Osviežujúce ovocie, ktoré pochádza z Číny, pestujeme u nás

Uhádnete, o čom je reč? Sú to marhule, broskyne a nektárinky, ktoré v letných mesiacoch nájdete v Kauflande od slovenských pestovateľov.

18.07.2022 00:00
Kaufland, pr, nepouzivat

Keď sa marhule z ázijskej krajiny dostali do Európy, kultivovali ich v južnom Španielsku a Francúzsku. Na broskyniach si údajne pochutnávali Číňania už pred 4 000 rokmi. Na Slovensku sa toto ovocie udomácnilo v 16. storočí. Nektárinky, ktoré druhovo tiež patria k broskyniam, sú zrejme najmladšie – prvá zmienka o nich v anglickom jazyku pochádza z roku 1616. Možno však predpokladať, že v Ázii ich poznali oveľa skôr. Pre nás je podstatné, že si ich môžeme dopriať každú letnú sezónu aj od slovenských pestovateľov v širokej ponuke kvalitného a čerstvého ovocia v sieti predajní Kaufland.

STREDOMORSKÚ KLÍMU NEMÁME, ALE…

„Aká bude úroda? To si vôbec netrúfam odhadnúť,“ hovorí s úsmevom Martin Dokupil, marketingový manažér spoločnosti Boni Fructi, ktorá do reťazca okrem iných druhov ovocia a zeleniny dodáva aj spomínané druhy ovocia od domácich pestovateľov pod značkou Dobrý ježko. Marhule len v júli, broskyne a nektárinky približne od polovice júla do konca augusta. „Pestovateľov potrápili mrazy v čase, keď už boli stromy zakvitnuté. Takže rovnako ako v prípade jahôd a čerešní im museli prikúriť parafínovými sviecami či pieckami na pelety a vrtuľami miešať vzduch, aby boli škody čo najmenšie. Uvidíme, ako to pomohlo a čo sa podarilo zachrániť,“ dodáva.

Týmto druhom ovocia sa najlepšie darí v stredomorskej klíme. U nás síce takú nemáme, ale skúsení poľnohospodári ich dopestujú na úbočiach rieky Žitavy, v okolí Piešťan, na Žitnom ostrove aj v hornonitrianskej oblasti. Pre zaujímavosť dodajme, že známe pestovateľské oblasti broskýň sú v Číne, Taliansku, južnej Afrike, na Novom Zélande a v Kalifornii a Georgii v USA. Marhule a nektárinky sa dnes pestujú predovšetkým v južných, teplejších regiónoch najmä v Grécku, Taliansku a Francúzsku. Odtiaľ pochádza mnoho odrôd pestovaných aj na Slovensku.

Kaufland, pr, nepouzivat

KVALITU KONTROLUJE PESTOVATEĽ I REŤAZEC

Aby ovocie dodali do logistického centra v Ilave čerstvé a kvalitné, oberajú ho veľmi starostlivo a ručne. A rovnakú pozornosť mu venujú aj v predajniach Kaufland, kde sa dostane jemne schladené, niekoľko hodín po obratí.

„Orientácia na zdravú výživu patrí k našim prioritám. Aj preto chceme našim zákazníkom ponúknuť čo najširší sortiment čerstvého ovocia a zeleniny od slovenských pestovateľov. Samozrejme, v špičkovej kvalite. Preto ju starostlivo preverujeme pri preberaní tovaru nielen v logistickom centre, ale aj pri dodávkach do predajní. Na regáloch v predajniach ich kontrolujeme niekoľkokrát počas dňa,“ vysvetľuje Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland Slovensko.

Všetky tri druhy tohto ovocia sú veľmi citlivé na otlačenie a keď sú zrelé, pomerne rýchlo sa kazia. Preto je najvhodnejšie vychutnať si ich, či spracovať čo najskôr po nákupe.

TOTO O NICH VIETE?

Patria do zdravého jedálneho lístka, pretože obsahujú kopu vitamínov, minerálov a iných telu prospešných látok, napríklad aj antioxidanty a vlákninu.

Marhule obsahujú 80 % vody, 12 % sacharidov a aminokyseliny. Sú tiež bohatým zdrojom betakaroténu. Skvelá správa pre dámy – pôsobia omladzujúco a vďaka nim budeme mať kvalitnejšie nechty aj vlasy. Okrem iného odstraňujú únavu, vyčerpanosť a prispievajú k lepšej nálade. Pozor si treba dávať na kôstky, ktoré obsahujú amygdalín a pri väčšej konzumácii sú jedovaté.

Šťavnaté broskyne tiež patria k druhom ovocia bohatým na vodu. Obsahujú až 90 % vody a 100 g dužiny má len 46 kcal. Okrem toho, že posilňujú imunitu a pomáhajú vylučovať vodu, zvyšujú tiež odolnosť voči stresu a zlepšujú náladu. To stojí za vyskúšanie, čo poviete?

Nektárinky sú odrodou broskýň a mnohí z nás im dávajú prednosť pre ich hladkú kožu. Obsahujú menej cukru ako broskyne a naopak veľa pektínu, preto pomáhajú pri trávení a peristaltike čriev. Aj vďaka nektárinkám môžeme mať pevnejšie vlasy, nechty a zamatovejšiu pokožku. Do tretice – aj toto ovocie zmierňuje stres a na nervy pôsobí ako prírodné antidepresívum.

Ochutnajte Kioto či Tsunami, Royal Majestic alebo Royal Glory, prípadne Alice a Big Top. To sú názvy odrôd len niektorých marhúľ, broskýň a nektáriniek, ktoré Boni Fructi dodáva do Kauflandu. Príjemne nás osviežia počas horúcich letných dní a možno sa vďaka nim budeme na svet viac usmievať. A ak si z nich chcete pripraviť chutný koláčik či iné sladké jedlo, inšpirácie nájdete v Kaufland online kuchárke.

chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy