Jednoduché tipy, ako sa vyhnúť prechladnutiu

Sezónne ochorenia ako chrípka, prechladnutie alebo alergie môžu byť nepríjemné a organizmus oslabujúce aj počas leta. Príjemné počasie môže dokonca priebeh liečby sťažovať, pretože nás svojím charakterom núti viac sa hýbať a tráviť čas mimo postele, v ktorej by sme sa možno vyliečili rýchlejšie.

14.05.2024 00:00
prechaldnutie, pr Foto:

V snahe rýchlo sa zbaviť začervenania nosa, slzenia očí, kašľa alebo nádchy potom hľadáme najjednoduchšiu cestu v podobe liekov s vedľajšími účinkami. Existuje však aj niekoľko iných a rovnako efektívnych spôsobov, ako sa nechcenému prechladnutiu vyhnúť bez poškodenia organizmu.

Pravidelná fyzická aktivita

Jedným z kľúčových prvkov pre udržanie silného imunitného systému je pravidelná fyzická aktivita. To znamená, že nielen odborný lekár vo svojom špeciálnom zdravotníckom oblečení vás môže dať do poriadku, ale aj vaša vlastná snaha so sebou niečo robiť. Nestačí sa však spoliehať iba na celodenné fungovanie v práci a doma, ale venovať fyzickej aktivite určitú intenzitu a čas.

Podľa odborníkov by to malo byť minimálne 30 minút aktívnej fyzickej aktivity denne, ktorá má schopnosť výrazne zlepšiť váš imunitný systém. Naplánujte si teda viac svižnejšiu prechádzku, beh, plávanie alebo cvičenie. Takáto fyzická aktivita pomáha stimulovať cirkuláciu krvi, čo zlepšuje dodávanie živín a kyslíka do všetkých častí tela a posilňuje imunitný systém.

Zdravá strava s vysokým obsahom antioxidantov a vitamínov

Správna výživa je ďalším kľúčovým faktorom pri prevencii sezónnych ochorení. Zamerajte sa ale na stravu s vysokým obsahom antioxidantov a vitamínov, ktoré posilňujú imunitný systém a chránia telo pred chorobami. Ani v tomto prípade ale nestačí, ak si raz za mesiac pridáte do čaju pár kvapiek citrónovej šťavy, ale budete svoje telo zásobovať vitamínovými „bombami“ pravidelne.

Do určitej miery to mnohí z nás dodržiavajú tak trocha aj tým, že si každý deň doprajú šálku chutnej kávy zrnkovej. Práve tá je na vysoký obsah antioxidantov veľmi bohatá. Antioxidanty v káve, ako napríklad kyselina chlorogénová, môžu pomôcť chrániť bunky pred oxidačným stresom, čo môže prispieť k ochrane pred niektorými chorobami. Nadmerným množstvom príjmu kofeínu však môžete uškodiť svojmu srdcu, preto treba jeho príjem kontrolovať.

Rovnako dobre môže prispieť k prevencii aj kvalitný arónia sirup. Arónia je ovocie bohaté na antioxidanty a vitamíny, čo ho robí vynikajúcim doplnkom zdravej stravy. Jej konzumácia môže byť spojená nielen so zlepšením imunitného systému, ale aj podporou zdravia srdca.

Zaujímavé tiež je, že viac vitamínu C ako citrón má v sebe smrekové ihličie, z ktorého si môžete pripraviť ďalší dobrý sirup na posilnenie imunity a mať svoje zdravie pod kontrolou bez potreby návštevy lekára.

Pozitívne myslenie a život bez stresu

Stres je jedným z najčastejších spúšťačov mnohých ochorení, vrátane tých sezónnych. Preto je dôležité si udržiavať pozitívny mentálny stav a minimalizovať akékoľvek stresové situácie. Hľadanie spôsobov, ako zvládať stres, ako je meditácia, joga alebo hlboké dýchanie, môže mať pozitívny vplyv na váš imunitný systém a celkové zdravie. Zamerajte sa aj na to, aby ste si našli čas na relaxáciu a oddych, a buďte obozretní voči veciam, ktoré vás „vyvádzajú z miery“.

Hobby, ktoré vás baví

K vášmu lepšiemu zdraviu môže prispieť aj zábava. Venujte čas svojim záľubám a koníčkom, pretože aktivity, ktoré vás bavia, môžu výrazne zlepšiť váš emocionálny a psychický stav. Hobby ako maľovanie, záhrada, čítanie alebo hudba môžu fungovať ako terapia a pomôcť vám zmierniť stres a udržať vašu myseľ pozitívnu a vyváženú.

Nie vždy teda závisí úspech liečby iba od liekov, za ktoré si musíme poriadne priplatiť, ale aj kombinácia fyzickej aktivity so zdravým stravovaním a pozitívnym myslením môže mať svoju silu.

Tieto rady sú len všeobecného charakteru a nenahrádzajú odborné lekárske poradenstvo ani liečbu. Pred začatím akéhokoľvek nového cvičebného programu, diéty alebo zmien vo vašom životnom štýle je vhodné poradiť sa s kvalifikovaným lekárom alebo odborníkom.

chyba