8 tipov, ako hravo zvládnete dovolenku s cukrovkou

Pre ľudí s cukrovkou môže byť leto náročným obdobím - pre vysoké teploty a zmeny v dennom režime. Tu je niekoľko tipov, ako prekonať horúce dovolenkové dni a nepokaziť si dovolenku.

07.08.2024 00:00
zena, plavky, inzulin Foto:

Vedeli ste, že ľudia, ktorí majú cukrovku – či už typu 1 alebo typu 2 – pociťujú teplo viac ako ľudia, ktorí cukrovku nemajú? Niektoré komplikácie, ktoré cukrovka prináša, ako je napríklad poškodenie krvných ciev a nervov, môžu ovplyvniť potné žľazy, takže sa telo nemôže tak efektívne ochladzovať. To môže viesť k vyčerpaniu z tepla a úpalu.

Ľudia s cukrovkou sa tiež rýchlejšie dehydrujú. Nedostatočný príjem tekutín môže zvýšiť hladinu cukru v krvi a tá môže následne spôsobiť, že budete viac močiť, čo spôsobí dehydratáciu.

Vysoké teploty môžu takisto zmeniť spôsob, akým vaše telo využíva inzulín. Možno si budete musieť častejšie merať hladinu cukru v krvi a upraviť dávku inzulínu a to, čo jete a pijete.

Poraďte sa s odborníkmi

Ak si pri manažovaní cukrovky nie ste istý a ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera, môžete sa zapojiť do programu DôveraPomáha diabetikom a získať tak zdarma poradenstvo od špecialistov.

Dovolenka s cukrovkou

Ak sa chystáte na dovolenku, príprava je veľmi dôležitá. Hlavne prepravovanie inzulínu v lietadle si vyžaduje starostlivé plánovanie a dodržiavanie niekoľkých dôležitých zásad. Tu je pár tipov, na čo si dať pozor:

1. Potvrdenie, že máte cukrovku

Zabezpečte si lekárske potvrdenie, ktoré vysvetľuje vašu potrebu inzulínu a ďalších zdravotníckych pomôcok. Je dobré ho mať aj v anglickom jazyku. Na potvrdení by mal byť názov účinnej látky. Lieky si vezmite aj do zásoby pre prípad, že by sa vám dovolenka nečakane predĺžila. Človek v dnešných časoch nikdy nevie, ako dlho bude meškať váš let.

2. Informujte leteckú spoločnosť

Oznámte leteckej spoločnosť, že budete prepravovať inzulín. Mnohé letecké spoločnosti majú špeciálne postupy na prepravu liekov a zdravotníckych pomôcok. Inzulín by mal byť vždy prepravovaný v príručnej batožine. V nákladnom priestore môže byť vystavený extrémnym teplotám, ktoré môžu ovplyvniť jeho účinnosť.

3. Upozornite personál

Ak máte potvrdenie od lekára, inzulín, inzulínové pumpy a perá s náplňou môžete prepravovať aj vo väčšom množstve, ako je 100 ml. Inzulín by mal byť skladovaný pri teplote 2°C – 8°C, pokiaľ nie je otvorený. Po otvorení môže byť uchovávaný pri izbovej teplote (do 25°C) približne jeden mesiac. Na prepravu použite izotermické puzdro alebo chladničku na lieky s chladivými vložkami.

4. Nezabudnite na poistenie

Pri cestovaní po Európe môžete využiť európsky preukaz zdravotného poistenia. Umožní vám prístup k nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti v ktorejkoľvek z 27 krajín EÚ, ako aj na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku alebo v Spojenom kráľovstve. Nevyhnutné je aj je aj komerčné pripoistenie.

5. Cesta na východ či západ

Pri cestovaní na východ (Thajsko, Bali, Austrália) sa čas posúva dopredu, preto bude váš deň kratší. Ak odlietate ráno, môže sa vám stať, že v cieľovej destinácii nebude večer, ale takisto ráno.

Napriek únave sa odporúča nespať a čas do večera preklenúť podávaním bolusového inzulínu. Večer si treba podať bazálny inzulín a pokračovať v zaužívanom režime.

Pri ceste na západ (USA, Kanada) je naopak deň dlhší. Ak napríklad doletíte do New Yorku o 18. hodine miestneho času, na Slovensku je o 6 hodín viac – teda polnoc. Pri dávkovaní inzulínu sa riaďte hodinkami, na ktorých máte nastavený domáci čas, a to až do nasledujúceho rána vo vašej destinácii. Poznačte si čas, kedy bude končiť pôsobenie účinku bazálneho inzulínu, keď sa glykémia zvýši. Následne ju znížte bolusovým inzulínom. Po príchode do destinácie si pred večerou zmerajte glykémiu a podajte si bolusový inzulín. Pred spaním si podajte bazálny inzulín.

6. Zbaľte si aj jedlo

Záleží na to, do akej destinácie cestujete, no je dobré mať pri sebe jedlo vo forme trvanlivých potravín obsahujúcich sacharidy (sucháre, tyčinky, ovocné pyré v tube, a pod.). Stánky so zmrzlinou skúste ignorovať a takisto nejedzte ovocie na večeru či v noci, lebo vám zdvihne rannú glykémiu.

7. Sladené drinky

Pitie je počas horúcich dní mimoriadne dôležité. Limonády na obrázkoch vyzerajú síce veľmi lákavo, no obsah cukru v nich vám skôr uškodí. Uprednostnite skôr neperlivé minerálky s nízkym obsahom sodíka.

8. Správna obuv

Ľudia s cukrovkou by sa mali o svoje nohy starať dôslednejšie a sledovať každú zmenu. Nezabudnite si preto pribaliť vhodné topánky, aby ste predišli pľuzgierom a infekcii. Nechodievajte a nekúpte sa v mori bosí. Nohy si denne kontrolujte a udržiavajte ich čisté a suché.

Teplo a vlhko = zlá kombinácia

Okrem teploty je dôležité sledovať aj vlhkosť vzduchu. Kombinácia tepla a vlhkosti môže byť veľmi nebezpečná. Pri vysokej vlhkosti sa pot neodparuje a telo sa tým pádom neochladzuje. Je preto dôležité kontrolovať si tepelný index. Tento index nie je meraný priamo na tele, ale vypočítava sa na základe environmentálnych podmienok. Existuje viac rôznych spôsobov, ako pocitovú teplotu určiť. Môžete použiť on-line kalkulačku, prípadne meteorologické aplikácie alebo webové stránky. Pre ilustráciu, pokiaľ je teplota napríklad 32 °C a relatívna vlhkosť 70 %, je tepelný index 41 °C.

chyba