Smrdácka síra lieči ubolenú kožu

V Smrdákoch majú zázračnú vodu a bahno, ktoré dokáže „vyčistiť“ ubolenú, zapálenú kožu v priebehu niekoľkých dní. Počas Dní otvorených dverí, ktoré sa konali uplynulý víkend, sa o tom osobne prišli presvedčiť stovky záujemcov. Mali možnosť konzultovať s tunajšími kožnými lekármi, vyskúšať si procedúry i prežiť zábavné popoludnia a hudobnú šou v parku. Opäť po roku boli požehnané tunajšie pramene, ktoré už pomohli toľkým pacientom s kožnými problémami.

29.05.2024 00:00
thumbnail i-dz-01, pr, nepouzivat
Čiastkový minerálny kúpeľ rúk a nôh.

,,Dnes bola u mňa asi tridsaťročná dáma. Koža jej úplne horela, mala závažný atopický ekzém. Žasla som, že doteraz s tým nikdy nebola v našich kúpeľoch, a ona žasla, keď sa odo mňa v rámci konzultácie postupne dozvedala, čo všetko robí nesprávne. Napríklad prišla celá oblečená v čiernom, a počula, že atopici by mali nosiť svetlé farby, lebo čierna je silný alergén pri kontakte s kožou, navyše v teplých dňoch sa v nej človek viac potí," hovorí kožná lekárka MUDr. Margita Štajerová, ktorá už 16 rokov pracuje v Kúpeľoch Smrdáky.

Táto smrdácka dermatologička síce štyri desaťročia žije v Piešťanoch, ale tvrdí, že smrdácke bahno a vodu má najradšej. ,,Keby som mala milióny, určite by som kúpila kúpele Smrdáky. Táto voda a bahno robia s kožou zázraky a mne, som po operácii chrbtice, robia dobre aj na pohybový aparát. Zoberte si fakt, že priemerná koncentrácia sírovodíka v tunajších prameňoch je 635 mg/l. Ostatné sírovodíkové pramene na Slovensku majú koncentráciu od 7 do 17 mg/l. Štruktúra smrdáckeho bahna je trošku iná, piešťanské sa mi zdá byť o niečo mazľavejšie. Napríklad raz som mala ako pacienta profesora z univerzity vo Viedni s ťažkou psoriázou, bol vysypaný od hlavy po päty. Slovenskí priatelia mu poradili Smrdáky. Bol tu ako samoplatca a o smrdáckej vode povedal, že je výnimočná. Vraj doslova cítil, ako sa mu po procedúrach čistí koža."

Mimochodom, tunajšia voda v porovnávacej štúdii u pacientov so psoriázou dosiahla lepší efekt ako terapia vodou z Mŕtveho mora. V liečbe ochorení kože, predovšetkým atopickej dermatitídy a psoriázy, sú Smrdáky naozaj unikátom.

Čiastkový minerálny kúpeľ.
thumbnail i-dz-02, pr, nepouzivat Čiastkový minerálny kúpeľ.

Najvyšší obsah sírovodíka v Európe

Hypotonická zásaditá voda obsahuje vyše 600 mg/l sírovodíka. Ide o najvyšší obsah síry v Európe. „Na rozdiel od horúcej piešťanskej vody, ktorú je potrebné ochladzovať, tá smrdácka je studená, má len 12–13 stupňov Celzia. Ale práve vďaka tomu si zachováva také ohromné množstvo sírovodíka. Je to plyn, inak by z nej rýchlo unikal. My preto nezohrievame samotnú minerálnu vodu, iba ju riedime bežnou teplou vodou na kúpeľ približne teploty tela. Vodu je nevyhnutné riediť v rôznych pomeroch a koncentrácia sírovodíka i trvanie kúpeľa závisí od diagnózy. Dávame maximálne 100 mg sírovodíka na liter vody v celotelových a 300 mg na liter v čiastočných kúpeľoch. Takáto voda rozširuje cievy, prekrví kožu, po kúpeli na tele presne vidno hranicu ponoru. Takéto množstvo liečivého sírovodíka s protizápalovými vlastnosťami do tela dostanete iba prostredníctvom smrdáckej vody a bahna. Remisia ochorenia, obdobie bez príznakov, potom trvá mesiace, samozrejme, závisí od životosprávy, stresových situácií i celkového zdravotného stavu. Súčasťou liečby sú aj rôzne druhy fototerapie UVA a UVB svetlom,“ vysvetľuje vedúca sestra Mgr. Iveta Fojtlínová.

Do kúpeľov Smrdáky môžu prísť deti už od troch rokov. Deti nemajú bahenné procedúry. „Rodičia často chodia konzultovať aj s menšími deťmi – atopikmi, pretože sú zúfalí. Táto edukácia je veľmi dôležitá. Dozvedia sa aj to, že vo chvíli, keď dieťa dovŕši tri roky, môžu žiadať, aby im pediater či kožný lekár vystavili návrh na kúpeľnú liečbu. Dôležité je zachytiť ochorenie už v detstve, lebo dieťa trpí, často je odsúvané v kolektíve a všetko sa to môže najmä po psychickej stránke ešte zhoršiť v puberte. Tu vidí rovesníkov s rovnakým problémom, dokonca vytvárajú partie, ktoré sa tu vždy pravidelne stretávajú. Sprievod dospelej osoby je povinný len do šiestich rokov, potom je to individuálne. Od 15 rokov majú tínedžeri dokonca aj povolené vychádzky v určený čas podľa denného rozvrhu, keď môžu ísť von,“ hovorí skúsená zdravotná sestra, ktorá tu pracuje už tridsať rokov. Ak je dieťa na liečbe samo, je zaň zodpovedný zdravotný personál.

Odísť v „inej koži“

V roku 2023 sa v Smrdákoch liečilo 3 400 ubytovaných dospelých a okrem toho 150 ambulantných pacientov. Detí bolo približne tristo. Tieto čísla však ešte stále odrážajú predchádzajúci „covidový pokles“. „Aj ambulantní pacienti sú dôležití. Ak majú možnosť dochádzať a majú schválenú ambulantnú liečbu, poisťovňa im hradí tri procedúry na deň. Ale, samozrejme, ústavná liečba je vždy lepšia. Ak sa totiž doma vždy zaradíte do pracovného kolotoča, telo nestíha regenerovať. A procedúry navyše človeka unavia.“

Bahenný zábal.
thumbnail i-dz-03, pr, nepouzivat Bahenný zábal.

Pre tých, ktorí si však z časového hľadiska nemôžu dovoliť 28 dní trvajúci kúpeľný pobyt, existuje najnovšia alternatíva vo forme 10-denného intenzívneho pobytu, ktorý s kožou dokáže urobiť divy. Intenzita pobytu spočíva v nahustení liečebných procedúr. Klienti, ktorí sa rozhodnú urobiť pre svoju pokožku maximum, absolvujú počas každého dňa pobytu päť liečebných procedúr. Na udržanie dosiahnutých výsledkov každý z klientov, ktorý siahne po tejto novinke, získa balíček s názvom ambulantná liečba, ktorý obsahuje 10-krát po tri procedúry denne. Tie je možné vyčerpať si v priebehu ďalších šiestich týždňov, pokojne aj počas víkendov. A odísť doslova v „inej koži“.

Intenzívny DERMA PROGRAM pre zaneprázdnených

Pre tých, ktorí si z hľadiska časovej zaneprázdnenosti nemôžu dovoliť ostať v kúpeľoch kontinuálne 3–4 týždne, je možnosť kombinovať intenzívny kúpeľný pobyt s dochádzaním z domu. Intenzita pobytu spočíva v nahustení liečebných procedúr.

Pre dospelých: Pobyt obsahuje 10-dňovú intenzívnu liečbu s prenocovaniami, po 5 procedúr denne a následne 10-krát ambulantnú liečbu obsahujúcu 3 procedúry denne, keď si pacient v priebehu šiestich týždňov sám určí dni, počas ktorých môže do kúpeľov pricestovať (vrátane víkendov). Efekt liečby by mal byť porovnateľný s 28 dní trvajúcim kúpeľným pobytom.

Pre deti: Obsahuje 10-dňovú intenzívnu liečbu s prenocovaniami po 3 procedúry denne, pričom 10 dní trvajúca ambulantná kúpeľná liečba obsahuje 1 procedúru za deň.

V prípade záujmu o ubytovanie je cena ubytovania počas ambulantnej liečby zvýhodnená. Všetky potrebné informácie nájdete na www.kupelesmrdaky.sk.

chyba