Ukazuje to prieskum agentúry MNForce pre zdravotnú poisťovňu Dôvera o ochote pacientov využívať telemedicínu. Na otázky odpovedalo spolu 1 000 respondentov. Bolo medzi nimi 516 žien a 484 mužov. Z prieskumu vyplýva, že viac ako 60 percent pacientov na Slovensku už síce o telemedicíne počulo, väčšina (necelých 70 percent) ju však na vlastnej koži ešte nevyskúšala.
Približne každý piaty opýtaný telemedicínu vyskúšal len preto, že nemal iné východisko. A asi len každý desiaty respondent potvrdil, že niektorú z telemedicínskych služieb vyskúšal opakovane.
Bez čakania a bez výdavkov
Konzultovať svoje zdravotné problémy s lekármi prostredníctvom telemedicíny je pritom pohodlné a rýchle. Kvôli vyšetreniu nemusíte merať cestu k lekárovi, odpadajú dlhé čakacie lehoty na termín, aj výdavky na cestovné. O komplikovanej logistike, ak ste zamestnaný a navyše aj rodič malých detí, ani nehovoriac.
Ak sa už rozhodneme využívať telemedicínske služby, najčastejšie volíme telefonát s lekárom (32,5 percenta). Nasleduje videohovor (20,8 percenta), chatovacia služba (12,2 percenta) a samodiagnostické nástroje (10 percent), ako sú napríklad aplikácie v mobile.
Máte vlastnú skúsenosť s telemedicínou?
Poistenci zdravotnej poisťovne Dôvera môžu využívať niekoľko telemedicínskych služieb, vďaka ktorým je pre nich zdravotná starostlivosť dostupnejšia.
- Ak nemáte práve najlepšie obdobie alebo máte jednoducho pocit, že sa na vás všetko valí, pomoc psychológa alebo psychoterapeuta môžete dostať aj online. Poistenci Dôvery si môžu uplatniť 3 zľavové kupóny na konzultácie u partnerov Hedepy a ksebe na diaľku spolu v hodnote až 60 €.
- Nemôžete sa dostať ku kožnému lekárovi? Nielen v lete, keď je naša pokožka najviac namáhaná, môžu poistenci Dôvery využívať online konzultáciu s dermatológmi. Postup vyšetrenia je veľmi jednoduchý: kožný problém stačí odfotiť a odoslať pomocou aplikácie. Do 3 pracovných dní dostanete od špecialistu diagnózu aj s odporúčanou liečbou.
- Nemáte istotu, či je váš zdravotný problém natoľko vážny, aby ste s ním museli ísť k lekárovi? V takomto prípade možno oceníte jeden z dvoch samodiagnostických nástrojov na báze umelej inteligencie. Jeden sa zameriava na fyzické zdravie, druhý možno využiť v prípade, ak pociťujete duševnú nepohodu.
- Žijete s cukrovkou alebo vás trápi vysoký krvný tlak či nadváha? Poraďte sa bezplatne s odborníčkami na Linke pre zdravie.