Leto bez nechtovej a kožnej mykózy

Nechtové plesne alebo mykózy väčšinou ľahko chytíme, ale horšie a dlho sa ich zbavujeme. Predovšetkým v lete na nás číhajú vo verejných bazénoch, posilňovniach či spoločných sprchách, ale môžu vznikať aj častým nosením uzavretej obuvi.

13.07.2024 00:00
shutterstock 315753497 Foto:

Kožné mykózy a plesne na nohách predstavujú nepríjemný, ale veľmi bežný problém, s ktorým sa stretáva mnoho ľudí. Nechtová mykóza je spôsobená hubovými plesňami trychophyton a microsporum. Infekcia sa ľahko prenáša a môže v krátkom časovom období postihnúť celé telo.

AKO SPOZNAŤ, ŽE VÁS TRÁPIA PLESNE?

Typickým prejavom je svrbenie a začervenanie pokožky. Začína väčšinou popraskaním priestorov medzi prstami, najskôr medzi štvrtým a piatym prstom. Koža je začervenaná a opuchnutá, alebo biela a odlupuje sa. Človek má nepretržitý pocit vlhkých nôh a jeho nohy tiež väčšinou nevábne voňajú. Najväčšie problémy však spôsobuje svrbenie a prasklinky. Pocit svrbenia takmer vždy vyvoláva potrebu škrabania a z toho dôvodu takmer vždy dochádza k narušeniu kože. Veľmi typický je zdurený opuch tvoriaci sa v mieste, z ktorého vyrastá necht.

MYKÓZA NAJČASTEJŠIE POSTIHUJE NOHY A NECHTY

Nechtová mykóza je pleseň nachádzajúca sa najčastejšie v oblasti nechtového lôžka na nohách či rukách. Plesne pre svoju existenciu potrebujú vysokú vlhkosť, a preto vznikajú a parazitujú v prostredí, kde je jej dostatok. Veľmi častou lokáciou výskytu mykózy sú aj slabiny, podpazušie alebo v podkolenných jamkách. Infekcia sa ľahko prenáša a môže v krátkom časovom období postihnúť celé telo.

RADŠEJ DODRŽIAVAJTE PREVENTÍVNE OPATRENIA, ABY STE NESKÔR NEMUSELI RIEŠIŤ VÄČŠIE PROBLÉMY

Aby sme sa vyhli týmto nepríjemnostiam, je dôležité poznať preventívne opatrenia, ktoré nám môžu pomôcť chrániť sa pred infekciou. Prevencia je kľúčom k udržaniu zdravej pokožky a nôh.

1. Dodržiavajte osobnú hygienu

Udržiavanie dobrej osobnej hygieny je jedným z najdôležitejších krokov v prevencii kožných mykóz.

  • Pravidelné umývanie nôh: Každodenné umývanie nôh teplou vodou a jemným mydlom pomôže odstrániť nečistoty a baktérie. Je dôležité nohy po umytí dôkladne osušiť, najmä medzi prstami, kde sa môže vlhkosť ľahko zadržiavať.
  • Používanie čistých uterákov: Vždy používajte čistý uterák na osušenie nôh. Zdieľanie uterákov s ostatnými osobami môže zvýšiť riziko prenosu mykózy.

2. Voľte vhodné obutie

Výber správnej obuvi je ďalším dôležitým faktorom v prevencii plesňových infekcií. Zlá obuv môže vytvoriť ideálne prostredie pre rast plesní.

  • Priedušná obuv: Zvoľte obuv, ktorá umožňuje ventiláciu a znižuje potenie nôh. Materiály ako koža alebo špeciálne priedušné textílie sú ideálne.
  • Výmena obuvi: Nezabudnite pravidelne meniť topánky a nechajte ich dostatočne vyschnúť pred ďalším nosením. Vlhká obuv je ideálne prostredie na rast plesní.
  • Používanie ponožiek: Noste čisté, suché ponožky z materiálov, ktoré odvádzajú vlhkosť, napríklad z bavlny alebo špeciálnych syntetických vlákien. Ponožky vymieňajte denne a po každej fyzickej aktivite.

3. Vyhýbajte sa verejným priestorom

Plesňové infekcie sa často šíria na miestach, kde sa pohybuje mnoho ľudí a kde je zvýšená vlhkosť. Pokiaľ v lete vyrazíte na verejné kúpalisko, odporúča sa použiť hypermangánový alebo octový roztok. Po osušení nôh je potrebné ich dostatočne hydratovať akýmkoľvek krémom. Vaša pokožka bude nielen ošetrená, ale taktiež sa vyhnete tvrdej koži okolo prstov a na pätách.

4. Udržiavajte si silný imunitný systém

Silný imunitný systém je ďalším dôležitým faktorom v schopnosti tela bojovať proti infekciám všetkých druhov, vrátane kožných mykóz.

  • Zdravá strava: Konzumácia vyváženej stravy bohatej na vitamíny a minerály môže posilniť váš imunitný systém.
  • Dostatok spánku: Kvalitný spánok podporuje regeneráciu tela a posilňuje imunitnú odpoveď.
  • Hydratácia: Pitie dostatočného množstva vody umožňuje telu efektívnejšie odstraňovať toxíny.
odkaz
banner Mycosin

KEĎ UŽ MYKÓZA ZAÚTOČÍ

Dôležité je neignorovať už prvé príznaky, mohli by ste si tak zarobiť na dlhodobý a bolestivý problém. Základom úspechu je nedať infekcii čas, aby sa rozšírila.

Skvelými pomocníkmi v boji a tiež ako prevencia sú konopné prípravky značky Cannaderm, ktoré okrem konopného oleja obsahujú aj ďalšie aktívne látky, ktoré na povrchu kože či nechtu vytvárajú nepriaznivé prostredie pre vznik plesní. Zloženie týchto prípravkov zmierňuje príznaky ako sú pálenie, svrbenie, začervenanie a nepríjemný zápach. Prípravok Cannaderm Mycosin FORTE – sérum je vhodný pri nechtových plesniach a je účinný proti lámaniu, štiepeniu a nežiaducemu zafarbeniu nechtov pri postihnutí nechtovou mykózou.

V ponuke tiež nájdete zdravotnícku pomôcku vo forme emulzného krému – Cannaderm Mycosin krém proti plesniam. Okrem toho, že vytvorí nepriaznivé prostredie pre rast a množenie plesní a zmierňuje príznaky, poskytuje tiež intenzívnu hydratáciu, čím napomáha k obnoveniu prirodzenej kožnej bariéry a posilneniu prirodzenej odolnosti kože.

Oba prípravky Cannaderm Mycosin kúpite vo svojej lekárni.

chyba