Slováci vyvíjajú originálnou technológiou súčiastky do automobilov

Pracovníci Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV v Bratislave, ktorí sa od roku 1993 venujú výskumu a vývoju penového hliníka, boli prví na svete, ktorí aplikovali tento materiál v sériovej výrobe automobilových súčiastok a v súčasnosti aj v železničných vagónoch a v stavebníctve.

06.11.2015 09:04
cvti inzercia
Tvarové súčiastky z penového hliníka; zdroj: archív F. Simančíka

Jeho hlavnou výhodou je, že vytvára tuhé súčiastky, ktoré sú schopné absorbovať nárazovú energiu, chránia objekty pred nárazom, a pritom sú ultraľahké. Takže pre budúce konštrukcie je to ideálna hmota, ktorá má atribúty materiálov obyčajne sa nachádzajúcich v prírode, ako je drevo či kosti. Dr. Simančík hovorí: „… podarilo sa nám vytvoriť niekoľko originálnych technologických postupov, ako aj objasniť niektoré doteraz nevysvetlené zákonitosti. Boli sme prví na svete, ktorí aplikovali tento materiál v sériovej výrobe automobilových súčiastok, teraz máme už aj úspešnú aplikáciu v železničných vagónoch a v stavebníctve.

Dr. Simančík pri ráme zrkadla z penového...
cvti inzercia Dr. Simančík pri ráme zrkadla z penového hliníka; zdroj: archív F. Simančíka

Pri výrobe penového hliníka sa využíva hydrid titanu, ktorý sa primiešava do hliníkového prášku, zmes sa zhutní v lise a výsledný produkt sa následne roztaví vo vhodnej forme. Po stuhnutí vznikne súčiastka, ktorá má podobu hliníkového odliatku, ktorá je však vo vnútri pórovitá. Prednosťou penového hliníka je, že v sebe spája kombináciu malej hmotnosti a dobrej mechanickej tuhosti, ktorá ponúka široké uplatnenie pri odľahčovaní konštrukcií.

Článok vyšiel s podporou národného projektu PopVaT – Popularizácia vedy a techniky na Slovensku, ktorého cieľom je dosiahnuť zlepšenie vnímania a postavenia vedy v spoločnosti prostredníctvom popularizácie vedy a techniky.

cvti inzercia
chyba