Mladý bojovník za udržateľný rozvoj vzhliada k Leonardovi di Capriovi

Začalo to Verneovkami. Potom prišiel Star Trek a na strednej škole ho pohltil svet počítačov. Postupne rástla aj jeho fascinácia novými technológiami a spôsobmi, akými dokážu chrániť životné prostredie i svet okolo nás. Ing. Radoslav Mizera je napriek svojmu mladému veku už pomerne úspešným vizionárom.

12.10.2015 08:00
cvti inzercia

Je jedným z troch zakladateľov úspešného medzinárodného startupu Solved, ktorý prináša unikátnu online resp. digitálnu platformu na spoluprácu medzi špičkovými vedeckými odborníkmi v oblasti zelených technológií. V medzinárodnom tíme odborníkov, prevažne fínskeho pôvodu, je ako jediný Slovák. Je toho názoru, že poznanie je sila. „Umožňuje nám byť bližšie k pravde, aby sme boli pripravení na budúcnosť, tá totiž prinesie množstvo zmien a našou povinnosťou je, aby tieto zmeny priniesli viac dobrého, ako zlého,“ prezrádza milovník rôznych žánrov hudby, ktorého by v prípadnom autobiografickom filme nemal stvárniť nikto iný, ako Leonardo di Caprio. Niet sa čomu čudovať – sám božský Leo je vo svojom civilnom živote nesmierne angažovaným záchrancom planéty.

Ing. Radoslav Mizera, zdroj: súkromný archív R....
cvti inzercia Ing. Radoslav Mizera, zdroj: súkromný archív R. Mizeru

Jeho práca mu umožnila v pomerne krátkom čase precestovať kus sveta a stretnúť zaujímavé osobnosti: „Mohol som spoznať lepšie Európu, najmä strednú Európu. Ale zároveň stráviť veľa času vo Fínsku, ktoré považujem za svoj druhý domov. Tiež som strávil niekoľko mesiacov v Číne, najmä v Šanghaji, Čína ma totiž veľmi fascinuje. A zavítal som aj do Indonézie. Cestovanie ma baví, najmä spoznávať, ako funguje život mimo domova, spoznávať nových ľudí a učiť sa od nich. No a spomedzi osobností by som rád spomenul mená dvoch vzácnych pánov, držiteľov Nobelovej ceny. Jeden je pán Stiglitz, držiteľ ceny za ekonómiu, a druhý je pán Ahtisaari, bývalý prezident Fínska a držiteľ ceny za mier.“

V čom je jeho práca fascinujúca? „Pracovať s veľmi šikovnými ľuďmi, ktorí sú zapálení pre svoju prácu, hľadajú nové nápady; spolu ako tím sa snažíme vytvoriť niečo nové, revolučné, čo zmení svet k lepšiemu. Pri takejto práci sa menia vaši kolegovia na kamarátov a to je na mojej práci najfascinujúcej­šie,“ vysvetľuje sympaťák, ktorý chcel byť v detstve pilotom stíhačiek, ako aj morským biológom a oceánografom a práve týmto smerom sa chce v budúcnosti uberať.

Na čo zaujímavé – vzrušujúce sa môžu najviac tešiť mladí ľudia na Slovensku, ktorí zavítajú na stretnutie s ním v rámci vedeckej roadshow?
„Určite si pripravím nejaké prekvapenie. Snáď sa mi podarí poodhaliť zaujímavé súvislosti. Ale už teraz sa na všetkých mladých nadšencov teším a verím, že naše stretnutie bude plné pozitívnej energie a vzájomného obohatenia sa,“ dodáva slovensko-fínska verzia Leonarda di Capria.

VEDECKÁ ROADSHOW Čak Vednýodboris a jeho crew

„ČAK VEDNÝODBORIS a jeho crew“ prichádzajú aj do tvojho mesta! Pridaj sa k nám a spolu s tvojou triedou uvidíš, že to nie je sci-fi, ale realita. Spoznaj fascinujúci svet vedy a namotaj sa na vynálezy, ktoré hýbu svetom. Tešíme sa na teba a vidíme sa. Viac informácií nájdeš na www.vedanadosah.sk . Vstup je voľný.

Vedeckú roadshow „ČAK VEDNÝODBORIS a jeho crew“ ti prináša Centrum vedecko-technických informácií SR ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v rámci projektu PopVaT, ktorého cieľom je popularizovať vedu a techniku a motivovať mladých ľudí k štúdiu prírodovedných a technických odborov. Realizátorom projektu je tím mentorsko-edukačnej platformy pre deti a mládež www.dikymoc.sk

CVTI podval 7.9.
chyba