Aj keď idea toho, že by zo zubných ordinácií zmizli vŕtačky, je dnes prakticky nepredstaviteľná, je možné, že sa tak v pomerne blízkej budúcnosti stane. A čo takto roboti, ktorí budú pracovať pod dohľadom stomatológov?
Zubní lekári už nebudú potrebovať vŕtačky
Zubný kaz je spolu s parodontózou najčastejším ochorením ústnej dutiny. Zubný kaz sa ročne objaví u viac ako dvoch miliárd ľudí na celom svete. Jeho vznik má niekoľko fáz. Ešte predtým, než sa zubný kaz skutočne objaví, dochádza k tomu, že v zubnej sklovine ubúdajú minerály potrebné pre jej zdravie a silu. Ak sa kaz podchytí vo fáze, kedy sa ešte len pokúša napadnúť oslabenú zubnú sklovinu, tak sa v budúcnosti zrejme budeme môcť vyhnúť nepríjemnému vŕtaniu zubov.
Vedci v Londýne totiž vyvinuli špeciálnu metódu, pomocou ktorej sa do skloviny dostane vápnik a minerály, ktoré jej v danej chvíli chýbajú. Týmto by malo dôjsť k zamedzeniu šírenia zubného kazu a tým pádom by sa pacienti vyhli aj nepríjemnému vŕtaniu. Dnešné metódy spočívajú len v invazívnom odstraňovaní zubného kazu a následnom zhotovení výplní.
Prvý úspech robota v stomatológii
Vývoj robota použitého pri tomto zákroku prebiehal štyri roky aj preto, že bolo nutné odstrániť všetky možné chyby, ktorých by sa mohol dopustiť. U zákroku bol prítomný tím lekárov, aby na robota dohliadol, ale obavy tu neboli vďaka správnemu naprogramovaniu robota.
Autor: www.nazuby.eu