Keď vaše brucho odmieta pečivo

Lepok môže byť v strave poriadne zákerný: jedenie sa tak behom chvíľky zmení na utrpenie. Pokiaľ ide len o potravinovú alergiu, tak je pomoc jednoduchá. Poradíme vám, ako lepšie tráviť.

09.09.2022 14:52 , aktualizované: 12.09.2022 00:00
mojalekaren, pr, nepouzivat Foto:

Pálenie záhy, náhle bolesti brucha alebo hlavy, nadúvanie alebo aj závrate po jedle? Môže za tým byť lepok. A to, že vám možno chýbajú tie správne enzýmy, ktoré dokážu štiepiť bielkoviny obsiahnuté v lepku, a telo má veľký problém ich stráviť. Práve lepku sa v našej strave skrýva viac, ako by ste čakali. Je totiž nie len v múke (je v pšenici aj v žite, preferencia tmavého pečiva nepomôže), ale aj tam, kde by ste ho ani nečakali: funguje ako zahusťovadlo, spojivo alebo zdroj bielkovín, preto je aj v pive, v polotovaroch, cukrovinkách, údeninách …

Foto: pixabay.com
mojalekaren, pr, nepouzivat

Problémy s lepkom si spájame s celiakiou, ale môže ísť aj len o potravinovú alergiu. Nie je to ale to isté. Pri celiakií sa prvé príznaky prejavia až po 3–6 mesiacoch pravidelnej konzumácie lepku, ale alergiu na lepok pocítite po jeho zjedení do niekoľkých minút. Páli vás záha, bolí brucho, hlavu vám môže roztrhnúť a točí sa vám. Rýchlu orientačnú diagnózu vám dá jednoduchý domáci test, kedy z kvapky krvi behom 10 minút ľahko zistíte, ako na tom s lepkom ste. Mgr. Pavla Horáková, lekárnička z odbornej poradne najväčšej lekárne na slovenskom internete MojaLekáreň.sk, ale zdôrazňuje: „Testy sú orientačné, dávajú prvý signál o probléme. A celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré patrí do rúk lekára!“

Foto: pixabay.com
mojalekaren, pr, nepouzivat

Strašiak menom „diéta bez lepku“

Asi najčastejším rozhodnutím je zaobísť sa bez lepku, proste ho z jedálnička vyradiť. Špeciálne potraviny sú dnes bežne dostupné, diéta bez lepku už nie je taká tragédia ako predtým: vhodné potraviny zoženiete celkom bežne, aj keď často nie sú práve „z lacného kraja“. Aj tu pomôže MojaLekáreň.sk, ktorá okrem špeciálnej múky ponúka aj čerstvé bezlepkové pečivo. Najväčší záujem je o bezlepkový Šumava chlieb, ale tiež o makovky a bagetky. Pokiaľ ale netrpíte celiakiou, tak takto prísny na seba byť nemusíte. Svoj zdravotný stav môžete konzultovať aj s lekárnikom. Na www.mojalekaren.sk sú vám lekárnici k dispozícií pre akékoľvek otázky týkajúce sa zdravia. Radi vám vyberú vhodné liečivé prípravky a pridajú odborné rady, aby ste sa cítili dobre.

Tento článok má iba edukačný charakter, nenahrádza pohovor s lekárom alebo lekárnikom.

chyba