Správne a šetrné čistenie uší

Mnoho ľudí považuje čistenie uší za samozrejmosť a pravidelne túto činnosť vykonávajú pomocou kozmetických vatových tyčiniek s pocitom, že pre svoje uši robia maximum. Tyčinky však v skutočnosti nie sú pre ušnú hygienu najvhodnejšie. Prečo a ako správne vykonávať čistenie uší?

11.07.2024 00:00
Adobe Stock 167609279 Foto:

Vatové tyčinky zatláčajú maz hlbšie do kanálika, kde sa postupne hromadí a tvrdne. Následne sa v uchu vytvorí mazová zátka, ktorú sprevádzajú nepríjemné symptómy ako pocit upchatých uší, ušné šelesty či nedoslýchavosť. V horšom prípade sa dostavujú aj bolesti ucha a hlavy. Ak sa ušná mazová zátka nerieši, časom môže vzniknúť aj zápal. V takom prípade je nutné okamžite vyhľadať lekára.

Ako vznikne mazová zátka?

Najčastejším dôvodom vzniku zátky je nesprávne čistenie uší, najčastejšie práve vatovými tyčinkami alebo inými nevhodnými predmetmi (zápalkami, špendlíkmi, kancelárskymi sponami). Pravdepodobnosť tvorby zátky je vyššia aj u ľudí, ktorí majú genetické predispozície k nadmernej tvorbe mazu alebo pracujú v prašnom prostredí. Na pozore by mali byť aj používatelia slúchadiel, plavci a osoby, ktoré sa venujú vodným športom. Zatečenie vody do zvukovodu totiž spôsobí nabobtnanie ušného mazu, čo opäť vedie k vzniku zátky.

Ako si správne vyčistiť uši?

Čistenie uší patrí k základným hygienickým návykom. Na rozdiel od čistenia zubov či sprchovania ho však nemusíme vykonávať príliš často. Ušný maz je totiž v určitej miere dobrá vec. Jeho úlohou je zadržiavať baktérie a nečistoty, ktoré by sa mohli dostať až k ušným bubienkom. Tenká vrstva ušného mazu je teda žiaduca. Pri nadmernej tvorbe ušného mazu je však čistenie už nevyhnutné. Je však dôležité dodržiavať určité princípy:

  1. vyhnite sa používaniu vatových tyčiniek,
  2. nepoužívajte ostré predmety,
  3. oplachujte si uši teplou vodou (nepoužívajte príliš silný prúd vody a dávajte pozor, aby voda neprenikla príliš hlboko do ucha) a
  4. použite roztok na čistenie uší.

V lekárňach sú k dispozícii špeciálne roztoky určené na rozpúšťanie ušného mazu a následné zníženie rizika zápalu ucha.

odkaz
Banner-Auris Clean

Šetrné a bezpečné čistenie

Vyskúšajte napríklad zdravotnícku pomôcku AurisClean Sensitive ušné olejové sérum z obľúbenej rady Da Vinci Academia, ktorý obsahuje kombináciu prírodných olejov a extraktov (napríklad prírodný olivový olej a extrakty z granátového jablka a rozmarínu). Vďaka nemu dochádza k obmedzeniu nadmernej produkcie ušného mazu, čím sa predchádza tvorbe ušnej mazovej zátky. Ušné olejové sérum je vhodné na pravidelnú ušnú hygienu, navyše aplikácia pipetkou je veľmi jednoduchá a šetrná aj pre deti od 3 rokov. Ak preferujete skôr ušné kvapky či spreje, môžete vyskúšať zdravotnícke pomôcky AurisClean ušné kvapky alebo AurisClean ušný sprej.

chyba