Za snahou o záchranu Bošáckej slivky stojí aj známy reťazec

O budúcnosti našej krajiny, zápasiacej s meniacimi sa klimatickými podmienkami, rozhodujeme už dnes. Jedným z nástrojov, ktorým jej vieme účinne pomôcť, je práve výsadba stromov.

25.01.2023 00:00
Kaufland, pr, nepouzivat Foto:

Vie to aj Kaufland. Vyše 400 ovocných a okrasných stromov i drevín vyrástlo počas uplynulého roka po celom Slovensku aj vďaka jeho podpore. Spoločnosť sa snaží aj touto cestou prispievať k tomu, aby bolo naše životné prostredie odolnejšie voči zmenám, ktoré ho v posledných rokoch ohrozujú.

Malými krokmi k zelenšej budúcnosti

Kaufland sa v rámci svojej podnikateľskej činnosti dlhodobo zasadzuje za ochranu biodiverzity a klímy. Aj preto sa rozhodol podporiť iniciatívu Sadíme budúcnosť, ktorú zastrešuje Nadácia Ekopolis, a ako partner projektu stojí za vysadením stoviek nových stromov a drevín v deviatich slovenských mestách a obciach.

„Záleží nám na ochrane životného prostredia, čo celoročne zdôrazňujeme mnohými našimi aktivitami,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland Slovensko, a dodáva: „Teší nás, že sme sa v rámci iniciatívy Sadíme budúcnosť mohli podieľať na investícii, ktorá má zmysel aj pre ďalšie generácie a plánujeme v tom aktívne pokračovať aj v tomto roku.“

Jedným z cieľov Nadácie Ekopolis je v rámci iniciatívy Sadíme budúcnosť podporiť sadenie stromov v lokalitách, kde je to skutočne potrebné. „Naša iniciatíva Sadíme budúcnosť spája úsilie chrániť životné prostredie, dlhodobú podporu komunitných projektov a rastúci záujem ľudí o to, ako môžeme reálne pomôcť našej krajine,“ hovorí riaditeľ nadácie Peter Medveď.

Projekt v roku 2022 odštartoval svoj prvý ročník pod záštitou Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Do celého procesu výsadby boli zapojení nielen odborníci, ale tiež miestne komunity. S pomocou dobrovoľníkov sa tradičné i zabudnuté dreviny sadili na miestach, kde má ich výsadba zmysel. Dôležitou súčasťou projektu je tiež následná starostlivosť o stromy. Obyvatelia slovenských miest a obcí vďaka tomu dokážu ovplyvniť priestor, v ktorom žijú, a to na dlhé roky.

Foto: Kaufland
Kaufland, pr, nepouzivat

Nové stromy na Liptove i v Bošáci

Medzi mestá, v ktorých sa Kaufland ako partner výsadby podieľal na realizácii projektov pre udržateľnejšie a zelenšie komunity a susedstvá, patria Banská Bystrica, Partizánske, Rimavská Sobota, Nové Mesto nad Váhom, Kežmarok, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom, Senec a Ružomberok.

  • Práve v okolí Ružomberka sa nachádza druhá najzelenšia obec na Dolnom Liptove. Napriek tomu však táto oblasť patrí medzi okresy Slovenska s najhoršou kvalitou ovzdušia. Výsadba lipovej aleje pomôže nielen skultúrniť poľnohospodársku krajinu v okolí, ale aj zlepšiť život jej obyvateľov.
  • Sadenie stromov v Bošáci podporil Kaufland nielen finančne, ale aj vlastnými rukami. Na mieste, kde v minulosti ovocné sady zanikli, sa podarilo zrealizovať výsadbu slivkového sadu. Pripomeňme, že slivka patrí medzi typické stromy Bošáckej doliny. Jeden zo 65 nových stromčekov si vyskúšali zasadiť aj samotní zamestnanci Kauflandu.

Považujete aktivity Nadácie Ekopolis a iniciatívu Sadíme budúcnosť za dôležité? Podporte ich pomocou vašej Kaufland Card, a to kliknutím na špeciálny kupón v termíne od 12.1.2023 do 1.2.2023. Viac informácií o prebiehajúcej akcii nájdete tu.

Foto: Kaufland
Kaufland, pr, nepouzivat

Ochrana klímy v Kauflande

Boj proti klimatickým zmenám a aktivity s tým spojené majú dlhodobo významné miesto v rámci celej skupiny Schwarz, ktorej je Kaufland súčasťou. Využívanie energeticky efektívnych technológií, zamedzovanie a znižovanie emisií skleníkových plynov, ekologické plánovanie nových budov, logistické procesy šetrné k životnému prostrediu či preventívne opatrenia, zabraňujúce vzniku odpadu, prispievajú k čistejšiemu a udržateľnejšiemu životnému prostrediu pre nás všetkých.

Viac sa o aktivitách, ktoré reťazec podniká proti klimatickým zmenám, môžete dozvedieť na jeho stránke www.kaufland.sk/klima.

chyba