Presne pred 10 rokmi, 14.10. 2012, Rakúšan Felix Baumgartner zoskočil z vesmíru. Stal sa tak prvým človekom na svete, ktorý skočil z výšky viac ako 39 kilometrov, čím vytvoril svetový rekord vo voľnom páde a stal sa vôbec prvým človekom na svete, ktorý prekonal rýchlosť zvuku bez pomoci akéhokoľvek zariadenia. Za približne 40 sekúnd dosiahol rýchlosť 1179 kilometrov za hodinu. 10 výročie momentu, kedy sa prepísali dejiny, budete môcť osláviť najnovším dokumentárnym filmom: SPACE JUMP: Ako Red Bull Stratos zaujal svet.
Teaser na film nájdete tu
Trailer na film nájdete tu
Moment, ktorý prepísal dejiny
V tento deň pred 10 rokmi v misii s názvom Red Bull Stratos sa milióny ľudí na celom svete spojili pre jedno – aby sledovali Felixa Baumgartnera, ako vystúpi na okraj vesmíru v malej kapsule a skočí na Zem rýchlejšie ako rýchlosť zvuku. V nedeľu 14.10.2012 po 17:30 hod. začal balón, ktorý bol najväčším, aký kedy niesol človeka, stúpať do vesmíru. Dlhoočakávaný projekt sa tak po niekoľkých odkladoch uskutočnil.
„Celý svet sa pozerá!“
Slová, ktoré zakričal Felix tesne pred zoskokom, zasalutoval a skončil. V tom okamihu dav v Novom Mexiku nadšene vykríkol: „Milujeme ťa Felix.“ Stačilo však málo a pokus o rekord sa mohol zmeniť na tragédiu. Počas letu mu totiž zlyhávalo vykurovanie v prilbe. „Toto je veľmi vážne,“ povedal Baumgartner operačnému stredisku, keď teplota klesla na –67,8 stupňov Celzia a dodal: „Niekedy je tu iba hmla, keď vydýchnem. Necítim teplo.“
Baumgartner absolvoval vo svojom živote 2300 zoskokov. Na svoj životný zoskok trénoval päť rokov. Počas zoskoku mal na sebe pretlakový oblek s prísunom kyslíka, ktorého poškodenie by znamenalo jeho okamžitú smrť. Oblek bol podobný tým, aké nosia kozmonauti, no bol tuhší a zároveň ohybnejší. Rakúšan mal na špeciálnom obleku pripevnený GPS prístroj, päť HD kamier, vysielačku a prijímač.
Skokana izolovali aj od extrémne nízkych teplôt a tiež ho mal ochrániť pred supersonickým treskom. Baumgartner si v minulosti zaujal aj zoskokmi zo svetových monumentov ako Petronas Twin Towers v Malajzii alebo sochy Krista Spasiteľa v Riu de Janeiru.
„Musíte si premyslieť všetky kroky, ktoré budú nasledovať. Viete, že ste v skutočne nebezpečnom prostredí. Musíte sa sústrediť, inak zomriete,“ povedal v rozhovore pre médiá ešte pred skokom.
Čo vás čaká v dokumente SPACE JUMP?
V novom dokumentárnom filme, ktorý obsahuje doteraz nevidené fotografie a zábery, „SPACE JUMP: Ako Red Bull Stratos zaujal svet“ si pripomenieme pretrvávajúce a často prekvapivé dedičstvo vesmírnej misie.
Fanúšikovia, odborníci z odvetvia, ako aj samotný držiteľ svetového rekordu Baumgartner, po prvýkrát odprezentujú svoje dojmy a zážitky, ktoré doposiaľ neuzreli svetlo sveta. Výsledky misie naďalej formovali náš svet aj o desaťročie neskôr, vrátane pozoruhodných poznatkov o leteckých programoch
a vesmírnych technológiách, vylepšenia možností streamovania a ľudskej inšpirácie, ktorá v nás bude rezonovať ešte dlhé roky po zoskoku.
Vedeli ste, že Red Bull Stratos sa stal a stále je najsledovanejším priamym prenosom v histórii platformy YouTube? YouTube-u takmer padli servery, keď livestream sledoval 16-násobok divákov letných olympíjskych hier. Naživo bol odvysielaný na 77 televíznych kanáloch po celom svete, okrem miliónov online streamerov.
Felix Baumgartner pripomenul: „Boli sme veľmi ambiciózna skupina ľudí s víziou, ktorú sme premenili na skutočnosť, a po toľkých rokoch tvrdej práce sme boli úspešní. Naozaj si myslím, že sme všetci zanechali dedičstvo, pretože každý zohral dôležitú úlohu pri premene Red Bull Stratos na úspešnú misiu. A po desiatich rokoch je čas oslavovať.“ Aj dnes je Baumgartner jedným z mála pilotov akrobatických helikoptér na celom svete.
SPACE JUMP: Ako Red Bull Stratos upútal svet si budete môcť pozrieť už tento piatok, 14.10. 2022, na Red Bull TV, a to navyše aj so slovenskými titulkami.