Ing. Rudolf Jánoš, PhD., zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, chcel už od útleho veku vedieť, ako a prečo veci okolo neho fungujú. Sníval o profesii pilota, neskôr chcel byť kozmonautom.
Málokto vie, že bývalý primátor Bratislavy, doc. RNDr. Milan Ftáčnik, CSc., zasvätil väčšinu svojho života vyučovaniu mladých ľudí v prepojení na svet vedy a techniky a v tejto sfére sa aj naďalej úspešne realizuje.
Od začiatku školského roku 2015/2016 na Základnej škole, Karpatská ulica v Žiline prebieha pilotný projekt výučby klasifikovaného predmetu programovania mobilných zariadení s operačným systémom Android.
Pracovníci Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV v Bratislave, boli prví na svete, ktorí aplikovali tento materiál v sériovej výrobe automobilových súčiastok.
Watson a Crick popísali štruktúru DNA už v roku 1953. Trvalo však dlho, kým sme začali ovládať jej kódovací jazyk a aj dnes rozumieme iba malej časti toho, čo je v DNA zapísané.
Kolektív vedcov z Elektrotechnického ústavu Slovenskej akadémie vied, spolu s Autonómnou univerzitou v Barcelone, pritiahli v marci 2012 pozornosť nielen vedeckého sveta.
„Chcela som byť maliarka, neskôr učiteľka, potom kuchárka...a dnes som IT manažérka.“
Dôležitý člen Ateliéru Transport dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, Mgr. Peter Baumann, túžil byť v detstve superhrdinom, aby mohol chrániť náš svet.
Čerstvý absolvent Ateliéru Transport dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, Mgr. art. Róbert Mucska, toho v pomerne krátkom čase stihol neúrekom.
Potrebujete novú tlačiareň? Potom by ste mali vedieť, že kráľom kancelárií už dávno nie sú laserové tlačiarne.
Prof. RNDr. Karel Šafařík, CSc., pôsobiaci v Európskej organizácii pre jadrový výskum – CERN vo Švajčiarsku, chcel byť ako dieťa meteorológom, pretože tí podľa neho „mohli beztrestne klamať“.
Vedkyňa roka Lucia Kučerová hľadá rozdiely medzi agresívnymi a „menej životaschopnými“ nádorovými bunkami. Keď sa jej nedarí pohnúť s výskumom, pečie.
Festival vedeckých filmov po druhý raz privíta nadšencov vedecko-populárnych filmov. Po ich vzhliadnutí si záujemcovia môžu vypočuť festivalové prednášky, zúčastniť sa sprievodných podujatí či pozrieť si interaktívne inštalácie.
Začalo to Verneovkami. Potom prišiel Star Trek a na strednej škole ho pohltil svet počítačov. Postupne rástla aj jeho fascinácia novými technológiami a spôsobmi, akými dokážu chrániť životné prostredie i svet okolo nás.
Molekulárny biológ Peter Celec sa venuje génovej terapii a snaží sa hľadať nové spôsoby liečenia ochorení, pri ktorých je tradičná terapia neúčinná.
Prof. Ing. Vladimír Lukeš, DrSc., z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, chcel byť v detstve archeológom, aby mohol objavovať už zaniknuté svety.
Prof. RNDr. Karel Šafařík, CSc., pôsobiaci v Európskej organizácii pre jadrový výskum – CERN vo Švajčiarsku, chcel byť ako dieťa meteorológom, pretože tí podľa neho „mohli beztrestne klamať“.
RNDr. Juraj Tóth, PhD., z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, bol už od detstva ako mnohí milovníci ságy Star Wars či Star Trek fascinovaný vesmírom a sníval, že sa z neho jedného dňa stane kozmonaut.
Doc. RNDr. Andrej Ferko, CSc., z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, v detstve sníval o tom, že sa z neho jedného dňa stane spisovateľ.
Držiteľ ocenenia „Mladý vedec roka 2010“, doc. Ing. Jozef Svetlík, PhD., zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, v detstve sníval o profesii kamionistu.
Prostredie, v ktorom žijeme, sa pravidelne mení, strieda sa deň s nocou, leto so zimou a tak to bolo na Zemi od pradávna. Život a ľudia sa týmto zmenám prispôsobili a vyvinuli sa im mechanizmy, ako sa s týmito zmenami čo najlepšie vyrovnať.
Týždeň vedy a techniky nabitý vzrušujúcimi zážitkami zo sveta vedy, výskumu a techniky sa na Slovensku bude konať tento rok už po dvanásty raz.
Výskumu v oblasti špeciálnych inteligentných riadiacich programov zasvätil svoj život doc. Ing. Rudolf Andoga, PhD., z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.
Informatika nie je geneticky spojená s mužmi. Dievčatá sú skvelé v IT a my ich potrebujeme viac.
Mať ľahšiu peňaženku a ušetriť. Ako je to možné? Stačí jednoduchá aplikácia, vďaka ktorej máte všetky vernostné karty, zľavy a výhody prehľadne usporiadané na jednom mieste a neustále pri sebe v mobile.