Liek na rannú únavu a nepríjemnú náladu? Svetlo!

Každý z nás to pozná. Zimné rána, kedy sa nám nechce vstať z postele, ale, práve naopak, ešte hlbšie sa zakutrať pod paplónom a vstať, až keď bude za oknom slnečný deň. Vstávať do tmy po zobudení ukričaným budíkom nie je optimálny začiatok dňa. Nemožno sa čudovať, že sme celé doobedie mrzutí a bez energie. Kľúčom k príjemnému dňu je práve jeho ideálny začiatok.

28.03.2018 08:37
shutterstock 134955680
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Jeden z najdôležitejších faktorov rozhodujúcich o tom, aká nálada nás po zobudení ovládne, je svetlo. Všetci vieme, ako výborne sa vstáva v lete. Zobudíte sa krátko po šiestej, vonku už je svetlo, otvoreným oknom dovnútra prúdi čerstvý vzduch a, pokiaľ tak máte situovanú spálňu, do tváre vám svieti vychádzajúce slnko. Vstávate odpočinutí a plní energie , pripravení z nadchádzajúceho dňa vyťažiť čo najviac. Prečo to tak je?

Svetlo, nielen to prirodzené, ale aj umelé, má výrazný vplyv na náš denný cyklus. Kritickým a dôležitým faktorom pri našom spánkovom režime je melatonín, hormón, ktorý je dôležitý pre správne určovanie nášho „vnútorného“ času. Ako s tým súvisí svetlo? Svetelná intenzita má na tvorbu melatonínu nesmierny vplyv, jednoducho povedané, brzdí jeho tvorbu. Bez melatonínu je však náročné zaspať. Je preto dôležité vybrať tie správne svetlá do spálne. Také, ktoré budú mať večer na jeho tvorbu čo najmenší vplyv, a ráno, naopak, jeho tvorbu efektívne zastavia.

Pozeranie do obrazoviek počítačov a telefónov dlho do noci vplýva na tvorbu melatonínu a spôsobuje poruchy spánku. Ak sa k tomu pripojí vstávanie do tmy, je náročné nájsť energiu na aktívne ráno. Práve ráno je dôležité vystaviť sa svetlu, ideálne prirodzenému, ktoré nanovo prenastaví náš cirkadiánny (denný) rytmus. Aj preto majú ranné vtáčatá, napríklad bežci, ktorí si svoje kilometre odbehajú pri vychádzajúcom slnku, omnoho lepšiu náladu a viac energie.

Svieťte si tým správnym svetlom

Na ideálny spánok, príjemné zobúdzanie a dobrú náladu počas dňa je potrebné nielen dostatok svetla, ale aj jeho vyhovujúca kvalita. Myslite na to, keď budete zariaďovať domácnosť a kupovať lustre do spálne a, samozrejme, príslušné žiarovky alebo žiarivky k nim. Optimálny je spánok v tme alebo pri nevtieravom žltom svetle. Biele svetlo alebo jasné modré svetlo pôsobia najrušivejšie.

Vo všeobecnosti sa to dá zhrnúť jednoducho – na aktívny deň a ráno potrebujeme dostatok svetla, na pokojnú noc, naopak, žiadne alebo žlté svetlo. Doprajte si teda dostatok svetla hneď ráno – ak máte spálňu otočenú na východ alebo juhovýchod, vyhrali ste. Nezastierajte si závesy, nechajte sa zobudiť prirodzeným svetlom. Ak takúto luxusnú možnosť nemáte, zaobstarajte si kvalitné osvetlenie do spálne. Na rozdiel od večera, kedy by vás jasné biele alebo modré svetlo rušilo a mohlo by zapríčiniť poruchy spánku, je tento typ svetla ráno ideálnou voľbou. Majte preto v spálni žlté svetlo na večerné čítanie alebo relax, a jasné biele alebo modré na ranné vstávanie. Zasvieťte ho hneď po zobudení.

Ďalšou možnosťou sú svetelné budíky, ktoré fungujú na princípe imitácie vychádzajúceho slnka. Začnú fungovať približne polhodinu pred nastaveným časom zobudenia a zvyšujú svetelnú intenzitu až do bodu, kedy vytvárajú dojem slnkom osvetlenej izby. Nech už zvolíte ktorúkoľvek možnosť, doprajte si ráno dostatok svetla, aby sa vám príjemnejšie vstávalo.

chyba