Ako si doplniť chýbajúci kolagén v organizme?

20.08.2019 00:00
Seocentrum, PR článok, nepoužívať Foto:

Kolagén náš každodenný

V súvislosti s pojmom kolagén nám najčastejšie napadnú kĺby, kosti a celý pohybový aparát. Samozrejme, je to veľmi správna myšlienka, pretože kolagén je základnou stavebnou bielkovinou v ľudskom organizme, ktorá tvorí spojivové tkanivá pohybového ústrojenstva. Má pozitívny vplyv na naše telo, lebo podporuje prácu buniek tvoriacich ľudské tkanivo. Ovplyvňuje tiež vzhľad a kvalitu vlasov, nechtov či zubov. Nedostatkom kolagénu vznikajú vrásky, celulitída, pokožka je suchá, stráca sa lesk nechtov a vlasov a začína neodvratný proces starnutia.

Vo veku približne 25 rokov, podľa niektorých vo veku 35 rokov, začína telo vytvárať menej kolagénu, je teda nutné začať pleť a organizmus zásobovať touto najdôležitejšou bielkovinou nášho tela cieľavedome.

Zdroje kolagénu

Existuje viac spôsobov, ako si túto vzácnu látku v tele dopĺňať. Okrem rôznych krémov, telových mliek či doplnkov je tiež možné zásobovať svoje telo kolagénom priamo z potravín alebo prijímať látky, ktoré vlastnej tvorbe kolagénu napomáhajú. Z potravín, ktoré sú bohaté na kolagén možno spomenúť napríklad kapustu, tmavozelenú zeleninu, sóju alebo červené ovocie. Vaječné bielko by tiež nemalo chýbať v našom jedálnom lístku, lebo obsahuje veľké množstvo kolagénu. Nezabudnime ani na cesnak. Vďaka kyseline lipoovej a taurínu pomáha obnoviť zničený kolagén. Spolu s olivami je tiež výborným zdrojom síry, ktorá je nevyhnutným prvkom pri tvorbe kolagénu.

Pre lepší pocit a dobré zdravie

Ak sme sa už ocitli vo veku, kedy naše telo prestalo alebo pomaly prestáva produkovať kolagén, potrebujeme sa ním zásobovať z iných zdrojov. Spomenuli sme, že aj niektoré potraviny sú veľmi bohaté na túto vzácnu látku. Okrem toho, môžeme dodať svojmu organizmu potrebnú dávku kolagénu vo forme prášku.

Kolagén v prášku posilňuje krvné cievy a zlepšuje ich elasticitu. Môže zlepšiť pohyblivosť kĺbov a znížiť napríklad bolesť z artritídy. Štúdie preukázali, že pridaním kolagénu do tkaniva chrupavky, je možné podporiť ďalšie bunky k rastu. Okrem toho pravidelné užívanie kolagénu v prášku napomáha k jemnej a vláčnej pokožke a tiež zlepšuje rast a kvalitu vlasov.

chyba