Oslabená imunita? Máme tu pre vás 6 tipov, ako si ju poriadne obrniť!

Zima predstavuje pre imunitu ťažké ročné obdobie. Kombinácia chladnejších teplôt a suchého tepla vedie k prebytku chorôb, najmä nachladnutia a chrípky. Rušné prázdninové plány znamenajú vyšší stres, ktorý môže byť náročný na váš imunitný systém a emocionálne zdravie. Na postupne prichádzajúce sviatky sa musíte poriadne pripraviť, ako fyzicky, tak aj psychicky a hlavne si obrniť imunitný systém. Tu je 6 krokov, ako na to!

06.12.2022 00:00

1. Slnečné lúče

S kratšími dňami a dlhšími nocami čoraz skôr prichádza tma. Denné svetlo sa skracuje a s ním aj možnosť tráviť čas pod slnečnými lúčmi, ktorých je v tomto období aj tak nedostatok. So stále zamračeným a upršaným počasím je slnko na oblohe mnoho krát zázrakom. Využite každý jeden moment modrej oblohy so žiarivým a teplým slnkom. Vaše telo, pokožka aj imunita potrebujú dodať zásoby vitamínu D, ktoré čerpajú práve zo slnečných lúčov. Naplánujte si prechádzky, túry a výlety a využite čo najviac z tých pár pekných dní, ktoré sú počas zimného obdobia.

2. Čerstvý vzduch

Nádych čerstvého vzduchu vie nielen prečistiť hlavu, ale pomáha aj telu a imunite. Počas zimných mesiacov, keď teplota za dverami vašich domov klesne pod nulu, sa túlite pod dekou vo vyhriatom a vykúrenom domove. Dýchate stále ten istý teplý a suchý vzduch, ktorý vašej imunite vôbec neprospieva. Pootvárajte tie okná a poriadne prevetrajte! Nechajte ich aspoň raz denne na niekoľko minút otvorené, aby všetky baktérie a patogény odleteli, ako sa hovorí, „von oknom“. Verte, že sa budete cítite lepšie.

3. Zdravá strava

Zdravie ide od žalúdka, preto by vo vašom jedálničku nemalo chýbať ovocie a zelenina bohaté na antioxidanty a živiny. Skúšajte rôzne variácie potravín, aby ste telu dodali čo najväčšie množstvo potrebných vitamínov a minerálov. Veľká časť imunitného systému je v tráviacom trakte, a preto je nevyhnutné udržať vašu črevnú výstelku zdravú a dobre fungujúcu. Do svojich jedál zahrňte cesnak, chilli, cibuľu, zázvor, kapustu, brokolicu, karfiol, kel a potraviny bohaté na vitamín A ako mrkva, tekvica, sladké zemiaky a zelená listová zelenina. Zázvor je v tomto ročnom období ideálny pre nakopnutie vášho imunitné systému. Nastrúhajte si ho na drobné kúsky a zalejte horúcou vodou. Ak vám príde moc horký, pridajte si pár lyžičiek medu na osladenie.

4. Spánok a oddych

Bez dostatočne kvalitného spánku trpí každý aspekt vášho zdravia, vrátane imunity. Krátka doba a nekvalitný spánok oslabujú imunitu a môžu viesť k chorobám, zápalom a bolestiam. Podporte svoj imunitný systém vyčlenením času na 7–8 hodín spánku každú noc. Kvalitu spánku môžete optimalizovať tak, že si pustíte relaxačnú hudbu, budete meditovať, vypnete si všetku elektroniku minimálne 2 hodiny pred spaním a vyvetráte si spálňu. Bez adekvátneho oddychu nebude telo schopné bojovať so všetkými baktériami a vírusmi, ktoré so sebou zimné obdobie prináša. Preto zaľahnúť a pekne si pospať!

5. Socializácia

Práve počas zimných mesiacov majú ľudia tendenciu uzatvárať sa do seba a vyhýbať sa spoločnosti. Vystúpte z tejto izolácie a bubliny, ktorú si okolo seba vytvárate. Ľudia sú spoločenské stvorenia. K svojej existencii potrebujú blízky kontakt, komunikovať a smiať sa. Nenechajte sa utápať zimnou sociálnou úzkosťou. Vytiahnite svojich kamarátov a blízkych von, vytvorte si nové priateľstva a uvidíte, ako sa vám upraví aj imunita. Smiech, dotyky a vyrozprávanie sa vám pomôžu zbaviť sa stresu, zlepšiť si náladu a dokonca aj obrniť imunitný systém. Neotáľajte a organizujte!

6. Pohyb

V neposlednom rade nezabudnite na dôležitosť cvičenia, aby bol váš imunitný systém v optimálne forme! Pravidelné cvičenie so strednou intenzitou zvyšuje schopnosti imunitného systému bojovať proti chorobám. Nájdite si fyzickú aktivitu, ktorá vás baví, a snažte sa ju vykonávať 3–4 dni v týždni. Ideálne aspoň 30 minút každý druhý deň. Síce v tomto ročnom období, keď je vonku chladno a mrazivo, to pôsobí ako trest, vytiahnuť päty z tepla domova, ale pohyb a aktivita je esenciálna pre správne fungovanie imunitného systému. Ak nie ste fanúšikovia vonkajších cvičení (beh, bicyklovanie, lyžovanie, snowboarding, korčuľovanie), skúste indoorové cviky. Potrebujete iba karimatku, hudbu a seba. Vhodné sú cvičenia ako yoga, pilates, či dokonca aj tanec. Dôležité je nesedieť, ale hýbať sa!

Pri každej aktivite siahnite po enzýmoch

Ak však cítite, že na vás niečo lezie a vaša imunita je oslabená, siahnite po enzýmoch. Enzýmy sú nenahraditeľnou súčasťou všetkých biochemických procesov v tele. Proteolytické enzýmy pomáhajú zaisťovať rovnováhu imunitného systému tak, aby zápaly prebehli optimálne a bez následkov.

Wobecare, pr, nepouzivat

Vyskúšajte novinku – výživový doplnok s vysokoaktívnym enzymatickým zložením Wobecare Enzym od firmy Mucos Pharma. Wobecare Enzym obsahuje flavonoid rutín a proteolytické enzýmy bromelaín a trypsín. Wobecare Enzym je jednoduchý na užívanie – postačia iba 3 tobolky denne. Technológia „Enzyme-shield“ (enzýmový štít) zaručuje ochranu enzýmov v tobolkách pred pôsobením žalúdočných štiav a predĺžené uvoľňovanie v tenkom čreve. Doplnok môžete užívať dlhodobo bez prerušenia na základe vašich potrieb. Firma Mucos Pharma má rozsiahle skúsenosti s enzymatickými produktmi (napr. Wobenzym*), ktoré majú na trhu už viac než 50-ročnú tradíciu. Wobecare Enzym je výživový doplnok z prírodných zdrojov na vnútorné použitie. Viac informácii na www.wobecare.sk

*Starostlivo čítajte písomnú informáciu pre používateľov. Wobenzym je liek na vnútorné použitie

chyba