Na zrušenie bezplatných obedov doplatia mladé rodiny

28.08.2020 00:00
Igor Melicher smer, pr clanok, reklama, nepouzivat

Bezplatné obedy pre deti v materských a základných školách je jedným z najvýznamnejších sociálnych opatrení, aké Slovensko a strana SMER - sociálna demokracia v posledných rokoch zaviedli. Na základe tohto opatrenia má na bezplatné obedy nárok viac ako pol milióna detí na celom Slovensku.

Potvrdením toho, že bezplatné obedy majú zmysel je neustále rastúci počet stravujúcich sa detí. Od nedávneho zavedenia obedov zadarmo sa v školách stravuje o 20% viac detí, v jedálňach tak pribudli desaťtisíce nových stravníkov. Napríklad v okresoch Poprad a Rimavská Sobota je kapacita jedální v niektorých školách využívaná na 100%. Podobné opatrenie funguje veľmi úspešne aj v severských štátoch. Napríklad vo Švédsku sú obedy zadarmo najefektívnejší spôsob odstraňovania rozdielov, posilňovania komunity a súdržnosti medzi deťmi. Najmä kvôli týmto pozitívnym dôvodom strana SMER – SD bezplatné obedy pre slovenské deti prijala.

O nič menej zanedbateľný je aj fakt, že deti dostávajú v školských jedálňach kvalitnejšiu, pestrejšiu a najmä teplú stravu, čo pomáha ich zdravému vývoju a zabráni stravovaniu sa rýchlym občerstvením. Rodina, ktorá má dve deti ušetrí na bezplatných obedoch viac ako 500 eur ročne. V časoch blížiacej sa ekonomickej krízy je akákoľvek pomoc zo strany štátu pre rodiny dôležitým nástrojom na udržanie životnej úrovne.

Strana SMER – sociálna demokracia, ako vedúca strana minulej vládnej koalície, pri zavádzaní tohto opatrenia pomáhala školám a samosprávam modernizovať jedálne a kuchyne, čo je už samo o sebe veľmi pozitívne. Kvôli zvýšenému počtu stravníkov sme finančne podporili školy, aby vytvorili ďalšie pracovné miesta v kuchyniach.

V časoch, keď mesačne pribúdajú na úradoch práce desaťtisíce nezamestnaných je zrušenie obedov zadarmo a na nich naviazaných pracovných miest veľmi zlým krokom smerom k ľuďom, rodinám a ich sociálnej situácii. Vláda Igora Matoviča ešte pred pandémiou COVID-19 tvrdila, že nebude rušiť žiadne sociálne opatrenia. V dnešných náročných časoch, kedy prichádzajú ľudia o prácu a rodiny sa dostávajú do zlej sociálnej a finančnej situácie je jednou z prvých vecí, ktorú chce vláda Igora Matoviča urobiť, zrušiť obedy zadarmo. Uškodia tým deťom, rodinám, školám, samosprávam, porušia svoje sľuby a dokonca tým zvýšia počty nezamestnaných, ktorí budú odkázaní na pomoc štátu zo sociálneho systému.

Rodiny a deti na tom budú po zrušení obedov zadarmo výrazne horšie. Vláda im týmto antisociálnym opatrením doslova uškodila. Žiadame B. Kollára aj M. Krajniaka, aby sa zasadili o zachovanie obedov zadarmo. Prejavia tak neporovnateľne viac politickej zrelosti a úcty k voličom ako premiér I. Matovič, ktorý svoju kampaň postavil na ubezpečovaní verejnosti, že nová vláda nebude siahať na sociálne opatrenia prijaté vládami Smeru.

Igor Melicher
člen predsedníctva
strany SMER – sociálna demokracia

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku