Bývalý primátor Bratislavy randí s kráľovnou vied

Málokto vie, že bývalý primátor Bratislavy, doc. RNDr. Milan Ftáčnik, CSc., zasvätil väčšinu svojho života vyučovaniu mladých ľudí v prepojení na svet vedy a techniky a v tejto sfére sa aj naďalej úspešne realizuje. Na pôde Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, v roli pedagóga, vychováva nové generácie mladých vedeckých talentov a nezanedbáva ani svoju výskumnú činnosť.

10.11.2015 08:49
cvti inzercia

V časoch jeho vedeckých začiatkov bolo cestovanie dosť obmedzené. Po roku 1989 mal však, vďaka práci vo verejnej činnosti, možnosť navštíviť mnohé zákutia našej planéty a spoznať veľa zaujímavých ľudí. Už počas svojich vysokoškolských rokov zistil, že ho baví objavovať nové veci, a tak sa prihlásil na doktorandské štúdium. „Počas neho dozrelo vo mne rozhodnutie zostať na škole a stať sa vysokoškolským učiteľom. Ruka v ruke s pedagogickou činnosťou ide na škole aj vedecká činnosť,“ prezrádza celoživotný milovník kapely The Beatles, ktorý považuje za svoj najväčší životný úspech prijatie zákona o vysokých školách, ktorý posunul naše vysoké školy do európskeho vzdelávacieho priestoru. Bol prijatý v roku 2002 a s obmenami funguje dodnes.

doc. RNDr. Milan Ftáčnik, CSc., zdroj: súkromný...
cvti inzercia doc. RNDr. Milan Ftáčnik, CSc., zdroj: súkromný archív M. Ftáčnika

Ako dieťa mal vo výbere povolania menší hokej, ale najviac rezonovali predstavy o práci manažéra, herca či učiteľa. Svojím spôsobom si ich už stihol všetky vyskúšať a hrdo sa hlási k poslednému variantu, ktorý je v ňom vraj zakódovaný. Jeho najobľúbenejšími filmami z tematického prostredia sú Kód enigmy o zakladateľovi informatiky Alanovi Turingovi, ako aj film o Madam Curie, ktorý ukázal, že aj ženy dokážu robiť špičkovú vedu.

„Veda a technika Vám doprajú dostatok vzrušenia, keď sa Vám podarí urobiť objav, niekedy stačí posun v riešení problému, ktorý dlho odolával a zrazu je tu riešenie, často jednoduché, ale Vám pripadá krásne. Fascinuje ma, že sme schopní vymyslieť veci, o ktorých sme si ešte včera mysleli, že to nedokážeme. Napríklad auto, ktoré samo chodí po ceste a nepotrebuje šoféra. Alebo nájsť spôsob, ako nazrieť do tela človeka, aby sme mu pomohli s liečením jeho choroby, bez toho, že by sme ho museli otvoriť,“ hovorí so zanietením vedec, ktorý sa vraj s dlhými vlasmi podobal na Paľa Hammela, takže v prípade autobiografického filmu sa vopred hlási na túto úlohu.

„ČAK VEDNÝODBORIS a jeho crew“ absolvovali v priebehu októbra šestnásť celodenných podujatí v ôsmych krajoch Slovenska, počas ktorých odznelo 80 interaktívnych prednášok. Na Vedeckú roadshow sa prihlásilo vyše 15 000 tínedžerov. Na www.vedanadosah.sk nájdeš v sekcii „Vedecká roadshow“ fotky z podujatí, videá, interaktívne prednášky, pokusy i ďalšie zaujímavé sekcie.

Vedeckú roadshow „ČAK VEDNÝODBORIS a jeho crew“ ti prináša Centrum vedecko-technických informácií SR ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v rámci projektu PopVaT, ktorého cieľom je popularizovať vedu a techniku a motivovať mladých ľudí k štúdiu prírodovedných a technických odborov. Realizátorom projektu je tím mentorsko-edukačnej platformy pre deti a mládež www.dikymoc.sk

inzercia cvti podval
chyba