelne stretávajú aj počas letných prázdnin, už sa navzájom poznajú, priatelia, počas školského roka tu zas normálne prebieha školské vyučovanie. Niektoré príbehy sú aj smutné, keď ste svedkami toho, ako privezú dieťatko z detského domova a dostane na tri týždne vreckové desať eur. Alebo chlapca, ktorý príde s takým závažným ekzémom na nohách, že nemôže chodiť. Pacientku, psoriatičku, ktorá cez deň v práci radšej nepije, aby nemusela chodiť na toaletu vo firme, pretože pri každom stiahnutí nohavíc z nej na zem opadá množstvo kože a ju to zahanbuje. My im tu pomôžeme aj po psychickej stránke. Najmä deti vidia, že sú „medzi svojimi“. Nikto ich nevyčleňuje z kolektívu, všetci sú natretí masťami a majú po terapiách mastné vlasy a páchnu od síry. Dôležité je zachytiť to v detskom veku, lebo ak sa psychický problém v puberte zafixuje, je to potom ťažké. Pacienti majú nárok prísť sem raz ročne, liečba psoriázy trvá 28 dní, atopického ekzému 21 dní. Ale majú možnosť prísť aj ako samoplatcovia. Obdobie bez príznakov po kúpeľnej liečbe trvá aj 7–8 mesiacov.

A ak niekto nemá čas stráviť tri týždne v kúpeľoch?

Okrem tzv. ústavnej liečby je možná ambulantná forma liečby – tiež cez poisťovňu alebo samoplatcovská. Pacient tu nemusí byť nevyhnutne ubytovaný, musí však mať možnosť dochádzať a počítať s tým, že procedúry mu zaberú tie dve hodinky denne. Ak má pacient schválenú ambulantnú liečbu, poisťovňa mu hradí tri procedúry denne. Samozrejme, vždy je lepšie v kúpeľoch priamo bývať, je to omnoho bezstarostnejšie, lebo súčasť liečby je aj spomalenie a vystúpenie z kolobehu stresu. Tie procedúry človeka aj unavia a telo potom nestíha regenerovať. V roku 2023 sme tu odliečili 3 400 ubytovaných dospelých pacientov, okrem toho ešte do 150 ambulantných pacientov cez poisťovňu. Detí sme mali cca tristo.

Ako ste sa sem dostali vy?

Pochádzam zo Šurian a do Smrdák som sa vydala. A vidíte, už som doslova archív, vyše 30 rokov.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #kúpele #minerálna voda #Smrdáky #sírovodík #kúpele Smrdáky