Čo sú dnes slovenské jablká?

18.11.2019 00:00
Kaufland, PR článok, nepoužívať
Autor:

Slovenské ovocné sady sa dnes rozprestierajú na približne 6 000-hektárovej ploche, čo oproti 90. rokom minulého storočia znamená zmenšenie takmer o 10-tisíc hektárov. Dôvodom nie je likvidácia sadov, ale pomalšie tempo ich obnovy. Najväčšie zastúpenie patrí jablkám, ktoré u nás dozrievajú na rozlohe 2 600 hektárov. Tradícia pestovania jabĺk u nás je už od nepamäti, aké sú však dnešné trendy?

Za dlhoročnou tradíciou pestovania jabĺk na Slovensku stoja najmä naše vynikajúce klimatické podmienky. Mierne podnebné pásmo, striedajúce sa ročné obdobia a dostatok vody. Tieto vlastnosti vytvárajú v rámci Európy pre jablone tretie najvhodnejšie podnebie, čo sa odzrkadľuje v množstvách a vo vynikajúcej kvalite dopestovanej úrody. „V období od augusta 2018 do júla 2019 sme našim zákazníkom ponúkli 2 800 ton slovenských jabĺk,“ uvádza vedúca oblasti nákupu ovocia a zeleniny spoločnosti Kaufland, Michaela Florišová.

Plody odrôd svetového významu pestované u nás slovenskému zákazníkovi chutia a majú prečo. „Slovensko má jednoducho veľký dar v tom, že, okrem mora, klimaticky disponuje všetkým. Ak sa odrode nedarí v jednom regióne, nájde sa pre ňu taký, ktorý jej bude podnebím vyhovovať a dovolí jej dozrieť do najlepšieho možného stavu,” vysvetľuje Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie SR.

Môžeme byť právom hrdí na slovenské plody odrody Golden Delicious, ktoré dozrievajú už aj v sadoch vo vyššie položených horských oblastiach. Ich zdravá žltozelená farba je symbolom ich delikátnej chuti a trvanlivosti. Martin Dokupil, zástupca spoločnosti Boni Fructi uvádza, že „aj keď sú „Goldeny“ klasikou, druhou najpestovanejšou odrodou je chutná a tvarovo pekná Gala sfarbená do červena.“ Ročne sa jej na Slovensku dopestuje 8 tisíc ton.

Autor: PR servis

Veľkú obľúbenosť vnímajú ovocinári u pravdepodobne najsladšej odrody na svete – Fuji KIKU. Tá sa u nás pestuje na Žitnom ostrove, v okolí Piešťan a Nitry a na Hornej Nitre. „Jablká Fuji KIKU sú výnimočné tým, že na stromoch vydržia až do mrazov, pričom si stále zachovajú ideálnu konzistenciu. Vďaka tomu do seba nasajú výdatnú dávku neskorých slnečných lúčov, ktoré ich výrazne osladia,” vysvetľuje Dokupil.

Ďalšou obľúbenou odrodou ju odroda Granny Smith, ktorá je známa svojou výraznou kyslosťou a nižším obsahom cukrov. Zaujímavosťou je, že pred 15–20 rokmi ju u nás ešte nebolo možné dopestovať. Globálne otepľovanie však ovplyvnilo aj slovenské podnebie natoľko, že to dnes, súčasne s využitím pokročilejších technológií, dokážeme.

Autor: PR servis

Stabilnosť predaja a chuťových vlastností je pri veľkých objemoch náročnejšia. Znamená dôsledné sledovanie rastlín a inteligentnú starostlivosť o sad. To sa darí prostredníctvom tzv. integrovanej produkcie. Únia ovocinárov a zeleninárov ho vníma ako rozumnú strednú cestu medzi klasickým konvenčným spôsobom a vyložene ekologickým spôsobom, pri ktorom nie je možné ovplyvniť kvalitu a kvantitu produkcie. Integrovaná produkcia si zakladá na neprestajnej práci s informáciami a ich využití pri aplikácii biologických a mechanických spôsobov ochrany ovocia, ktoré sú overené rokmi.

Autor: PR servis

V sadoch sa stále vo väčšej miere využíva na boj so škodcami aj nasadenie prirodzených predátorov, aby sa docielila biologická rovnováha v prírode. A napríklad práškom do pečiva ovocinári bojujú proti chrastavitosti ovocia. Taktiež rôznymi kombináciami morských rias posilňujú imunitný systém ovocných stromov. Na boj so škodlivými činiteľmi tak pestovatelia využívajú stále vo väčšej miere silu prírody.

Dopestovaním ovocia sa však práca nekončí. Aj keď sa kvalita urodí v sade, je dôležité správne ju uskladniť. A to tak, aby mal zákazník k dispozícii v každom čase čerstvé jablká. Rozumným skladovaním sa výrazne predlžuje konzumná zrelosť jabĺk so zachovanou nutričnou hodnotou. „Práve uskladnenie však môže byť po niektorých sezónach náročným orieškom. Na Slovensku totiž máme v súčasnosti výrazný nedostatok moderných skladov, tieto pokryjú iba polovicu dopestovanej úrody. Zvyšok sa musí veľmi rýchlo predať, alebo preskladniť v zahraničí,“ hovorí Varga.

Autor: PR servis

Kaufland sa pri jablkách, rovnako ako celom ovocno-zeleninovom sortimente, snaží na pultoch uprednostňovať domácu úrodu. „Spoluprácu so slovenskými pestovateľmi si veľmi vážime. Jej výsledky, nakoniec, najviac oceňujú naši zákazníci, ktorým túto kvalitnú domácu úrodu prinášame,“ hovorí Florišová.

Slovenská úroda je vďaka Kauflandu blízko aj tým, ktorí nemajú vlastný sad či záhradu. Využite to a zahryznite sa do šťavnatej chuti jabĺk vypestovaných na Slovensku aj vy.

Autor: PR servis
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku